Albin Kurti, rendit dhe arsyeton vendimet që sot u morrën në Qeverinë që ai drejton

28.02.2020 19:10
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Albin Kurti, rendit dhe arsyeton vendimet që sot u morrën në Qeverinë që ai drejton

Mbledhja e sotshme e Qeverisë së Kosovës, e drejruar nga Kryeministri Albin Kurti, ka marr vendime që siç thotë ai në një shkrim në Facebook, për ta ndryshuar gjendjën aktuale nëpër të cilën po kalojnë institucionet shtetërore, raporton Infosot.

Kurti ka shkruar se rritëm ndihmat financiare për Shqipërinë, që situatën pas termetit t’a tejkalojnë më shpejtë.

Kryeministri Kurti, ka shkruar edhe për vendimin e marr për themelimin e Grupit të Ekspertëve të Pavarur për draftimin e skenarëve dhe elementeve të reformës së Vetingut në Sistemin e Drejtësisë.

Shkrimi i Kryeministrit Albin Kurtit në Facebook

Sot u mbajt mbledhja e katërt e Qeverisë së Republikës së Kosovës. U morën disa vendime të rëndësishme:

 • Solidariteti
  U votua propozim-vendimi për ndarjen e mjeteve financiare si mbështetje për Republikën e Shqipërisë, me qëllim të ndihmës në sanimin e dëmëve nga tërmeti i 26 nëntorit 2019. Në konferencën e donatorëve “Together for Albania” të mbajtur në Bruksel, si ekzekutiv u zotuam që shumës 500 mijë euro të dhuruar në ditën e tërmetit do t’i shtojmë edhe 200 mijë euro të tjera.
 • Bordet
  Qeveria jonë nuk mund t’i ofroj kushtet më të mira në vendin e punës nëse padrejtësia ndaj punëtorëve mirëmbahet. Prandaj, në mbledhjen e sotme, pas analizave të bëra, vendosëm unanimisht që Bordi i Drejtorëve të Ndërmarrjes Publike Qendrore “Hekurudhat e Kosovës – Infrakos” Sh.A. dhe ai i Mbikëqyrjes së Ndërmarrjes Publike Qendrore “Trepça” Sh.A. të shkarkohen. Është detyrë e jona që jo vetëm këto dy ndërmarrje t’i avanacojmë e t’i forcojmë. Nga vizitat që i kemi bërë, nga kapaciteti i fuqisë punëtore që kemi parë, por edhe nga historiku i ndërmarrjeve publike, kemi kuptuar që duhet një menaxhment i ri dhe jopartiak.
 • Shëndetësia
  Qeveria e vendit tonë po i merr të gjitha masat e nevojshme për parandalimin e situatave të mundshme emergjente për epidemi, në këtë rast për Coronavirus (COVID-19). Kemi paraparë që në këtë fazë duhet t’i ndajmë 400 mijë euro si mbulim i logjistikës së nevojshme në rast se shfaqet simptoma e këtij gripi të rrezikshëm.
 • Drejtësia
  U votua themelimi i Grupit të Ekspertëve të Pavarur për draftimin e skenarëve dhe elementeve të reformës së Vetingut në Sistemin e Drejtësisë. Ky grup ka për dëtyrë që deri me datën 30 maj 2020 t’i paraqesë Qeverisë e Ministrisë së Drejtësisë një raport me skenar dhe alternativa për Reformën e Vettingut në Sistemin e Drejtësisë dhe opcionet që duhet ndjekur për realizimin e tij mbështetur në objektivitet, integritet profesional dhe më së shumti në parime që e bëjnë reformën të mbrojtur nga interferimi i kujtdo.

Fundjavë të këndshme.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Jovic pranon ofertën e Milanit, “topi” kalon te Real Madrid

Jovic pranon ofertën e Milanit, “topi” kalon te Real Madrid

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Miftaraj për InfoSot: Masa e përkohshme nuk e vërteton nëse dekreti i Presidentit është i bazuar në Kushtetutë

Miftaraj për InfoSot: Masa e përkohshme nuk e vërteton nëse dekreti i Presidentit është i bazuar në Kushtetutë

Kancelarja gjermane jep lajmin e mirë: Vaksina të jetë për të gjithë, Gjermania do ta marr përsipër

Kancelarja gjermane jep lajmin e mirë: Vaksina të jetë për të gjithë, Gjermania do ta marr përsipër

Kim Jong Un i qeshur dhe pa maskë, shfaqet pas 21 ditësh mungesë

Kim Jong Un i qeshur dhe pa maskë, shfaqet pas 21 ditësh mungesë

Lul Raka: A mund të preket përsëri nga COVID-19 një pacient i shëruar?

Lul Raka: A mund të preket përsëri nga COVID-19 një pacient i shëruar?

PDK: Letra e dërguar Gjykatës Kushtetuese prej kryeministrit të shkarkuar Kurti, është një shkelje e parimit të ndarjes së pushteteve

PDK: Letra e dërguar Gjykatës Kushtetuese prej kryeministrit të shkarkuar Kurti, është një shkelje e parimit të ndarjes së pushteteve