Albin Kurti ia vjedh idenë Ramush Haradinajt për pagesat e fëmijëve (VIDEO)

25.05.2017 16:42
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Albin Kurti ia vjedh idenë Ramush Haradinajt për pagesat e fëmijëve (VIDEO)

Vetëm pak orë pasi kandidati i koalicionit PDK-AAK-Nisma, Ramush Haradinaj, në një bashkëbisedim me disa gra, kishte folur për pagesa të prindërve që kanë fëmijë, si ndihmë për rritjen dhe zhvillim e tyre, rivali i kreut të AAK-së nga Lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurti, i ka kopjuar pothuajse fjalë për fjalë premtimin.

Ramush Haradinaj të mërkurën në mbrëmje, në sallën e Kinemasë së kryeqytetit, po u tregonte disa grave, gjatë një bashkëbisedimi me to, se si shteti maqedonas u jepte në ndihmë 40 euro prindërve që rrisin fëmijë.

Derisa fajësonte drejtuesit e deritashëm të vendit, kreu i AAK-së pyeste se përse vendi ynë nuk u jep ngjashëm kësi ndihmash prindërve kosovarë. Apo pse jo shuma më të vogla, thoshte Haradinaj, duke aluduar se në rast se ai do të jetë kryeministër i ardhshëm i vendit, me fitoren e koalicionit PDK-AAK-Nisma, do të realizohej një ndihmë e tillë.

“Nëse Maqedonia mundet me japë shtesa fëmijëve, 40 euro për fëmijë, 80 euro për fëmijën që ka vetëm një prind. Pse nuk na ka shkuar mendja deri sot, edhe neve, me ja nis dikun. Nëse nuk kanë mundur 40, kanë mujtë 20. Nëse s’kanë mujtë deri në moshën 18 vjeç, kanë mujtë bile deri në 7 vjeç”, u thoshte grave, dje, Ramush Haradinaj. (Video – Min. 18:00).

Tutje, i nominuari për kryeministër nga marrëveshja parazgjedhore PDK-AAK-Nisma, për të njejtin rast, morri shembull edhe Shqipërinë, shkruan Gazeta Express.

“Nëse Shqipëria jep 32 euro për familje me dy fëmijë, pse bre Kosova nuk ja ka nisë bile me 10”, tha Haradinaj.

Por, të nesërmen, premtimin paraelektoral të Ramush Haradinajt e kopjoi rivali i tij Albin Kurti, kandidat i VV-së për kryeministër, ndonëse e ‘shiti’ si pjesë origjinale e programit të Lëvizjes Vetëvendosje.

“Pika tjetër e Lëvizjes Vetëvendosjes do të jetë pagesa për 10 për të gjithë fëmijët e familjeve nën moshën 15-vjeçarë të punëtorëve shëndetësorë, arsimit, policisë dhe të atyre të papunë. Këto shtesa do të paguhen në emër të nënës”, shpalosi Kurti, të enjten në mesditë, një nga pikat e programit të tij të paraparë në rast se fiton besimin e qytetarëve.

Ndryshe, Ramush Haradinaj nga koalicioni PDK-AAK-Nisma dhe Albin Kurti nga Lëvizja Vetëvendosje, më 11 qershor, garojnë për kryeministër bashkë me Avdullah Hotin, të nominuarin e marrëveshjes parazgjedhore të LDK-së me AKR-në.

Zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare në Kosovë mbahen pasi qeveria e Isa Mustafës u shkarkua në Kuvend, me mocion të iniciuar nga deputetët e opozitës, e të votuar nga PDK-ja. /GazetaExpress/.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Dy dëshmitarë dëshmojnë në gjykimin për kontrabandim me emigrantë

Dy dëshmitarë dëshmojnë në gjykimin për kontrabandim me emigrantë

Limaj: S’ka më dialog me duar në xhepa

Limaj: S’ka më dialog me duar në xhepa

“Ka fshatra në Kosovë ku imami paguhet 1500 euro”

“Ka fshatra në Kosovë ku imami paguhet 1500 euro”

I akuzuari shpjegon përgjegjësitë e tij rreth fabrikës së privatizuar ‘FAN’

I akuzuari shpjegon përgjegjësitë e tij rreth fabrikës së privatizuar ‘FAN’

Ish-presidenti kroat: Ndryshimi i kufijve mund të çojë drejt një katastrofe dhe lufte të re

Ish-presidenti kroat: Ndryshimi i kufijve mund të çojë drejt një katastrofe dhe lufte të re

Veseli, opozitës: Nuk është kohë zgjedhjesh, orientohuni në mbrojtjen e shtetësisë

Veseli, opozitës: Nuk është kohë zgjedhjesh, orientohuni në mbrojtjen e shtetësisë

Gjuriq: Paqen në rajon nuk e krijojnë vendimet e njëanshme, duhet kompromis Kosovë-Serbi

Gjuriq: Paqen në rajon nuk e krijojnë vendimet e njëanshme, duhet kompromis Kosovë-Serbi

Veseli: Qëndrimi i Gjermanisë është i njëjtë me të Kosovës, jo ndryshim të kufijve

Veseli: Qëndrimi i Gjermanisë është i njëjtë me të Kosovës, jo ndryshim të kufijve

Lekaj: Shtimi i Qendrave të Kontrollit do të zvogëlonte sigurinë në rrugë

Lekaj: Shtimi i Qendrave të Kontrollit do të zvogëlonte sigurinë në rrugë

Dënohet me burg për goditjen e bashkëqytetarit me kondak të alltisë

Dënohet me burg për goditjen e bashkëqytetarit me kondak të alltisë

Franca e interesuar për të investuar në Kosovë në energji të ripërtëritshme

Franca e interesuar për të investuar në Kosovë në energji të ripërtëritshme

Vendet që do të mbesin pa rrymë

Vendet që do të mbesin pa rrymë

Kosova e Kroacia pajtohen të bashkëpunojnë më shumë në drejtësi

Kosova e Kroacia pajtohen të bashkëpunojnë më shumë në drejtësi

Veseli merr mbështetjen e Gjermanisë për liberalizimin e vizave

Veseli merr mbështetjen e Gjermanisë për liberalizimin e vizave

PSD: Partitë opozitare pa ne s’mund ta rrëzojnë Qeverinë

PSD: Partitë opozitare pa ne s’mund ta rrëzojnë Qeverinë

Avni Arifi emërohet ambasador

Avni Arifi emërohet ambasador