Akuza mes qeverisë dhe opozitës për rastin “Zhvatje”

15.08.2019 17:14
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Akuza mes qeverisë dhe opozitës për rastin “Zhvatje”

Ministrja e Mbrojtjes së Maqedonisë se Veriut Radmilla Shekerinska ka thënë se rasti “Zhvatje” dëshmon se ky shtet tashmë ka ndryshuar dhe se tash institucionet reagojnë ndaj krimit.

Shekerinska këto komente i bëri gjatë një konferencë të përbashkët me gjeneralin Gregory Knight i cili kryeson delegacionin e lart të Gardës Kombëtare të shtetit Vermont të SHBA-së, që po qëndron për vizitë në Shkup.

Javëve të fundit, në Shkup ka shpërthyer skandali “Zhvatja”, ku një afaristi i janë marrë 1.5 milion euro për të shpëtuar nga një proces gjyqësor, e në të cilin përveç dy personave të paraburgosur dyshohet të jetë përfshirë edhe prokurorja Speciale në dorëheqje, Katica Janeva.

Shekerinska ka thënë se partia opozitare VMRO DPMNE duhet të përkrahë ligjin për Prokurorinë Themelore Publike në të cilën është e përfshirë edhe e ardhmja e Speciales.

“Çdo kush që dëshiron të ndihmojë që të zbardhet rasti ‘Zhvatje’, përkatësisht të kërkohet përgjegjësi nga të gjithë ata që e kanë shkelur ligjin dhe janë të përfshirë në kriminalitet dhe korrupsion duhet këtë ta demonstrojë me mbështetjen e një ligji me të cilin do të formohet Prokuroria Publike e cila do të luftojë jo vetëm krimin e organizuar, por do të këtë në fokus dhe korrupsionin në nivele të larta, e cila nuk do të merret me raste vetëm nga e kaluara, por edhe me raste aktuale”.

“Nëse do të kishim diçka për të fshehur, dhe nëse do të donim të bënim kompromis me luftën kundër krimit të organizuar nuk do të ishim të interesuar për një ligj të këtillë dhe për një prokurori të këtillë”, ka thënë Shekerinska.

I menjëhershëm ka qenë reagimi i zyrtarëve të lartë të VMRO DPMNE-së .

Antonio Milloshovski nga partia maqedonase në opozitë VMRO DPMNE, thotë se Prokuroria e re e cila duhet të formohet me ligjin e ri nuk duhet të bëhet një strehë për personat që kërkojnë haraç.

“Prokuroria e re nuk duhet të bëhet strehë për prokurorët që “zhvasin” dhe as për bashkëpunëtorët e tyre”, ka deklaruar Milloshovski.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Akuza mes qeverisë dhe opozitës për rastin “Zhvatje”

Akuza mes qeverisë dhe opozitës për rastin “Zhvatje”

Rriten kapacitetet prodhuese vendore, por edhe çmimet

Rriten kapacitetet prodhuese vendore, por edhe çmimet

Veseli: Nënë Tereza na frymëzon për politikë të moralshme dhe të pakorruptuar

Veseli: Nënë Tereza na frymëzon për politikë të moralshme dhe të pakorruptuar

Albin Kurti e kujton Arbër Xhaferin në shtatë vjetorin e vdekjes

Albin Kurti e kujton Arbër Xhaferin në shtatë vjetorin e vdekjes

Pas nivelit më të ulët në 12 vitet e fundit, sërish rritet euro kundruall lekut

Pas nivelit më të ulët në 12 vitet e fundit, sërish rritet euro kundruall lekut

Policia mbyll disa klube nate dhe konfiskon armë e vetura të dyshimta në Klinë

Policia mbyll disa klube nate dhe konfiskon armë e vetura të dyshimta në Klinë

Aeroporti: Fluturimet e planifikuara do të realizohen në kohë

Aeroporti: Fluturimet e planifikuara do të realizohen në kohë

Gashi kërkon nga Komuna e Prishtinës hapësirë për ndërtimin e shtatores së Vokrrit dhe statujës së Kelmendit

Gashi kërkon nga Komuna e Prishtinës hapësirë për ndërtimin e shtatores së Vokrrit dhe statujës së Kelmendit

Thaçi: Falënderojmë Italinë për mbështetjen e vazhdueshme që i ka dhënë Kosovës

Thaçi: Falënderojmë Italinë për mbështetjen e vazhdueshme që i ka dhënë Kosovës

Dënohet me tre vjet burgim pasi vodhi 149 përforcues të autostradës

Dënohet me tre vjet burgim pasi vodhi 149 përforcues të autostradës

Veseli nga Letnica me mesazhe bashkimi për shqiptarët

Veseli nga Letnica me mesazhe bashkimi për shqiptarët

Burg shtëpiak për istogasin, e dhunoi tri ditë rresht një femër dhe më pas e trafikoi

Burg shtëpiak për istogasin, e dhunoi tri ditë rresht një femër dhe më pas e trafikoi

Ministri Yagcilar priti në takim lamtumirës Ambasadorin O’Connell

Ministri Yagcilar priti në takim lamtumirës Ambasadorin O’Connell

Kallëzim penal ndaj 22 policëve për deportimin e shtetasve turq

Kallëzim penal ndaj 22 policëve për deportimin e shtetasve turq

Haradinaj: Nuk jam servil me ndërkombëtarët

Haradinaj: Nuk jam servil me ndërkombëtarët

Tragjike: 3-vjeçari kosovar vdes duke shkuar në çerdhe në Gjermani

Tragjike: 3-vjeçari kosovar vdes duke shkuar në çerdhe në Gjermani