Aktori Kushtrim Hoxha, më i miri i Festivalit të Filmit të Bosforit

03.11.2018 20:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Aktori Kushtrim Hoxha, më i miri i Festivalit të Filmit të Bosforit

Aktori më i mirë i Festivalit të Filmit të Bosforit shpallet Kushtrim Hoxha me filmin “Cold November / Nëntor i ftohtë”.

Në kuadër të Festivalit të Gjashtë Ndërkombëtar të Filmit të Bosforit, që u mbajt në Stamboll, drejtori i Produksioneve të Përbashkëta dhe të Jashtme i TRT-së, Faruk Gyven, producenti bullgar Borisllav Çouçkov dhe producentja Zeynep Atakan kanë diskutuar për produksionet e përbashkëta për filma të pavarur.

Festivali organizohet nga Shoqata Ndërkombëtare e Kinematografisë së Bosforit në bashkëpunim me Akademinë Mediatike të Stambollit, ndërsa mbështetet nga Ministria e Kulturës dhe Turizmit e Turqisë.

Aktiviteti me titull “Proceset e produksioneve të përbashkëta për filma të pavarur”, u mbajt në seksionin “Film Lab” në kuadër të festivalit.

Gjatë aktivitetit u ndanë informacione themelore në lidhje me produksionet e përbashkëta në projekte ndërkombëtare, ndërkohë që drejtori i Produksioneve të Përbashkëta dhe të Jashtme i TRT-së, Gyven, tha se TRT bën vlerësimin e projekteve që kanë aplikuar për produksion të përbashkët dhe ofron mbështetje për projektet e zgjedhura.

“Për sa i përket mbështetjeve për kinemanë në Turqi, më të spikatura si institucione janë Ministria e Kulturës dhe Turizmit dhe TRT. Projektet që kanë marrë mbështetje nga ministria janë më në plan të parë. Gjithsesi, projektet mund të marrin 30-50 për qind nga ministria. Kështu, ato bëhen më të realizueshme për ne. Në dy vitet e fundit kemi qenë bashkëproducentë të rreth 20 projekteve. Kjo është shifër e mirë”, tha Gyven.

Ai tha se rëndësi i japin pjesëmarrjes sa më të madhe të filmave që mbështesin nëpër festivale ndërkombëtare, duke shtuar se më së shumti bashkëpunojnë për filmat arthouse, e kohë pas kohe edhe filma të kinemave.

Ndërkaq, producenti bullgar Çouçkov tha se i pëlqen shumë filmat arthouse të prodhuara në Turqi dhe se për këtë arsye shpesh e viziton këtë vend.

Ai tha se është bashkëproducent i filmave turke “Anons” dhe “Kardeşler”, ndërsa theksoi se që një film turk të aplikojë në fondet e Bullgarisë, fillimisht duhet marrë mbështetje nga Ministria e Kulturës dhe Turizmit ose nga televizioni.

Po ashtu, producentja Zeynep Atakan tha se produksionet e përbashkëta janë të rëndësishme dhe të domosdoshme për projektet e mira.

Atakan njoftoi se të gjitha filmat që ka bërë deri më tani, janë produksione të përbashkëta.

Festivali i Gjashtë Ndërkombëtar i Bosforit ka filluar më 26 tetor dhe përfundoi më 3 nëntor.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mbyllet kriza e emigrantëve, por problemet mbeten

Mbyllet kriza e emigrantëve, por problemet mbeten

Beteja kundër ISIS-it ngre pikëpyetje komplekse

Beteja kundër ISIS-it ngre pikëpyetje komplekse

Mustafa: Grupi për dialog është degradim i shtetësisë së Kosovës

Mustafa: Grupi për dialog është degradim i shtetësisë së Kosovës

Putin thotë se Rusia ka penguar punën e më shumë se 600 spiunëve

Putin thotë se Rusia ka penguar punën e më shumë se 600 spiunëve

Zhvillimi i sektorit energjetik në Kosovë e Shqipëri është shtylla me e fuqishme e zhvillimit ekonomik në të dy vendet

Zhvillimi i sektorit energjetik në Kosovë e Shqipëri është shtylla me e fuqishme e zhvillimit ekonomik në të dy vendet

Komuna e Gjilanit ka filluar punëtorinë për menaxhimin e shpenzimeve të parasë publike

Komuna e Gjilanit ka filluar punëtorinë për menaxhimin e shpenzimeve të parasë publike

Hoxhaj rreth Platformës për Dialogun: Mund të mbetet letër pa vlerë, nëse s’pezullohet taksa

Hoxhaj rreth Platformës për Dialogun: Mund të mbetet letër pa vlerë, nëse s’pezullohet taksa

Labinot Tahiri do t’i dhurojë 500 euro nga paga e tij për djalin që u inorizua në internet

Labinot Tahiri do t’i dhurojë 500 euro nga paga e tij për djalin që u inorizua në internet

Serwer-Thaçit: Mos e shitni sovranitetin për një tas me qull apo një festë në Shtëpinë e Bardhë

Serwer-Thaçit: Mos e shitni sovranitetin për një tas me qull apo një festë në Shtëpinë e Bardhë

Skenderaj nderon Komandantin Legjendar, Adem Jashari

Skenderaj nderon Komandantin Legjendar, Adem Jashari

Gjukanoviq: Dialogu Serbi-Kosovë ka shpresë

Gjukanoviq: Dialogu Serbi-Kosovë ka shpresë

Ymeri: Rritja e pagës minimale e ulë pabarazinë

Ymeri: Rritja e pagës minimale e ulë pabarazinë

Kadri Veseli në seancën për Epopenë e UÇK’së flet serish për raportet me SHBA’në

Kadri Veseli në seancën për Epopenë e UÇK’së flet serish për raportet me SHBA’në

Lekaj nënshkroi marrëveshje bashkëpunimi me kryetarët e komunave të Gjakovës, Deçanit dhe Pejës

Lekaj nënshkroi marrëveshje bashkëpunimi me kryetarët e komunave të Gjakovës, Deçanit dhe Pejës

Kryeministri i Italisë: Prishtina ta heqë taksën në mënyrë që të vazhdohet dialogu

Kryeministri i Italisë: Prishtina ta heqë taksën në mënyrë që të vazhdohet dialogu

Vuçiq: S’kam folur për njohjen e Kosovës, s’është temë e imja

Vuçiq: S’kam folur për njohjen e Kosovës, s’është temë e imja