Aktgjykim lirues për tre dashnorët policë që dyshoheshin që çuan në vetëvrasje kolegen e tyre

29.03.2019 15:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Aktgjykim lirues për tre dashnorët policë që dyshoheshin që çuan në vetëvrasje kolegen e tyre

Gjykata Themelore në Pejë – Dega në Deçan –  Departamenti i Përgjithshëm ka shpallë aktgjykim lirues ndaj të pandehurve B.B, F.G dhe A.T, për shkak se nuk u provua se të njëjtit e kishin kryer veprën penale për të cilën akuzohen.

Një histori dashurie e një policeje, me tre kolegë të saj, të martuar, ka përfunduar me vetëvrasje. Ngjarja kishte ndodhur në gusht të vitit 2014. Pashke Bekaj u gjet e vrarë me një plumb në kokë. Dashnorët e saj, tre policët Besim Boja, Fatmir Gashi dhe Ardian Toplana akuzoheshin se nxiten që ish-dashura e tyre t’ia shkrepë vetes plumbin me armen e saj.

Por, sot gjykata vendosi që i pandehuri B.B, u lirua nga aktakuza për shkak se që nga viti 2009 e tutje, shtytë  personin tjetër  për të bërë vetëvrasje, në atë mënyrë që i  pandehuri gjatë lidhjes që e ka pasur me kolegen e tij ish policen tani të ndjerë, ka malltretuar fizikisht të njëjtën duke e rrahur dhe frikësuar, duke i  premtuar se do të martohet me të,  ku në një rast  deri sa e  dëmtuara  ishte  duke shtuar në shtëpinë e saj ndalohet nga këtu i pandehuri i cili ishte me automjetin e tij, i afrohet tani ta ndjerës dhe e godet me grusht nëgjoks, ashtu që tanie ndjera sipasojë e veprimeve tëtë pandehurit kishte përforcuar vendimin dhe në  shtëpinë e  saj vetëvritet me armën zyrtare,me çka i pandehuri u akuzua përvepër penaleshtytje në vetëvrasjedhe ndihmë në vetëvrasje.

I pandehuri F.G, u lirua nga aktakuza për shkak se që nga viti 2009 e tutje, shtytë personin tjetër  për të bërë vetëvrasje, në atë mënyrë që i pandehuri gjatë lidhjes që ka pasur me kolegen e tij ish  policen – tani të ndjerë, ka malltretuarpsiqikisht dhe fizikisht të njëjtën duke e rrahur, frikësuar, me ç’rast fillimisht i ka kërkuar që të kenë marrëdhënie seksuale edhe pse e  ka ditur se tanie ndjera është në lidhje me kolegun e tij, ku pasi e njëjta  e kishte refuzuar, i pandehuri  shkon deri tek shtëpia e saj duke shtënë me armë afër dritares së shtëpisë, duke e thirrë në telefon, duke e gjuajtur me gurë në dritare, ndërsa e sulmon fizikisht në stacionin policorë, me ç’rast e njëjta jashtë vullnetit të sajdetyrohet që të kryej marrëdhënie seksuale me të pandehurin, ashtu që tani e ndjera si pasojë e veprimeve të të pandehurit përforcon vendimin dhe në shtëpinë e saj vetëvritet me armën zyrtare, me çka i pandehuri F.G u akuzua për vepër penale shtytje në vetëvrasje dhe ndihmë në vetëvrasje.

I pandehuri A.T, u lirua nga aktakuza për shkak seqë nga viti 2014 e tutje shtytë personin tjetër për të bërëvetëvrasje, në atë mënyrë që i pandehuri pasi që më parë kishte ndërprerë  lidhjen me tani te ndjerën, i njëjti kishte filluar të kërkoi nga e njëjta që të rifilloi lidhjen e tyre, po ashtu e ka penguar të ndjerën në martesë, si dhe merr telefonin personal duke u lajmëruar në thirrjet që ja kanë bërë të tjerët, ashtu që e njëjta si pasojë e veprimeve tëtë pandehurit përforcon vendimin dhe në shtëpinë e saj vetëvritet me armën zyrtare, me çka i pandehuri kishte për të kryerveprën penale shtytje ne vetëvrasje dhe ndihmë në vetëvrasje.

Pala e dëmtuar për realizimin e kërkesës pasurore juridike udhëzohet në kontest civil.

Kundër këtij aktgjykimi palët kanë të drejtë të parashtrojnë ankesë në afat prej 15 ditësh, nga dita e marrjes. Ankesa i dërgohet Gjykatës së Apelit në Prishtinë përmes kësaj Gjykate. /Lajmi.net/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash