Aktakuzë për armëmbajtje pa leje

22.05.2020 13:39
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Aktakuzë për armëmbajtje pa leje

Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurve me inicialet M.P., dhe R.D., për shkak të dyshimit të bazuar se kanë kryer veprat penale “Mbajtja në pronësi, kontroll, ose posedim të paautorizuar të armëve nga neni 366 paragrafi 1 dhe “Përdorimi i armës apo mjetit të rrezikshëm” nga neni 367 paragrafi 1 të Kodit Penal të Republikës së Kosovës (KPRK).

Sipas aktakuzës, i pandehuri M.P., me datë 30.03.2020 rreth orës 16:00 në fshatin Pouskë – Komuna e Prizrenit, posedon armë zjarri pushkë gjysmë – automatike dhe nëntëmbëdhjetë (19) fishekë të kalibrit të panjohur, në kundërshtim me ligjin e zbatueshëm lidhur me armët.

Po ashtu, i pandehuri M.P, me datë, kohë dhe vend të njëjtë përdorë armë zjarri pushkën gjysmë – automatike në një shenjëtore të improvizuar në fshatin Pouskë, i shoqëruar me të pandehurin R.D., në kundërshtim me ligjin e zbatueshëm lidhur me armët.

Me këto veprime, i pandehuri M.P., ka përmbushur elementet e veprave penale “Mbajtja në pronësi, kontroll, ose posedim të paautorizuar të armëve”dhe “Përdorimi i armës apo mjetit të rrezikshëm” sipas KPRK-së.

Ndërsa, i pandehuri R.D., me datë, kohë dhe vend të njëjtë përdorë armë zjarri pushkën gjysmë – automatike në një shenjëtore të improvizuar në fshatin Pouskë, shoqëruar me të pandehurin M.P., në kundërshtim me ligjin e zbatueshëm lidhur me armët.

Me këto veprime, i pandehuri R.D., ka përmbushur elementet e veprës penale “Përdorimi i armës apo mjetit të rrezikshëm” sipas KPRK-së.

Prokurori i çështjes me rastin e ngritjes së aktakuzës, i ka propozuar Gjykatës që të akuzuarit të shpallen fajtor dhe të dënohen sipas ligjit, për veprat penale të cilat u vihen në barrë.​/Infosot/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti: Rifillimi i dialogut po i përshtatet kërkesave të Serbisë

Kurti: Rifillimi i dialogut po i përshtatet kërkesave të Serbisë

Tragjike: Dyert e oborrit mbysin një 5 vjeçar në Prizren

Tragjike: Dyert e oborrit mbysin një 5 vjeçar në Prizren

Zbulohet ilaçi kundër koronavirusit

Zbulohet ilaçi kundër koronavirusit

PDK lajmron konferencë për media

PDK lajmron konferencë për media

Shkon në 37 numri i të vdekurve nga koronavirusi në Shqipëri

Shkon në 37 numri i të vdekurve nga koronavirusi në Shqipëri

Publikohet manuali i përkohshëm nga MSH

Publikohet manuali i përkohshëm nga MSH

ABAZI: Thaçi ka shpenzuar miliona euro për ndarjen e Kosovës

ABAZI: Thaçi ka shpenzuar miliona euro për ndarjen e Kosovës

HUMOLLI: Situatë alarmante, maskat në publik të jenë obligative

HUMOLLI: Situatë alarmante, maskat në publik të jenë obligative

​U konfirmua takimi Thaçi-Lajçak

​U konfirmua takimi Thaçi-Lajçak

Taksistët kërkojnë kushte më të mira të punës “bllokojnë” Komunën e Prishtinës

Taksistët kërkojnë kushte më të mira të punës “bllokojnë” Komunën e Prishtinës

VUÇIQ: Njohja e Kosovës s’është temë në Uashington

VUÇIQ: Njohja e Kosovës s’është temë në Uashington

Gjatë pandemisë gratë që humbën punën, mund të aplikojnë për t’u ndihmuar financiarisht

Gjatë pandemisë gratë që humbën punën, mund të aplikojnë për t’u ndihmuar financiarisht

​Haradinaj: Pragun e Kosovës do ta kemi të mbrojtur përjetësisht kur anëtarësohemi në NATO

​Haradinaj: Pragun e Kosovës do ta kemi të mbrojtur përjetësisht kur anëtarësohemi në NATO

Një tjetër tunel dezinfektues në komunën e Prishtinës

Një tjetër tunel dezinfektues në komunën e Prishtinës

Interpoli ndalon një shqiptar

Interpoli ndalon një shqiptar

BE’ja s’komenton iniciativën e Grenell për takim në Shtëpi të Bardhë, tregojnë arsyen e vizitës së Lajcakut në Prishtinë

BE’ja s’komenton iniciativën e Grenell për takim në Shtëpi të Bardhë, tregojnë arsyen e vizitës së Lajcakut në Prishtinë