Aktakuzë kundër katër personave për shitje droge dhe detyrim

02.12.2019 19:27
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Aktakuzë kundër katër personave për shitje droge dhe detyrim

Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka ngritur aktakuzë kundër P.D., B.D., K.D., dhe M.K., për shkak të dyshimit të bazuar se në bashkëkryerje kanë kryer veprat penale blerja, posedimi, shpërndarja dhe shitja e paautorizuar e narkotikëve, substancave psikotrope dhe analoge, si dhe veprën penale detyrimi.

Të akuzuarit P.D., B.D., dhe M.K., pa autorizim kanë ofruar për shitje substanca apo preparate, të cilat janë shpallur me ligj si narkotikë, substanca psikotrope apo analoge, në atë mënyrë që nga fillimi i vitit 2018 e deri më 16.09.2019, në fshatin Velezhë, në lagjen Arbanë dhe në vende tjera qendër të Prizrenit, të dëmtuarit M.J., i kanë shitur narkotikë të llojit kokainë, fillimisht 50 euro për 1 gram, e pastaj 100 euro për 1 gram, në sasi prej 107 gramë, në vlerë të përgjithshme 10.700 euro.

Po ashtu, të akuzuarit P.D., B.D., K.D., dhe M.K., me qëllim të përfitimit të kundërligjshëm, përdorin kanosjen serioze për të detyruar personat tjerë të kryejnë veprime në dëm të pasurisë së tyre, që ka rezultuar me humbje të dobisë pasurore mbi 10.000 euro.

Meqë i dëmtuari M.J., nuk ishte në gjendje të paguajë sasinë e narkotikut që kishte marrë nga të akuzuarit P.D., B.D., M.K., ndërhyn i akuzuari K.D., ku së bashku e detyrojnë edhe babanë e të dëmtuarit M.J., të dëmtuarin S.J., që për 107 gramë të narkotikut ia kërkojnë 38.000 euro, kurse në fund të dëmtuarve, në një furrë – restorant në qendër të Prizrenit më 16.09.2019, ua marrin 10.700 euro.

Me këto veprime, të pandehurit në bashkëkryerje kanë kryer veprën penale “detyrimi” sipas KPRK-së.

Prokurori i çështjes me rastin e ngritjes së aktakuzës, i ka propozuar gjykatës që të pandehurit të shpallen fajtorë dhe të dënohen sipas ligjit.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Komuna e Prishtinës ndan 5 milionë euro për bizneset që kanë humbur materialisht gjatë pandemisë

Komuna e Prishtinës ndan 5 milionë euro për bizneset që kanë humbur materialisht gjatë pandemisë

Kriza e pandemisë rrit rrezikun për korrupsion dhe keqpërdorime në Maqedoninë e V.

Kriza e pandemisë rrit rrezikun për korrupsion dhe keqpërdorime në Maqedoninë e V.

Mustafa: LDK nuk e perjashton Osmanin (VIDEO)

Mustafa: LDK nuk e perjashton Osmanin (VIDEO)

Veseli paralajmëron nismë ligjore për krimet e komunizmit në Kosovë

Veseli paralajmëron nismë ligjore për krimet e komunizmit në Kosovë

Bizneset që nuk kanë aplikuar do të gjobiten/ Tatimet publikojnë përfituesit për pagën e luftës Covid-19

Bizneset që nuk kanë aplikuar do të gjobiten/ Tatimet publikojnë përfituesit për pagën e luftës Covid-19

Ahmeti thotë se rastet e reja ishin të pritshme, situata është e menaxhueshme

Ahmeti thotë se rastet e reja ishin të pritshme, situata është e menaxhueshme

29 raste të reja me koronavirus – vetëm një i shëruar

29 raste të reja me koronavirus – vetëm një i shëruar

Mustafa edhe një mesazh për Vjosa Osmanin pas takimit me Forumin e Gruas së LDK’së

Mustafa edhe një mesazh për Vjosa Osmanin pas takimit me Forumin e Gruas së LDK’së

Rama: Do të jem në qeveri deri më 2029

Rama: Do të jem në qeveri deri më 2029

Zemaj takon Ekipin e Kosovës të Kombeve të Bashkuara, vlerëson kontributin për pandeminë

Zemaj takon Ekipin e Kosovës të Kombeve të Bashkuara, vlerëson kontributin për pandeminë

​Kurti: Politikanët e sotëm janë të prapambetur në krahasim me ata të Lidhjes së Prizrenit

​Kurti: Politikanët e sotëm janë të prapambetur në krahasim me ata të Lidhjes së Prizrenit

Thaçi kujton 142-vjetorin e themelimit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit

Thaçi kujton 142-vjetorin e themelimit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit

Hoti: Kompetencat e mia kushtetuese për të udhëhequr dialogun nuk mund t’ia jap dikujt tjetër

Hoti: Kompetencat e mia kushtetuese për të udhëhequr dialogun nuk mund t’ia jap dikujt tjetër

Këta janë emrat që do t’i zëvendësojnë deputetët që kaluan në Qeveri

Këta janë emrat që do t’i zëvendësojnë deputetët që kaluan në Qeveri

RrGK: Të ndalen sulmet ndaj Vjosa Osmanit

RrGK: Të ndalen sulmet ndaj Vjosa Osmanit

Vuçiq: Perëndimi i përçarë për shkak të Kosovës, garë kush do ta udhëheq lojën

Vuçiq: Perëndimi i përçarë për shkak të Kosovës, garë kush do ta udhëheq lojën