Aksioni në Veri, BE: Sundimi i ligjit të sigurohet në gjithë territorin e Kosovës

28.05.2019 13:04
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Aksioni në Veri, BE: Sundimi i ligjit të sigurohet në gjithë territorin e Kosovës

Bashkimi Evropian ka ftuar për përmbajtje Prishtinën dhe Beogradin pas operacioneve të policisë së Kosovës me kërkesë të organeve të drejtësisë.

Maja Kocijanciq, zëdhënëse në BE-së, në një reagim për media, ka thënë se “sigurimi i sundimit të ligjit, përfshirë edhe presupozimin e pafajësisë, është një objektivë që BE-ja fuqishëm e mbështetë”.

“Operacionet e policisë duhet të sjellin besim në sundimin e ligjit për të gjitha komunitetet. Operacionet e tilla duhet të riforcojnë e jo të dobësojnë përpjekjet për normalizim”, ka thënë ajo.

Në reagimin e BE-së thuhet se “fuqishëm besojnë se më shumë bashkëpunim policor dhe gjyqësor është i nevojshëm për të gjithë aktorët duke respektuar në tërësi marrëveshjen e Brukselit”.

“Operacioni policor në Mitrovicë i drejtuar ndaj të dyshuarve individualë nga i tërë rajoni dhe nga pjesët tjera të Kosovës, duke ndjekur urdhrat e Gjykatës, duhet të zbatohet në përputhje me ligjin dhe të komunikohet në mënyrë të duhur. Ne jemi në kontakt me lidershipin në Prishtinë dhe Beograd dhe kemi bërë thirrje për përmbajtje maksimale” , thuhet në reagim.

Më parë Bashkimi Evropian po ashtu ka tërhequr vërejtjen për nivelin e lartë të krimit të organizuar në Kosovë, por edhe në vendet tjera të rajonit. /Lajmi.net/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


A do të hapen xhamitë e Kosovës për këtë të premte? Flasin nga BIK-u

A do të hapen xhamitë e Kosovës për këtë të premte? Flasin nga BIK-u

Një ekip i Gjilanit po i bënë vlerësimet për dëmet e pandemisë në ekonomi

Një ekip i Gjilanit po i bënë vlerësimet për dëmet e pandemisë në ekonomi

Selmanaj për çështjen e deputetit Etem Arifi: Osmani të veprojë në bazë të ligjeve

Selmanaj për çështjen e deputetit Etem Arifi: Osmani të veprojë në bazë të ligjeve

Shpend Ahmeti: Kujdes, kemi rritje të rasteve me COVID-19, respektoni udhëzimet

Shpend Ahmeti: Kujdes, kemi rritje të rasteve me COVID-19, respektoni udhëzimet

Partitë te presidenti me data të ndryshme për zgjedhjet

Partitë te presidenti me data të ndryshme për zgjedhjet

Fauci: Nëse anashkalohen masat e kontrollit, rrezikohemi nga shpërthimi i epidemive të shumta

Fauci: Nëse anashkalohen masat e kontrollit, rrezikohemi nga shpërthimi i epidemive të shumta

Abrashi: Nevojiten 800 milionë euro për ta stabilizuar tregun e Kosovës

Abrashi: Nevojiten 800 milionë euro për ta stabilizuar tregun e Kosovës

Nis zhbllokimin e pusetave nëpër kryeqytet nga “KUR-Prishtina”

Nis zhbllokimin e pusetave nëpër kryeqytet nga “KUR-Prishtina”

Kosovës i shtohet një liqe në Kaçanik

Kosovës i shtohet një liqe në Kaçanik

Policia arreston tre persona në Prishtinë, shkaku i hapjes së restoranteve të tyre

Policia arreston tre persona në Prishtinë, shkaku i hapjes së restoranteve të tyre

Në gjendje të rëndë janë dy persona dhe 12 të tjerë të infektuar me koronavirus

Në gjendje të rëndë janë dy persona dhe 12 të tjerë të infektuar me koronavirus

Surprizohet Mozzik nga Loredana dhe Hana në mes të emisionit

Surprizohet Mozzik nga Loredana dhe Hana në mes të emisionit

Dy komisione janë mbledhur për Covid-19, takime edhe me krerët e institucioneve shëndetësore

Dy komisione janë mbledhur për Covid-19, takime edhe me krerët e institucioneve shëndetësore

Rukiqi: Qeveria është vonuar me Pakon Emergjente për të ndihmuar bizneset

Rukiqi: Qeveria është vonuar me Pakon Emergjente për të ndihmuar bizneset

I referohet Kosovës me termin “Kosova dhe Metohija”, gazetarja e RTK-së

I referohet Kosovës me termin “Kosova dhe Metohija”, gazetarja e RTK-së

Ministrja Haxhiu dhe deputetja Ismaili: Dhunuesit dhe kryerësit e veprës në Mitrovicë të marrin dënimin

Ministrja Haxhiu dhe deputetja Ismaili: Dhunuesit dhe kryerësit e veprës në Mitrovicë të marrin dënimin