AKEP tender të ri frekuencash me vlerë 22 milion euro, pritet rritja e shpejtësisë së internetit

07.08.2018 23:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
AKEP tender të ri frekuencash me vlerë 22 milion euro, pritet rritja e shpejtësisë së internetit

Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (AKEP) ka shpallur procedurën e hapur të prokurimit me objekt: “Dhënia e të drejtave të përdorimit në brezin e frekuencave 800 MHz (792-862 MHz)”.

Të drejtat e përdorimit jepen me qëllim ndërtimin e rrjeteve tokesore të komunikimeve elektronike për të ofruar shërbime të komunikimeve elektronike, në të gjithë territorin e Republikës së Shqipërisë.

Këto frekuenca do të mundësojnë internet të shpejtë për zonat turistike, rrugët nacionale, urat, tunelet, zonat e largëta, por edhe në zonat ekzistuese ku ka shumë mbipopullim.

Procedura e tenderit, njofton AKEP,  zhvillohet për të dhënë 3  te drejta perdorimi (Autorizime Individuale) në brezin e frekuencave 800 MHz (790-862 MHz) dhe zhvillohet në 3 raunde, në të njëjtën ditë të hapjes së ofertave:

  • Të gjithë ofertuesit mund të paraqesin ofertë për marrjen e një të drejte përdorimi në çdo raund.
  • Ofertat për secilin raund do të dorëzohen nga ofertuesit në datën që përcaktohet në dokumentet e tenderit.
  • Ofertuesi fitues i raundit paraardhës rezervon të drejtën të tërhiqet nga hapja e ofertës për raundin pasardhës.
  • Në çdo raund nuk mund të jepet më shumë se një e drejtë përdorimi (1×10 MHz i çiftuar).

Ofertat do te hapen nga Komisioni i Vleresimit te Ofertave (KVO), me data 27.09.2018, ora 10:00, ne ambientet e AKEP.

Çmimi minimal i pranueshëm për ofertuesit për të drejtë përdorimi 1 x 10 MHz i çiftuar është 7,440,000 Euro. Për tre autorizimet, shuma minimale arrin në 22.4 mln euro.

Sipas dokumenteve të tenderit, Të drejtën e pajisjes me Autorizim Individual e ka ofertuesi fitues që në renditjen perfundimtare ka paraqitur cmimin me të lartë. Në rast se në renditjen perfundimtare të ofertuesve fitues rezultojne dy oferta me cmim të barabarte ( ≥ se cmimi minimal i ketij tenderi), per të njëjtin Autorizim, atehere fituesi do të përcaktohet me short.

AKEP njofton se Fituesi/Operatori është i detyruar të fillojë shfytezimin e spektrit të alokuar nëpërmjet këtij tenderi brenda nje periudhe prej dy muajsh nga data e marrjes së Autorizimit Individual.  Fituesi/Operatori, me marrjen e Autorizimit Individual do te jetë i detyruar që të zbatojë, sipas deklarimeve të dhëna prej tij në Oferte:   planin per shtrirjen dhe konfigurimin e rrjetit që do ndërtohet për mbulimin me shërbim; ofrimin e të pakten shërbimeve të deklaruara;  standartet teknike të deklaruara. /Monitor

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Stephen Curry: Fokusi i mbrojtjes duhet të jetë në gjërat e vogla, synojmë titullin e tretë rresht në NBA

Stephen Curry: Fokusi i mbrojtjes duhet të jetë në gjërat e vogla, synojmë titullin e tretë rresht në NBA

Winamp “ringjallet” në 2019-ën

Winamp “ringjallet” në 2019-ën

Mjeku i hoqi prej veshi rriqrën e gjallë, para se t’ia largonte edhe një sasi enorme dylli (Video)

Mjeku i hoqi prej veshi rriqrën e gjallë, para se t’ia largonte edhe një sasi enorme dylli (Video)

Ilaçi antidiabetik e ngadalëson plakjen dhe zgjat jetëgjatësinë

Ilaçi antidiabetik e ngadalëson plakjen dhe zgjat jetëgjatësinë

Ibrahim Sangare po kërkohet nga Milani

Ibrahim Sangare po kërkohet nga Milani

Nëpër korridorin e boshatisur të spitalit, pretendon se dëgjoi zëra që e tmerruan (Video)

Nëpër korridorin e boshatisur të spitalit, pretendon se dëgjoi zëra që e tmerruan (Video)

Debuton Mate 20 Pro, telefoni i Huawei me skaner të shenjave të gishtërinjve nën ekran dhe tre kamera të pasme

Debuton Mate 20 Pro, telefoni i Huawei me skaner të shenjave të gishtërinjve nën ekran dhe tre kamera të pasme

Allegri pas rekordit të Capellos

Allegri pas rekordit të Capellos

Ora inteligjente e re e Huawei me dy javë jetëgjatësi baterie refuzon sistemin operativ të Google

Ora inteligjente e re e Huawei me dy javë jetëgjatësi baterie refuzon sistemin operativ të Google

I vdiq foshnja nga një puthje e thjeshtë, nëna paralajmëron të gjithë prindërit

I vdiq foshnja nga një puthje e thjeshtë, nëna paralajmëron të gjithë prindërit

Miqësorja e luksit, Brazili mposht Argjentinën në fund

Miqësorja e luksit, Brazili mposht Argjentinën në fund

Dëshmitari i parë që nuk është njeri, roboti merret në pyetje nga ligjvënësit e Parlamentit (Video)

Dëshmitari i parë që nuk është njeri, roboti merret në pyetje nga ligjvënësit e Parlamentit (Video)

Ekrani i Google Pixel 3 XL është prodhuar nga Samsung

Ekrani i Google Pixel 3 XL është prodhuar nga Samsung

Scholes: As Messi nuk do t’i bënte punë Unitedit

Scholes: As Messi nuk do t’i bënte punë Unitedit

Ndihma e parë me përdorim të Defibrilatorit të jashtëm automatik (AED)

Ndihma e parë me përdorim të Defibrilatorit të jashtëm automatik (AED)

Franca fiton me rikthim ndaj Gjermanisë, Griezmann hero i ‘gjelave’

Franca fiton me rikthim ndaj Gjermanisë, Griezmann hero i ‘gjelave’