AKEP merr pjesë në takimin Konferencën ndërkombëtare “Digjitalizimi – rruga më e sigurt drejt zhvillimit”

23.05.2019 22:30
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
AKEP merr pjesë në takimin Konferencën ndërkombëtare “Digjitalizimi – rruga më e sigurt drejt zhvillimit”

ITU në bashkëpunim me State University of Telecommunicaton organizoi workshop-in ”ICT Infrastructure as a Basis for Digital Economy” mbajtur në Kiev, Ukraine.

Ky workshop është organizuar në kontekstin e Iniciativave Rajonale të ITU, të miratuara nga Konferenca Botërore e Zhvillimit të Telekomunikacionit 2017 (WTDC-17). Rezultatet e këtij takimi do të kontribuojnë në Iniciativën Rajonale të ITU për Evropën për “Infrastrukturën e Broadband-it, menaxhimin e spektrit dhe broadband-it” dhe Iniciativa Rajonale e ITU për CIS në “Nxitjen e zgjidhjeve inovative dhe partneriteteve për zbatimin e teknologjive të Internet of Things dhe ndërveprimit të tyre në rrjetin e telekomunikacionit, duke përfshirë 4G, IMT-2020 dhe gjeneratat e ardhshme, në interes të zhvillimit të qëndrueshëm”

Përfaqesues i AKEP, Z. Denion Meidani referoi mbi situaten aktuale të Shqiperisë dhe disa nga strategjitë e miratuara per vitin 2019. Një rëndësi e veçante iu kushtua strategjive qe do te ndiqen per rrugen drejt teknologjise 5G. Strategjia e AKEP për zbatimin e kritereve të reja teknike për futjen e 5G është në përpunim dhe duhet të zhvillohen rregullat për periudhën e tranzicionit.

Përqendrimi në mbrojtjen e konsumatorit mbetet e një pjesë e rëndësishme e strategjisë së AKEP.   Gjithashtu, strategjia përfshin studimin e hapave, modeleve dhe pasojave të nevojshme për riorganizimin e nevojshëm të spektrit të caktuar për lidhjet PP në brezin 26 GHz, në mënyrë që të ketë më shumë spektër të disponueshëm për zhvillimin e ardhshëm të 5G diktuar nga përdorimi aktual dhe zhvillimet teknologjike. AKEP do të vazhdojë harmonizimin e spektrit brenda CEPT-së dhe të zbatojë korrigjimet kur është e nevojshme në legjislacionin tonë dhe azhurnimin e studimit të fizibilitetit kombëtar mbi opsionet ndërkombëtare të lidhjes.  AKEP merr pjesë instrumentalisht në procesin e vendimmarrjes për modelet e licencimit për secilën brez frekuencash dhe azhurnimin kritik të Ligjit për Komunikimet Elektronike dhe ato të ndërlidhura. E fundit, por jo më pak e rëndësishme, mbetet efikasiteti i brendshëm i AKEP-it dhe bashkëpunimi me institucionet dhe ekspertët vendorë dhe ndërkombëtarë.

Mbulimi mbarëkombëtar 5G është vendimtar për zhvillimin e ardhshëm ekonomik të vendit. Shqipëria ka për qëllim të bëhet një nga pionierët e 5G në rajon. AKEP synon të inkurajojë në mënyrë aktive ndërtimin e mjediseve testuese 5G në të paktën një qytet të madh ku mund të arrijmë rrjetet “5G-enabled” deri në fund të vitit 2020

AKEP planifikon të kryejë një procedurë tjetër tenderimi për blloqet e mbetura të spektrit 800 MHz (DD1) për shërbimet mobile me brez të gjerë, të cilat janë gjithashtu prioritet kombëtar, i hartuar ne Dokumentin Strategjik të Parlamentit për vitin 2019. AKEP do të bashkëpunojë ngushtë me MIE dhe AMA (Autoriteti i Mediave Audiovizive) në zhvillimin e strategjisë dhe propozimeve konkrete për përdorimin e nevojshëm në të ardhmen të brezit 700 MHz. /PCWorld Albanian

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kida nuk e ka ndërmend të ndalet

Kida nuk e ka ndërmend të ndalet

Genta Ismaili shijon dëborën, ekspozon format e bukura trupore

Genta Ismaili shijon dëborën, ekspozon format e bukura trupore

Merrni Vitamina B12 për të forcuar trurin dhe kujtesën, ja ushqimet ku gjendet

Merrni Vitamina B12 për të forcuar trurin dhe kujtesën, ja ushqimet ku gjendet

Tuna publikon imazhe nga seti i ri fotografik

Tuna publikon imazhe nga seti i ri fotografik

Young Zerka ka një informacion të rëndësishëm për fansat

Young Zerka ka një informacion të rëndësishëm për fansat

Për të gjithë ata të cilët e kanë keqkuptuar, keqinterpretuar dhe keqtrajtuar mikpritjen për përfaqësuesen angleze

Për të gjithë ata të cilët e kanë keqkuptuar, keqinterpretuar dhe keqtrajtuar mikpritjen për përfaqësuesen angleze

Kosova e mbyll ciklin eliminator për ‘Euro 2020’ e pafuqishme kundër Anglisë

Kosova e mbyll ciklin eliminator për ‘Euro 2020’ e pafuqishme kundër Anglisë

Anglia ngrit epërsinë ndaj Kosovës

Anglia ngrit epërsinë ndaj Kosovës

Tifozët anglezë me plis të bardhë në kokë këndojnë nëpër rrugët e Prishtinës: “Serbinë e rrahin kudo që shkon!”

Tifozët anglezë me plis të bardhë në kokë këndojnë nëpër rrugët e Prishtinës: “Serbinë e rrahin kudo që shkon!”

37 vjeçarja tregon se si njolla e vogël që iu shfaq në hundë, i rezultoi të ishte kancer

37 vjeçarja tregon se si njolla e vogël që iu shfaq në hundë, i rezultoi të ishte kancer

Ja pse Anglisë i nevojitet sot fitorja kundër Kosovës

Ja pse Anglisë i nevojitet sot fitorja kundër Kosovës

A do t’i shohim nesër tifozet më seksi të Anglisë në stadiumin ‘Fadil Vokrri’?

A do t’i shohim nesër tifozet më seksi të Anglisë në stadiumin ‘Fadil Vokrri’?

Tifozët finlandezë festojnë më shqiponjën dykrenare (FOTO)

Tifozët finlandezë festojnë më shqiponjën dykrenare (FOTO)

Genta Ismajli po vjen me një bashkëpunim ndërkombëtar

Genta Ismajli po vjen me një bashkëpunim ndërkombëtar

Cilat janë pesë komplekset kryesore të femrave në seks?

Cilat janë pesë komplekset kryesore të femrave në seks?

Enca ndan foto nga xhirimet e videoklipit, nuk ia zënë as kamera gjoksin e madh

Enca ndan foto nga xhirimet e videoklipit, nuk ia zënë as kamera gjoksin e madh