AKEP do të monitorojë mbulimin me 4G edhe në zonat me popullsi të ulët

18.05.2019 00:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
AKEP do të monitorojë mbulimin me 4G edhe në zonat me popullsi të ulët

Me qëllim përmirësimin dhe zgjerimin e shërbimit broadband në territorin e Republikës së Shqipërisë sipas marrëveshjes së arritur midis operatorëve celulare aktualë, AKEP bëri me dije se vitin e shkuar, janë kryer matje në disa prej zonave turistike gjatë vitit 2018 dhe do të kryhen matje edhe përgjatë vitit 2019 për verifikimin e ekzistencës së mbulimit me rrjet dhe përmirësimit të saj, në zonat që nuk ka mbulim të mirë.

AKEP bëri me dije, se deri në fund të 2018:

1.Nga investimet e përbashkëta të operatorëve celulare është realizuar shtimi dhe përmirësimi i  shërbimeve GSM/UMTS/LTE përkatësisht në:

 • Vermosh Qendër, në fund të vitit 2018 për herë të parë filloi ofrimi i shërbimit celular
 • Valbona Qendër, në fund të vitit 2018, në fund të vitit 2018 për herë të parë filloi ofrimi i shërbimit celular
 • Gërmenj
 • Kepi i Rodonit
 • Shkopet
 • Grykë Nokë

2.Nga bashkëpunimi dhe koordinimi midis operatorëve celulare është realizuar shtimi dhe përmirësimi i shërbimeve GSM/UMTS/LTE përkatësisht në:

 • Qafë Shtam
 • Lura Fshat
 • Qafa eVishës
 • Thethi
 • Gorica
 • TriPorti(Vlorë)

“Risi për vitin 2018 ka qënë monitorimi i zonave të thella rurale për të gjitha bashkitë ku janë evidentuar zona me probleme në ofrimin e shërbimeve broadband dhe në dakortësi me operatorët celulare janë kërkuar investime të reja përgjatë viteve 2019-2020. Do të duhet një monitorim i mëtejshëm të mbulimit me rrjet edhe të zonave me dendësi të ulët popullsie”-thekson AKEP në një raport të fundit.

AKEP ka bërë me dije edhe se, gjatë vitit 2019, do të ofrohen kushte të favorshme për Investitorët; Nxitje e konkurrencës; Mbrojtje e konsumatorit; Efikasitet i brendshëm i AKEP dhe bashkëpunimi me institucionet kombëtare dhe ndërkombëtare. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


AKEP do të monitorojë mbulimin me 4G edhe në zonat me popullsi të ulët

AKEP do të monitorojë mbulimin me 4G edhe në zonat me popullsi të ulët

Salvini, në rolin e tifozit: Nuk do të më vinte keq po të largohej dikush nga Milani

Salvini, në rolin e tifozit: Nuk do të më vinte keq po të largohej dikush nga Milani

Bashkimi Evropian ligje të reja për ndëshkimin e sulmeve kibernetike

Bashkimi Evropian ligje të reja për ndëshkimin e sulmeve kibernetike

Samsung u jep një goditje të rëndë atyre që kanë planifikuar të blejnë Galaxy Note 10

Samsung u jep një goditje të rëndë atyre që kanë planifikuar të blejnë Galaxy Note 10

Mbahet në Tiranë workshopi në mbështetje të startupeve Shqiptare me pjesëmarrjen e aktorëve të rëndësishëm të ekosistemit

Mbahet në Tiranë workshopi në mbështetje të startupeve Shqiptare me pjesëmarrjen e aktorëve të rëndësishëm të ekosistemit

Agon Avdimetaj: Intervistë me Inovacionin e Vitit në edicionin e 7-të të ICT Awards

Agon Avdimetaj: Intervistë me Inovacionin e Vitit në edicionin e 7-të të ICT Awards

Facebook eliminon qindra llogari të një kompanie Izraelite

Facebook eliminon qindra llogari të një kompanie Izraelite

Samsung dhe Huawei “armëpushim” patentash

Samsung dhe Huawei “armëpushim” patentash

Në 2018-ën ishin 21.5 mijë faqe me domain .al

Në 2018-ën ishin 21.5 mijë faqe me domain .al

Studentët, ritet interesi për Teknologjinë e Informacionit

Studentët, ritet interesi për Teknologjinë e Informacionit

Del në shitje karta e parë microSD në botë me kapacitet 1TB

Del në shitje karta e parë microSD në botë me kapacitet 1TB

SHBA vënë në rrezik biznesin 105 miliardë dollarësh të Huawei

SHBA vënë në rrezik biznesin 105 miliardë dollarësh të Huawei

Mbyllet sajti YTMND, pioneri i memeve online

Mbyllet sajti YTMND, pioneri i memeve online

Tatimpaguesit mund të përfitojnë edhe një tjetër shërbim online

Tatimpaguesit mund të përfitojnë edhe një tjetër shërbim online

Zbulohet një rrjet ndërkombëtar i krimit kibernetik

Zbulohet një rrjet ndërkombëtar i krimit kibernetik

Ja sesi Samsung ka planifikuar të riparojë problemin e Galaxy Fold

Ja sesi Samsung ka planifikuar të riparojë problemin e Galaxy Fold