Ahmeti për mediat serbe: Presheva do të jetë temë e bisedimeve në Bruksel

12.01.2019 19:20
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ahmeti për mediat serbe: Presheva do të jetë temë e bisedimeve në Bruksel

Bashkëkryesuesi i ekipit dialogues, Shpend Ahmeti, po cilëson se kushti kryesor i Kosovës për arritjen e marrëveshjes me Serbinë, është njohja reciproke mes dy vendeve.

Në një intervistë për gazetën serbe, Danas, Ahmeti ka folur edhe për retorikat e Beogradit karshi krijimit të ‘Shqipërisë së Madhe’.

“Për mua këto janë vetëm retorika të zyrtarëve serbë. Këto retorika nuk e ndihmojnë procesin e dialogut. Heqja e doganave mes Shqipërisë dhe Kosovës nënkupton vetëm lehtësira mes dy vendeve”, ka thënë ai.

Sipas Ahmetit, secila mbledhje apo takim mes zyrtarëve të Shqipërisë dhe Kosovës, nga Serbia po shihet se kërcënim për ‘Shqipërinë e Madhe’.

Ahmeti tutje ka pohuar se secili shtet i ka interesat e veta në këtë proces, duke përshirë edhe Rusinë.

“Nëse arrijmë një marrëveshje, është mirë që ta arrijmë me përkrahjen e partnerëve tanë, mirëpo gjithashtu nuk duhet të kemi pengesa për hyrjen në OKB”, ka thënë ai.

I pyetur se a do të jetë Lugina e Preshevës temë e dialogut të Brukselit, Ahmeti u përgjigj, se qytetarët e Luginës dhe të drejtat e tyre do të jenë subjekt i negociatave.

“Ne besojmë që qytetarët e Preshevës dhe të drejtat e tyre do të jenë pjesë e procesit të dialogut. Ata duhet të jenë pjesë e zgjidhjes, nëse duam zgjidhje afatgjatë”, ka përfunduar Ahmeti.

Kujtojmë, se pikërisht bashkëkryesuesit e ekipit dialogues, Limaj e Ahmeti, kanë kundërshtuar fuqishëm të ashtuquajturin korrigjim i kufijve, në bazë të të cilit Lugina e Preshevës do t’i bashkëngjitej Kosovës. /Lajmi.net/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rrëfimi për 9-vjeçarin e vrarë në Fushë-Kosovë: Sefedini ma drogonte djalin, vinte me sy të ajtë në shtëpi

Rrëfimi për 9-vjeçarin e vrarë në Fushë-Kosovë: Sefedini ma drogonte djalin, vinte me sy të ajtë në shtëpi

Flet Daut Haradinaj: Isha në konsultë disa minutash me policinë austriake, nuk më ndaluan

Flet Daut Haradinaj: Isha në konsultë disa minutash me policinë austriake, nuk më ndaluan

Opozita refuzon takimin me Zaevin  pas skandalit me ish-kryeprokuroren

Opozita refuzon takimin me Zaevin pas skandalit me ish-kryeprokuroren

Te Dheu i Bardhë kolona deri në 120 metra, pritjet deri në një orë

Te Dheu i Bardhë kolona deri në 120 metra, pritjet deri në një orë

Marrëveshja e Brukselit e nxjerr Thaçin në pozicione kundërshtuese me amerikanët

Marrëveshja e Brukselit e nxjerr Thaçin në pozicione kundërshtuese me amerikanët

Shoqëria civile vlerëson transparencën e ​KPK-së në procesin e hartimit të Rregullores për emërimin e kryeprokurorëve

Shoqëria civile vlerëson transparencën e ​KPK-së në procesin e hartimit të Rregullores për emërimin e kryeprokurorëve

SHBA ua shton presionin Serbisë për zgjidhjen e rastit të Vëllezërve Bytyqi

SHBA ua shton presionin Serbisë për zgjidhjen e rastit të Vëllezërve Bytyqi

Haradinaj: Liberalizimi i vizave, çështje javësh

Haradinaj: Liberalizimi i vizave, çështje javësh

I nxehti në Evropë, ekspertët presin një valë të dytë

I nxehti në Evropë, ekspertët presin një valë të dytë

Zyra e BE’së u thotë në sy deputetëve: Kuvendi s’po funksionon si duhet

Zyra e BE’së u thotë në sy deputetëve: Kuvendi s’po funksionon si duhet

Bërnabiq: Serbia e gatshme t’i kthehet dialogut menjëherë

Bërnabiq: Serbia e gatshme t’i kthehet dialogut menjëherë

Hamza: Prioritet i MF-së është stabiliteti makro-fiskal i vendit

Hamza: Prioritet i MF-së është stabiliteti makro-fiskal i vendit

Kryeministri emëron këshilltar ish-inspektorin e AKI-së

Kryeministri emëron këshilltar ish-inspektorin e AKI-së

Nesër kuptohet kush do ta punojë shtatoren e Mandelës së Ballkanit

Nesër kuptohet kush do ta punojë shtatoren e Mandelës së Ballkanit

Haradinaj takon komandantin suprem të NATO-s: Kosova e rreshtuar me ushtritë e paqes

Haradinaj takon komandantin suprem të NATO-s: Kosova e rreshtuar me ushtritë e paqes

34 aktakuza brenda 24 orëve nga Prokuroria e Kosovës

34 aktakuza brenda 24 orëve nga Prokuroria e Kosovës