Ahmeti jep detaje rreth mundësisë së testimit serologjik në Prishtinë

19.07.2020 22:44
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ahmeti jep detaje rreth mundësisë së testimit serologjik në Prishtinë

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, thotë se nga nesër kjo komunë do të bëj teste serologjike për ata persona që dyshohet se kanë Covid-19 dhe përparësi kanë ata që kanë simptome të theksuara të virusit.

Ahmeti me anë të n postimi në rrjetin social Facebook ka deklaruar se ky test nuk e zëvendëson testimin PCR dhe testimin që momentalisht bëhet në IKSHPK.

Por sipas tij tregon mjaftueshëm informatë për imunitetin e ndërtuar dhe po ashtu për të vërtetuar që nuk e keni pas në të kaluarën koronavirusin.

“Këtë test prej nesër e bën Komuna e Prishtinës në një lokacion pasi të referohet nga mjekët e QMF. Meqenëse kapacitetet në fillim janë të limituara, dhe meqenëse qëllimi nuk është i diagnostifikimit për me hjek brengën, atëherë prioritet të testimit do të kenë qytetarët me simptome të theksuara dhe në mesin e tyre të moshuarit dhe ata me sëmundje shoqëruese”, ka shkruar Ahmeti./Express/

Shkrimi i plotë i Ahmetit në Facebook:

Të nderuar qytetarë të Prishtinës. Po mundohemi që sado pak të ju informojmë në lidhje me testimet.

– testimi me metoden PCR (me strishë në hundë) bëhet vetëm në IKSHPK (nga institucionet publike). Edhe më tutje është forma më e sigurtë për të konstatuar se a e keni virusin sot apo jo. Komuna e Prishtinës NUK e bën këtë test dhe nuk ka rol në përcaktimin se kush testohet apo jo.

– testimi serologjik (me gjak) ELISA është test që mat antitrupat. Pra në qoftë se virusi ka sulmuar trupin, trupi i kundërpërgjigjet me mbrojtje (antitrupat) dhe ekzistenca e tyre dëshmon që jeni prekur nga virusi. Meqenëse antitrupat paraqiten në fazë të ndryshmë të infektimit është e pamundur të verifikohet me saktësi se a e keni momentalisht.

Prandaj, ky test NUK e zëvendëson testimin PCR dhe testimin që momentalisht bëhet në IKSHPK. Por tregon mjaftueshëm informatë për imunitetin e ndërtuar dhe po ashtu për të vërtetuar që nuk e keni pas në të kaluarën.

Këtë test prej nesër e bën Komuna e Prishtinës në një lokacion pasi të referohet nga mjekët e QMF. Meqenëse kapacitetet në fillim janë të limituara, dhe meqenëse qëllimi nuk është i diagnostifikimit për me hjek brengën, atëherë prioritet të testimit do të kenë qytetarët me simptome të theksuara dhe në mesin e tyre të moshuarit dhe ata me sëmundje shoqëruese.

– testet rapide janë teste të shpejta që i kanë bërë disa laboratore jozyrtarisht. Janë teste të ngjashme me ato të shtatzanisë (ku vendoset një pikë gjaku dhe pastaj me vija përcaktohet se a keni antitrupa). Eshte goxha me i pasigurtë në saktesinë e rezultateve prandaj edhe nuk po konsiderohet si (mos)konfirmim i sigurtë i virusit.

– të premten IKSHPK ka rekomanduar që virusi të kosntatohet pa test nga mjekët, bazuar në simptome. Nuk kemi vlerësim se çka do të thotë kjo për situaten epidemiologjike.

– prej kësaj jave laboratoret private që kanë kapacitete do të licencohen nga institucionet përkatëse të nivelit qendror. Besoj se shumë shpejt, do të jenë disa laboratore që fillojnë me teste serologjike e pastaj edhe me PCR. Këto do të kushtojnë goxha për situatën tonë ekonomike por do të jenë të qasshme.

Udhëzimet

1. Maska dhe distanca;

2. Në rast të simptomeve, konsultonu me mjekun tuaj në QMFnë e lagjes suaj. Këtë mundeni ta bëni në telefon;

3. Në rast të simptomeve serioze, orientoheni edhe të QMFtë edhe mund të lajmëroheni në urgjencë;

4. Në qoftë se jeni i moshuar, apo me sëmundje shoqëruese, dhe me dyshime se keni virusin, lajmëronu në QMF-në më të afërm për referime të mëtutjeshme. Komuna e Prishtinës do të testojë me prioritet këto raste;

5. Mos u drejtoni te QMF-të në qoftë se keni nevojë me u testu vec sa me hjek brengen;

6. Në qoftë se ju nevojitet vërtetim për udhëtim në shtetet që kërkojnë dëshmi, për momentin asnjëri vërtetim nuk vlen dhe po ashtu nuk do të ishte mirë që për këtë arsye të zihet vendi i dikujt që ka nevojë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Memli Krasniqi: Ligji për rimëkëmbje ekonomike ka rreziqet e veta

Memli Krasniqi: Ligji për rimëkëmbje ekonomike ka rreziqet e veta

Sali Berisha: Akuzat për trafikim organesh, kurth i ngritur nga Serbia

Sali Berisha: Akuzat për trafikim organesh, kurth i ngritur nga Serbia

Haradinaj-Stublla me bashkatdhetarët në Holandë: Bashkë ta fuqizojmë Kosovën

Haradinaj-Stublla me bashkatdhetarët në Holandë: Bashkë ta fuqizojmë Kosovën

​Berisha: Moratoriumi për mos anëtarësim në organizata ndërkombëtare ishte lëshim i delegacionit të Kosovës

​Berisha: Moratoriumi për mos anëtarësim në organizata ndërkombëtare ishte lëshim i delegacionit të Kosovës

Isa Mustafa: Marrëveshja e Uashingtonit është në dobi jo vetëm të Kosovës

Isa Mustafa: Marrëveshja e Uashingtonit është në dobi jo vetëm të Kosovës

Rexhep Selimi: Nuk e kemi guximin e Hotit për të sjellë marrëveshje sikur ajo e Uashingtonit

Rexhep Selimi: Nuk e kemi guximin e Hotit për të sjellë marrëveshje sikur ajo e Uashingtonit

​Rada Trajkoviq: Marrëveshja e Uashingtonit, tërmet politik për Vuçiqin

​Rada Trajkoviq: Marrëveshja e Uashingtonit, tërmet politik për Vuçiqin

​Serbia kërkon asociacionin në tavolinën e diskutimeve në Bruksel

​Serbia kërkon asociacionin në tavolinën e diskutimeve në Bruksel

Arsyet se pse nuk duhet të ndodh një bllokim i dytë në Britani të Madhe

Arsyet se pse nuk duhet të ndodh një bllokim i dytë në Britani të Madhe

Gjuriq i përgjigjet Lajçakut: Nesër në Bruksel do të flitet për Asociacionin

Gjuriq i përgjigjet Lajçakut: Nesër në Bruksel do të flitet për Asociacionin

KEDS paralajmëron qytetarët për riparime në rrjet, këto vende mbesin pa rrymë

KEDS paralajmëron qytetarët për riparime në rrjet, këto vende mbesin pa rrymë

Gucati: Materiale të tjera kanë arritur sot në zyrat e OVL së UÇK-së

Gucati: Materiale të tjera kanë arritur sot në zyrat e OVL së UÇK-së

​Lajçak tregon temat që do të diskutohen nesër në Bruksel

​Lajçak tregon temat që do të diskutohen nesër në Bruksel

​Asociacioni të largohet nga tavolina e dialogut, do të hasë në rezistencë jetësimi i tij

​Asociacioni të largohet nga tavolina e dialogut, do të hasë në rezistencë jetësimi i tij

Paralajmërimi për protesta, Hoti takon përfaqësuesit e Sindikatës së Policisë së Kosovës

Paralajmërimi për protesta, Hoti takon përfaqësuesit e Sindikatës së Policisë së Kosovës

Bullgaria kushtëzon bisedimet për anëtarësim të Maqedonisë së Veriut në BE

Bullgaria kushtëzon bisedimet për anëtarësim të Maqedonisë së Veriut në BE