AGK mirëpret reagimin e Prokurorisë në rastin e Gazetës Online “Insajderi”

17.06.2020 21:28
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
AGK mirëpret reagimin e Prokurorisë në rastin e Gazetës Online “Insajderi”

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK), e mirëpret arrestimin e njërit nga personat e dyshuar për sulme kibernetike ndaj Gazetës Online “Insajderi”, Ardian Alaj.

Arrestimin e Alajt e ka konfirmuar Policia e Kosovës. Alaj dyshohet për veprat penale, “Hyrje në sisteme kompjuterike”, “Vetëgjyqësia” dhe “Keqpërdorim i besimit” ndaj Gazetës Online “Insajderi” dhe disa mediave tjera.

“Lidhur me interesimin tuaj u njoftojmë se hetuesit policorë kanë zbatuar vendimin e Prokurorisë Themelore Prishtinë për arrestim dhe ndalim e të dyshuarit A.A (1985) nën dyshimin për kryerje të veprave penale: ‘Hyrje në sisteme kompjuterike, neni 327 i KPRK-së’, ‘Vetëgjyqësia, neni 410 i KPRK-së’ dhe ‘Keqpërdorim i besimit, neni 330 i KPRK-së’. I dyshuari, me aktvendim të prokurorit është dërguar në mbajtje”, thuhet në përgjigjen e policisë.

Krahas këtyre veprave penale, në portalin insajderi.com, javëve të fundit janë publikuar edhe shkrime linçuese ndaj gazetarëve Parim Olluri dhe Vehbi Kajtazi, të cilët e kanë në pronësi portalin “Insajderi”. AGK kërkon nga strukturat kompetente të sqarojnë urgjentisht rastin e Gazetës Online “Insajderi” dhe të informojnë publikun për masat që do të ndërmarrin. Zvarritja e këtij procesi rrezikon 43 punëtorët e këtij mediumi që të mbesin pa paga./Front Online/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​Thaçi lajmërohet nga Malet e Sharrit

​Thaçi lajmërohet nga Malet e Sharrit

Konfirmohen 11 raste të reja dhe 43 persona të shëruar nga koronavirusi në Ferizaj

Konfirmohen 11 raste të reja dhe 43 persona të shëruar nga koronavirusi në Ferizaj

​Ibrahimi: Situata me Covid në komuna është e menaxhueshme, kërkohet shtim i stafit shëndetësor

​Ibrahimi: Situata me Covid në komuna është e menaxhueshme, kërkohet shtim i stafit shëndetësor

Në Shqipëri regjistrohen edhe 82 raste të reja dhe një viktimë nga COVID-19

Në Shqipëri regjistrohen edhe 82 raste të reja dhe një viktimë nga COVID-19

Papa i shqetësuar për konfliktin armeno-azerbajxhanas

Papa i shqetësuar për konfliktin armeno-azerbajxhanas

Nga e hëna në “Qendrën e Studentëve” fillojnë testimet serologjike

Nga e hëna në “Qendrën e Studentëve” fillojnë testimet serologjike

​Të gjitha testet nga Malisheva edhe sot kanë rezultuar negative

​Të gjitha testet nga Malisheva edhe sot kanë rezultuar negative

3885 raste aktive me koronavirus në Maqedoni, gjithsej 419 të hospitalizuar

3885 raste aktive me koronavirus në Maqedoni, gjithsej 419 të hospitalizuar

118 raste të reja me COVID-19, 157 të shëruar dhe 5 të vdekur

118 raste të reja me COVID-19, 157 të shëruar dhe 5 të vdekur

Një tjetër tërmet i fortë godet veriun në Islandë

Një tjetër tërmet i fortë godet veriun në Islandë

Edhe një i vdekur nga COVID-19 në Kosovë

Edhe një i vdekur nga COVID-19 në Kosovë

Pandemia godet bizneset, rreth 800 milionë euro më pak qarkullim financiar

Pandemia godet bizneset, rreth 800 milionë euro më pak qarkullim financiar

Ministri Zemaj falënderon qytetarët: Ditëve të fundit shënuam rezultate pozitive

Ministri Zemaj falënderon qytetarët: Ditëve të fundit shënuam rezultate pozitive

Kina shpall gjendje lufte në provincën e Xinjiangut, pas rishfaqjes në virusit

Kina shpall gjendje lufte në provincën e Xinjiangut, pas rishfaqjes në virusit

Daçiq thotë se Serbia ka pezulluar fushatën e çnjohjeve, pasi Kosova është zotur të mos lobojë për njohje të reja

Daçiq thotë se Serbia ka pezulluar fushatën e çnjohjeve, pasi Kosova është zotur të mos lobojë për njohje të reja

Që nga 2017 nuk janë audituar raportet financiare të partive politike

Që nga 2017 nuk janë audituar raportet financiare të partive politike