AGK: Kryeministri Rama nis fushatë degraduese edhe ndaj medieve në Kosovë

19.02.2020 20:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
AGK: Kryeministri Rama nis fushatë degraduese edhe ndaj medieve në Kosovë

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës e sheh me shqetësim secilin sulm që bëjnë politikanët dhe personalitetet publike kundër medieve dhe lirisë së fjalës.

Në një njoftim të lëshuar nga AGK, thuhet se së fundmi edhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka vendosur që të sulmojë disa nga mediet e Kosovës duke thënë se ato po përdorin një ofensivë të egër pushtuese të hapësirës publike të komunikimit, që me vulgaritetin, shpifjet dhe dritëshkurtësinë e tyre, siç është shprehur ai, kanë nisur ta dëmtojnë keq vet Kosovën.

Sipas AGK-së, këtë kryeministri Rama e ka bërë duke shpërndarë në Facebook një qëndrim të fundit të Akademik Rexhep Qosjës kundër Televizonit 7 dhe Gazetës Express.

Reagimi i plotë i AGK-së pa ndërhyrje:

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës e sheh me shqetësim secilin sulm që bëjnë politikanët dhe personalitetet publike kundër medieve dhe liri së fjalës.

Së fundmi edhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka vendosur që të sulmoj disa nga mediet e Kosovës duke thënë se ato po përdorin një ofensivë të egër pushtuese të hapësirës publike të komunikimit, që me vulgaritetin, shpifjet dhe dritëshkurtësinë e tyre, siç është shprehur ai, kanë nisur ta dëmtojnë keq vet Kosovën.

Këtë kryeministri Rama e ka bërë duke shpërndarë në Facebook një qëndrim të fundit të Akademik Rexhep Qosjes kundër Televizonit 7 dhe Gazetës Express.

“As kryeministri i Serbisë mbretërore, Nikolla Pashiqi, as ministri i Sigurimit të Brendshëm Shtetëror – UDB-së së Serbisë dhe Jugosllavisë Komuniste, Aleksandër Rankoviqi e as kryetari i Serbisë pseudodemokratiko-fashiste, Sllobodan Millosheviqi, që aq shumë e kanë dëshiruar zhbërjen e shtetit shqiptar, nuk kanë propaganduar kaq haptas, kaq botërisht, aq urrejtje shoviniste kundër Shqipërisë sa e si po propagandon Masme dia e Prishtinës me disa radio, televizione e portale, e sidomos me televizionin T7 dhe me gazetën portal “Express” – shkruan Akademik Qosja, qëndrim ky i shpërndarë nga Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama.

Pas analizimit të hollësishëm të deklarimeve publike, AGK konsideron se etiketime të tilla kundër medieve të caktuara në Kosovë, në këtë rast kundër T7 dhe Gazetes Express, shkelin të drejtën e lirisë së shtypit. Kjo, sidomos duke marrë parasysh raportin jo të mirë që ka kryeministri, Edi Rama me mediet në Shqipëri.

AGK po ashtu fton të gjithë akterët politikë dhe personalitetet e tjera që në rast të gjetjes së fakteve për shpifje nga ana e gazetarëve t’u drejtohen institucioneve kompetente, dhe jo të bëjnë fushatë degraduese kundër gazetarëve.

AGK gjithashtu fton të gjithë kolegët gazetarë që punën dhe misionin e tyre ta kryejnë me përkushtim dhe profesionalizëm të lartë duke i kontribuuar zhvillimit të mirëfilltë të demokracisë dhe shtetit. Sulmet e çfarëdo natyre nga kushdo e sidomos nga politikanët, nuk duhet të zmbrapsin asnjëherë gazetarët nga misioni i tyre i shenjtë, për të informuar drejt publikun.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Eksperti Beqiri thërret për kujdes: Dyfishimi i rasteve me koronavirus është përshpejtuar këtë javë

Eksperti Beqiri thërret për kujdes: Dyfishimi i rasteve me koronavirus është përshpejtuar këtë javë

Shtohet numri i familjeve në nevojë, mbi 150 telefonata në ditë duke kërkuar ushqim

Shtohet numri i familjeve në nevojë, mbi 150 telefonata në ditë duke kërkuar ushqim

Horrori në Rahovec: E dogji vëllanë në oborrin e shtëpisë, pastaj gënjeu policinë se po djeg bërllok

Horrori në Rahovec: E dogji vëllanë në oborrin e shtëpisë, pastaj gënjeu policinë se po djeg bërllok

KEDS thotë se nuk do të ketë ndërprerje të energjisë

KEDS thotë se nuk do të ketë ndërprerje të energjisë

Sonte nga ora 20:00 edhe 4 premiera online të filmave të mbështetur QKK-ja

Sonte nga ora 20:00 edhe 4 premiera online të filmave të mbështetur QKK-ja

Çfarë do të ndodhë me “orën policore” pas 13 prillit? Qeveria me masa të reja për secilën komunë

Çfarë do të ndodhë me “orën policore” pas 13 prillit? Qeveria me masa të reja për secilën komunë

Arrestohet një person nga Rahoveci, dyshohet se e vrau vëllain, pastaj e dogji

Arrestohet një person nga Rahoveci, dyshohet se e vrau vëllain, pastaj e dogji

Konjufca telefonon homologun italian, flasin për luftimin e pandemisë COVID-19

Konjufca telefonon homologun italian, flasin për luftimin e pandemisë COVID-19

Shërohet personi i dytë në komunën e Podujevës me COVID-19, dalin nga karantina Dumnica dhe Llausha

Shërohet personi i dytë në komunën e Podujevës me COVID-19, dalin nga karantina Dumnica dhe Llausha

Haziri viziton Stacionin e Autobusëve: Do të bëhet më moderni në rajon

Haziri viziton Stacionin e Autobusëve: Do të bëhet më moderni në rajon

Mustafa uron Ditën e Kushtetutës të Republikës së Kosovës

Mustafa uron Ditën e Kushtetutës të Republikës së Kosovës

Kurti e kritikon Kushtetutën në ditën e saj, por thotë se do i bindet vendimit për kufizimin e lëvizjes

Kurti e kritikon Kushtetutën në ditën e saj, por thotë se do i bindet vendimit për kufizimin e lëvizjes

Kosova përfiton 9.4 milion euro nga Banka Botërore për projektin për Efiçiencë

Kosova përfiton 9.4 milion euro nga Banka Botërore për projektin për Efiçiencë

Lutfi Haziri kërkon nga bizneset që ta mbajnë distancën dhe t’i zbatojnë masat mbrojtëse në shërbime

Lutfi Haziri kërkon nga bizneset që ta mbajnë distancën dhe t’i zbatojnë masat mbrojtëse në shërbime

Në Veri raportohet edhe për 2 raste të reja me Covid 19

Në Veri raportohet edhe për 2 raste të reja me Covid 19

Abdixhiku: Cilësia e ajrit në qytetet tona është përmirësuar rrënjësisht

Abdixhiku: Cilësia e ajrit në qytetet tona është përmirësuar rrënjësisht