Agjencia Shtetërore Kineze e lajmeve prezantoi spikerin virtual të lajmeve me inteligjencë artificiale

08.11.2018 20:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Agjencia Shtetërore Kineze e lajmeve prezantoi spikerin virtual të lajmeve me inteligjencë artificiale

Agjencia shtetërore Kineze prezantoi për herë të parë një spiker virtual i cili shfaqet i veshur në kostum dhe me zë robotik.


Xinhua thotë se prezantuesi i lajmeve mund të lexojë lajmet natyralisht dhe me profesionalitet të lartë edhe pse jo të gjithë mund të jenë dakord me këtë pretendim.

Raportimin e tij të parë prezantuesi anglisht folës e fillon me fjalë: “Përshëndetje, po ndiqni edicionin e lajmeve në gjuhën angleze.”


Zhvillimi i sistemit mendohet të jetë realizuar nga motori i kërkimit Kinez Sogou.

Madje është zhvilluar edhe një version në gjuhë Kineze por me fytyrë tjetër.

Xinhua thotë se ata mund të punojnë 24 orë në ditë duke reduktuar kostot e prodhimit të lajmit.

Zërat, lëvizjet e buzëve dhe shprehitë e fytyrës koordinohen nga një sistem i inteligjencës artificiale dhe janë bazuar në spikerët realë të agjencisë. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Agjencia Shtetërore Kineze e lajmeve prezantoi spikerin virtual të lajmeve me inteligjencë artificiale

Agjencia Shtetërore Kineze e lajmeve prezantoi spikerin virtual të lajmeve me inteligjencë artificiale

Real Betis – Milan, formacionet zyrtare: ‘Luftë’ për vendin e parë

Real Betis – Milan, formacionet zyrtare: ‘Luftë’ për vendin e parë

De Vrij: Nuk luajmë ndaj Tottenhamit për barazim

De Vrij: Nuk luajmë ndaj Tottenhamit për barazim

Grupi i burrave indian u shtrinë vullnetarit në tokë që të shtypen nga lopët, besojnë se ky veprim u sjell fat dhe prosperitet (Video, +16)

Grupi i burrave indian u shtrinë vullnetarit në tokë që të shtypen nga lopët, besojnë se ky veprim u sjell fat dhe prosperitet (Video, +16)

Kosova fton Mirlind Kryeziun për dy ndeshjet e radhës

Kosova fton Mirlind Kryeziun për dy ndeshjet e radhës

Krijesat misterioze që lëshonin zëra të çuditshëm, habitën turistët në bregdetin tajlandez (Video)

Krijesat misterioze që lëshonin zëra të çuditshëm, habitën turistët në bregdetin tajlandez (Video)

Lista e Portugalisë ndaj Italisë dhe Polonisë, mungon përsëri Ronaldo

Lista e Portugalisë ndaj Italisë dhe Polonisë, mungon përsëri Ronaldo

Kaltrina Selimi publikon sot këngën e re ‘Kthema’

Kaltrina Selimi publikon sot këngën e re ‘Kthema’

Juventusi mendon transferimin e Dembeles në janar

Juventusi mendon transferimin e Dembeles në janar

Aktori me ngjyrë shpallet mashkulli më i pashëm në botë

Aktori me ngjyrë shpallet mashkulli më i pashëm në botë

Flet kryeinxhinieri, tregon se kur dhe si u prodhua traktori i parë në Shqipëri (Foto)

Flet kryeinxhinieri, tregon se kur dhe si u prodhua traktori i parë në Shqipëri (Foto)

Milani pritet të dënohet nga UEFA shkaku i Fair Play Finaciarit

Milani pritet të dënohet nga UEFA shkaku i Fair Play Finaciarit

Sterling kërkon falje pas penalltisë skandaloze ndaj Shakhtarit

Sterling kërkon falje pas penalltisë skandaloze ndaj Shakhtarit

Konfirmohet filmi i animuar Super Mario

Konfirmohet filmi i animuar Super Mario

Lacroix: Xhaka është udhëheqës i lindur, e meriton çdo sukses

Lacroix: Xhaka është udhëheqës i lindur, e meriton çdo sukses

Dropbox prezanton shtojcat

Dropbox prezanton shtojcat