Agjencia Qendrore e Prokurimit rrezikon t’ia humbë buxhetit 2.6 milionë euro

07.05.2018 08:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Agjencia Qendrore e Prokurimit rrezikon t’ia humbë buxhetit 2.6 milionë euro

Shkaku i planifikimit të dobët dhe i realizimit të ulët të kontratave të centralizuara të cilat Agjencia Qendrore e Prokurimit i kishte zhvilluar gjatë viteve 2015-2016, buxheti i Kosovës rrezikon të pësojë humbje prej 2.6 milionë eurosh.

Edhe pse AQP-ja ishte themeluar për të kursyer paratë e buxhetit të shtetit përmes blerjes së centralizuar, sipas raportit të Zyrës Kombëtare të Auditimit, “Vlera për para në prokurimet e centralizuara”, tregohet se ekziston rreziku që furnitorët të paguhen pa dorëzuar mallra, shkruan sot “Koha Ditore”.

Gjatë auditimit të 8 nga gjithsej 15 kontrata të centralizuara të zhvilluara nga AQP-ja për periudhë trevjeçare, del se për 16-20 muaj ato janë realizuar vetëm rreth 15-20 për qind. Raporti nxjerr në pah se në disa raste çmimet e AQP-së ishin më të larta se çmimet individuale të institucioneve publike.

Sipas ZKA-së, AQP-ja ka mangësi substanciale në menaxhimin e procesit të prokurimeve të centralizuara në veçanti me hulumtimin e tregut dhe monitorimin e implementimin e kontratave…

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Premtimi i ministrit për rishikimin e koeficientit i kthen inspektorët shëndetësorë në punë

Premtimi i ministrit për rishikimin e koeficientit i kthen inspektorët shëndetësorë në punë

Mungesë e llogaridhënies për ngecjet në zbatimin e MSA-së

Mungesë e llogaridhënies për ngecjet në zbatimin e MSA-së

Loja e BE-së me ‘Trepçën’

Loja e BE-së me ‘Trepçën’

62 përqind e grave në Kosovë kanë përjetuar ngacmime seksuale

62 përqind e grave në Kosovë kanë përjetuar ngacmime seksuale

Thaçi: Kufijtë aktualë janë caktuar nga Jugosllavia, s’do të më pengonte korrigjimi i tyre

Thaçi: Kufijtë aktualë janë caktuar nga Jugosllavia, s’do të më pengonte korrigjimi i tyre

Vjen reagimi i UNMIK’ut pas deklaratave të Haradinajt

Vjen reagimi i UNMIK’ut pas deklaratave të Haradinajt

Glauk Konjufca: Kurrë nuk kam qenë në SHIK

Glauk Konjufca: Kurrë nuk kam qenë në SHIK

Deputetja e LDK’së kërkon burgim të përjetshëm ndaj dhunuesve të 16 vjeçares dhe komision hetimor

Deputetja e LDK’së kërkon burgim të përjetshëm ndaj dhunuesve të 16 vjeçares dhe komision hetimor

Rrëfimi me lot i nënës së 16-vjeçares për keqpërdorimin seksual të vajzës së saj (Video)

Rrëfimi me lot i nënës së 16-vjeçares për keqpërdorimin seksual të vajzës së saj (Video)

Haradinaj bën thirrje që rastet si në Drenas të raportohen në polici

Haradinaj bën thirrje që rastet si në Drenas të raportohen në polici

Bordi i Telekomit s’di për punësimet masive, por thotë se s’përfitojnë nga pakoja financiare e MZHE-së

Bordi i Telekomit s’di për punësimet masive, por thotë se s’përfitojnë nga pakoja financiare e MZHE-së

Pacolli: Kosova qëndron fuqishëm në krah të ShBA’së në luftën kundër ISIS’it

Pacolli: Kosova qëndron fuqishëm në krah të ShBA’së në luftën kundër ISIS’it

MAShT dënon rastin e abuzimit të nxënëses 16 vjeçare nga mësimdhënësi në Drenas

MAShT dënon rastin e abuzimit të nxënëses 16 vjeçare nga mësimdhënësi në Drenas

Flet gjinekologu që kreu abortin e vajzës nga Drenasi: Nuk e kam ditur që ishte e detyruar

Flet gjinekologu që kreu abortin e vajzës nga Drenasi: Nuk e kam ditur që ishte e detyruar

Ministri Lekaj: Autostrada e Dukagjinit projekti ynë i përbashkët

Ministri Lekaj: Autostrada e Dukagjinit projekti ynë i përbashkët

Rama në Arabinë Saudite: Bashkëpunim në ekonomi turizëm dhe arsim

Rama në Arabinë Saudite: Bashkëpunim në ekonomi turizëm dhe arsim