Agim Bahtiri merr pjesë në protestën e Mitrovicës, ku u protestua edhe kundër tij

17.06.2020 23:20
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Agim Bahtiri merr pjesë në protestën e Mitrovicës, ku u protestua edhe kundër tij

Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, sot mori pjesë në protestën që u organizua kundër dhunës seksuale, e gjithashtu një nga pikat e protestës ishte edhe kritika kundër vet kryetarit Bahtiri.

Edhe pse në këtë protestë protestohej edhe kundër kryetarit të Mitrovicës, Bahtiri nuk hezitoi të bëhet pjesë e saj, transmeton Gazeta Express.

Në një nga pikat e protestës pyetej edhe kryetari Bahtiri: Pse nuk reagove kryetar?

Megjithatë, kjo gjë nuk e ndaloi Bahtirin të bëhet pjesë e protestës që organizohej edhe kundër tij.

Organizata Joqeveritare “Jepi zë”, thotë se gjatë protestës u ngritën zëra kundër Bahtirit ku i kërkohej të largohej. Megjithatë, Bahtiri qëndroi deri në fund të protestës duke i injoruar zërat e protestuesve.

Protesta u organizua për shkak të rasteve të përdhunimit në qytetin e Mitrovicës të ndodhura ditëve të fundit.

Përmes një komunikate për medie, kjo organizatë ka theksuar se këto ngjarje të kohëve të fundit në kohën e pandemisë kanë shqetësuar edhe më shumë familjarët për lirinë e grave e vajzave në Mitrovicë.

“Ne si Organizata të Shoqërisë Civile shprehim shqetësim të madh për rastet e fundit të përdhunimeve në qytetin e Mitrovicës. Përmes kësaj komunikate reagojmë ndaj kësaj dukurie që fatkeqësisht po vazhdon të ndodhë në qytetin e Mitrovicës. Për gjatë dy javëve janë raportuar dy raste të përdhunimit dhe një grua është dhunuar fizikisht. Këto ngjarje në këtë kohë pandemie bëhen shqetësim i madh i familjarëve, për lirinë e grave dhe vajzave të reja në Mitrovicë”, thuhej në komunikatë.

“Duke parë këtë situatë tejet shqetësuese, i ftojmë organet e rendit dhe institucionet përkatëse të merren sa më shpejt me rastin dhe dhunuesit të marrin dënimin e merituar. Njëkohësisht shprehim shqetësim që asnjë prej institucioneve lokale deri tani nuk kanë reaguar ndaj këtyre ndodhive. Mendojmë që, kjo dukuri duhet të dënohet nga të gjithë dhe asesesi të mos kalohet në heshtje. Dhuna nuk duhet të ketë vend në Mitrovicë, e në asnjë vend tjetër të botës”, thuhet në komunikatë. 

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Aksident trafiku në Skënderaj, lëndohen 2 persona

Aksident trafiku në Skënderaj, lëndohen 2 persona

Vushtrri – Aksident trafiku me lëndime

Vushtrri – Aksident trafiku me lëndime

Sulmojnë dy zyrtarë policorë, arrestohen 5 persona në Prizren

Sulmojnë dy zyrtarë policorë, arrestohen 5 persona në Prizren

Viti – Aksident trafiku me lëndime

Viti – Aksident trafiku me lëndime

Hakohen llogaritë në Twitter të B. Gates, Obama dhe Elon Musk, shesin bitcoin, FBI nis hetimin

Hakohen llogaritë në Twitter të B. Gates, Obama dhe Elon Musk, shesin bitcoin, FBI nis hetimin

BE-ja mblidhet për të diskutuar planin e rimëkëmbjes ekonomike

BE-ja mblidhet për të diskutuar planin e rimëkëmbjes ekonomike

Pacientët me kancer: Shanse të njëjta nga kapja e virusit, por rrezik më të madh nga sëmundja

Pacientët me kancer: Shanse të njëjta nga kapja e virusit, por rrezik më të madh nga sëmundja

Bëhet thirrje për respektim të Ligjit për Mbrojtjen e Fëmijëve

Bëhet thirrje për respektim të Ligjit për Mbrojtjen e Fëmijëve

Mbi 74 mijë të infektuar gjatë 24 orëve të fundit në ShBA

Mbi 74 mijë të infektuar gjatë 24 orëve të fundit në ShBA

OKB bën apel rekord për fonde kundër koronavirusit

OKB bën apel rekord për fonde kundër koronavirusit

Vuçiq e pyet Hotin a di serbisht, shikoni si përgjigjet Kryeministri i Kosovës

Vuçiq e pyet Hotin a di serbisht, shikoni si përgjigjet Kryeministri i Kosovës

Blerim Latifi ka dy fjalë për xhaminë që po ndërtohet në Prishtinë

Blerim Latifi ka dy fjalë për xhaminë që po ndërtohet në Prishtinë

Vdes një polic nga Coronavirusi

Vdes një polic nga Coronavirusi

Baton Haxhiu thotë se PDK duhet të futet në Qeveri

Baton Haxhiu thotë se PDK duhet të futet në Qeveri

Lladrovci: “Unë dhe Trump jemi si të njëjtë”

Lladrovci: “Unë dhe Trump jemi si të njëjtë”

Thaçi: Unë e përfundova dëshminë, nëse gjykatësi dhe prokurori janë të paanshëm përfundimi është se s’kam kryer krime

Thaçi: Unë e përfundova dëshminë, nëse gjykatësi dhe prokurori janë të paanshëm përfundimi është se s’kam kryer krime