Adrian Çollaku: Negociatat LVV-LDK, pazar politik – fiton ai që reziston më shumë

04.12.2019 19:07
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Adrian Çollaku: Negociatat LVV-LDK, pazar politik – fiton ai që reziston më shumë

Analisti politik Adrian Çollaku ka thënë se posti i presidentit siç pretendohej se ka bllokuar negociatat mes LVV-së e LDK-së, rezulton që nuk është diskutuar fare në takimet e tyre.

”Është posti i presidentit ai që ka bllokuar negociatat, apo marrëveshjen përfundimtare mes LVV e LDK”.

”Por doli që pika kryesore, që është ‘posti i presidentit’ – nuk është diskutuar fare në takimet e përbashkëta që kishin këto dy parti politike”.

Çollaku ka vlerësuar se kjo rrjedhë e tendencës së bashkëpunimit mes këtyre dy subjekteve po del të jetë e befasishme, pasi postet politike po konsiderohen më të rëndësishme sesa vet programi i tyre, njofton Klan Kosova.

”Është pak e befasishme sepse nëse keni përcjellë dy takimet e fundit ata thanë se kanë harmonizuar programet 100% por doli tani që këto poste politike janë shumë të rëndësishme sesa pikat e planit të përbashkët”.

”Në politikën tonë por edhe në Ballkan, pozitat janë shumë më të rëndësishme sesa pikat programore. Ky është pazar politik, ai që reziston më shumë fiton. Nëse dështon marrëveshja, LVV-ja është partia e parë e duke qenë se LVV s’ka tjetër zgjidhje, duke folur për historikun partia e dytë asnjëherë nuk i kishte dy pozicione”.

”Nuk e ka përmend në asnjë takim Isa Mustafa postin e presidentit siç ka bërë në 2014-tën. Kjo ishte strategji e Isa Mustafës por këta një zgjidhje duhet ta bëjnë”.

”Nevojiten 81 vota ose 2/3-tat. Marrë parasysh qëllimin e Vetëvendosjes këta nuk i kanë këto vota. I bie që 14 vota janë në minus për postin e presidentit. Është pak problematik ky posti i presidentit. Nëse nuk kemi harru gjatë fushatës elektorale, nëse Ramush Haradinaj merrte postin e Kryeministrit i binte që ai të jetë i barazvlefshëm me tri ministri”.

Ai në Info Magazinën e Klan Kosovës, ka shtuar se Albin Kurti ka dy rrugë për të ndjekur sa i përket çështjes së negociatave mes Kosovës e Serbisë.

”Ndoshta Albin Kurti mund të ketë frikë nga negociatat sepse është një lloj sfide e ndoshta edhe mundohet ta zvarris. Por ky proces është i pashmangshëm. Qoftë amerikanët apo Brukseli zyrtar do të jenë ndoshta një shtytës”.

”Por edhe Albin Kurti e ka thënë se ai do të jetë në krye të bisedimeve. Ky ka dy rrugë, ose të shkojë në këto opsione me negociata ose rrugën e Haradinajt të mos shkojë në negociata”.

Më tej Adrian Çollaku foli edhe për kërkesën e Isa Mustafës për të marrë postin e presidentit, njofton Klan Kosova.

”Ai po do që karrierën e tij të mos e përmbyll pa një post që gjithnjë e ka dëshiruar, pra atë të presidentit. E kjo puna e presidentit mund të ndodhë ta kemi më shpejt sesa e kemi menduar”.

”Burime të LDK-së na thonë që Isa Mustafa planifikon që të jetë në mars president, pasi sipas tyre mund të ketë një ftesë nga Gjykata Speciale për presidentin aktual”.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Nënshkruhen kontratat e para të projektit “Ndërtimi i rrugëve rajonale të Kosovës”

Nënshkruhen kontratat e para të projektit “Ndërtimi i rrugëve rajonale të Kosovës”

Aktakuzë kundër njëzet personave

Aktakuzë kundër njëzet personave

Forcat e Armatosura Shqiptare nisin dy kontingjente në Afganistan

Forcat e Armatosura Shqiptare nisin dy kontingjente në Afganistan

Këto janë fjalët e Kadri Veselit, pas intervistimit nga Gjykata Speciale

Këto janë fjalët e Kadri Veselit, pas intervistimit nga Gjykata Speciale

Pamjet e frikshme, pasi shpërthen pika e karburantit

Pamjet e frikshme, pasi shpërthen pika e karburantit

Përfundon intervistimi i Kadri Veselit nga Specialja

Përfundon intervistimi i Kadri Veselit nga Specialja

ATK mbledh 43.7 milion euro të hyra më shumë se viti i kaluar

ATK mbledh 43.7 milion euro të hyra më shumë se viti i kaluar

Apostolova porosi Kurtit e Mustafës: Qytetarët kanë nevojë për institucione të reja

Apostolova porosi Kurtit e Mustafës: Qytetarët kanë nevojë për institucione të reja

Ligji i Pagave: Nesër mblidhen Këshillat Drejtues të tri sindikatave

Ligji i Pagave: Nesër mblidhen Këshillat Drejtues të tri sindikatave

Nga KGB-ja është vrarë Kamy!?

Nga KGB-ja është vrarë Kamy!?

Thaçi iu reagon ndërkombëtarëve nga Reçaku: Heshtja e juaj ia hapi gojën Vuçiqit që të mohojë masakrën

Thaçi iu reagon ndërkombëtarëve nga Reçaku: Heshtja e juaj ia hapi gojën Vuçiqit që të mohojë masakrën

E thotë Rute se Shqipëria nuk është gati për hapjen e bisedimeve me BE-në, ndërsa Maqedonia e Veriut është më afër

E thotë Rute se Shqipëria nuk është gati për hapjen e bisedimeve me BE-në, ndërsa Maqedonia e Veriut është më afër

Kadri Veseli nga Specialja po intervistohet për më shumë se 2 orë e gjysmë

Kadri Veseli nga Specialja po intervistohet për më shumë se 2 orë e gjysmë

Kurti: Po shkelet nga pushtete e individë të fortë kodi i humanizmit

Kurti: Po shkelet nga pushtete e individë të fortë kodi i humanizmit

Pacolli: Ndarja e Nobelit për Handken, turp Evropa harroi çfarë ndodhi në Kosovë, Bosnje e Kroaci

Pacolli: Ndarja e Nobelit për Handken, turp Evropa harroi çfarë ndodhi në Kosovë, Bosnje e Kroaci

Me letër të hapur Monego i është drejtuar Presidencës, Qeverisë dhe BQK-së

Me letër të hapur Monego i është drejtuar Presidencës, Qeverisë dhe BQK-së