Adoptimi i 5G-së disa herë më i shpejtë se ai i 4G

12.06.2019 23:14
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Adoptimi i 5G-së disa herë më i shpejtë se ai i 4G

Mese 1 milionë njerëz janë duke përdorur shërbimet 5G në Korenë e Jugut, një teknologji e cila është adoptuar me ritëm më të shpejtë sesa 4G.

Qeveria e Koresë e Jugut tha se janë dashur 69 ditë që ky adoptim të arrihet. Gjeneratës së kaluar, konkretisht 4G-së, ju deshën 80 ditë për të arritur të njëjtën statistikë në 2011.

Rrjetet celulare të vendit pretendojnë se janë të parët në botë që kanë lançuar teknologjinë e re. Megjithatë operatori Amerikan Verizon ka vënë në dyshim këtë qëndrim duke thënë se kishte aktivizuar 5G pak orë përpara se operatorët në Korenë e Jugut ta bënin.

Zvicra, Bahrein dhe Britania gjithashtu kanë aktivizuar rrjetet e tyre të para 5G. Teknologjia 5G ofron shpejtësi më të mëdha shkarkimi dhe vonesa më të ulëta transmetimi.

Afro 85 qytete Koreano-Jugore do të kenë konektivitet 5G deri në fund të vitit dhe Ministria e Shkencës dhe ICT ka thënë se rrjeti do të shtrihet edhe në aeroporte, stacione hekurudhore dhe qendra të mëdha dyqanesh javën e ardhshme.

Kompanitë parashikojnë që deri në fund të 2019-ës në Korenë e Jugut do të jenë katër milionë përdorues të shërbimeve të gjeneratës së re 5G. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Miley Cyrus për herë të parë në Kosovë, Serbët nisin komentet plot urrejtje

Miley Cyrus për herë të parë në Kosovë, Serbët nisin komentet plot urrejtje

Miss Serbia çmend të gjithë: Këndon xhamadanin dhe puth hartën e Kosovës në emision (Video)

Miss Serbia çmend të gjithë: Këndon xhamadanin dhe puth hartën e Kosovës në emision (Video)