Adobe mbyll aplikacionin Shockwave më 9 Prill

12.03.2019 09:53
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Adobe mbyll aplikacionin Shockwave më 9 Prill

Adobe nuk do ti kthejë shpinën vetëm Flash. Gjigandi i softuerit përmes disa e-mail-eve dërguar tek përdorues sinjalizoi fundin e Shockwave për Windows më 9 Prill 2019.

Kompania tashmë ka braktisur Adobe Director dhe Mac Play në 2017-ën por kjo e fundit përfaqëson një shtojcë uebi.

Përdoruesit e vetëm që do të fitojnë mbështetje përtej saj janë konsumatorët sipërmarrës kontratat e të cilëve mbarojnë në 2022.

Nuk përbën çudi që Adobe po vepron në këtë mënyrë. Interneti ka ndryshuar. Shockwave ka humbur terren përballë teknologjive si HTML5 dhe WebGL. Kompania këshillon zhvilluesit të kalojnë në formate universale nëse ende mbështeten tek aplikacionet e uebit.

Me largimin e Shockwave nuk do tu mungojnë shumë gjëra në uebsajte të ndryshme por ende mund të shkaktojë probleme. Shumë lojëra të vjetra që janë ndërtuar rreth shockwave do të ndalojnë të funksionuari. Atë kohë HTML nuk ishte mjaftueshëm i fuqishëm.

Vdekja e Shockwave do ti bëjë ato aplikacione të papërdorshme. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


‘Harder’ titullohet kënga e re e Bebe Rexhës

‘Harder’ titullohet kënga e re e Bebe Rexhës

Capital T tregon muskujt për të ‘ngritur’ edhe më shumë temperaturat

Capital T tregon muskujt për të ‘ngritur’ edhe më shumë temperaturat

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë