Acer përgatitet për të lançuar Chromebook të rangut të lartë

24.05.2018 02:47
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Acer përgatitet për të lançuar Chromebook të rangut të lartë

Acer do të prezantojë linjën e parë të laptopëve të parametrave të lartë me sistemin operativ Google Chrome OS ditën e sotme tha një ekzekutiv i kompanisë.

Chromebook-ët, siç quhen pajisje me sistemin operativ Chrome OS, shquhen për aplikacione cloud dhe ruajtjen e të dhënave online.

Të thjeshtë, të lirë dhe me bateri me jetëgjatësi të lartë, ata janë shndërruar në një opsion i pëlqyeshëm dhe popullor për studentët dhe fëmijët.

Acer, HP, Dell e shumë kompani të tjera përfshirë Google, kanë ndërtuar pajisje dhe zënë 60% të tregut edukativ.

Kompjuterët e parë Chromebook të rangut të lartë nga Acer janë hapi i pari i një strategjie ambicioze të Google për të pushtuar bizneset ku Microsoft Windows dominon.

Acer është prodhuesi numër 2 i Chromebook. Ekzekutivi në fjalë tha se laptopët e rinjë do të kushtojnë përtej çmimi tradicional prej 300 dollarësh.

Google i cili prodhon një Chromebook 1,000 dollarësh, ka nisur bashkëpunime me prodhues të tjerë për të lançuar Chromebook të rangut të lartë. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zyrtare: Pas 12 vjetëve te City, Joe Hart transferohet te Burnley

Zyrtare: Pas 12 vjetëve te City, Joe Hart transferohet te Burnley

Microsoft do të mbajë të gjallë Skype klasik edhe për ca kohë

Microsoft do të mbajë të gjallë Skype klasik edhe për ca kohë

Edhe pse është vetëm 12-vjeç, ndjek studimet në universitetin e mjekësisë

Edhe pse është vetëm 12-vjeç, ndjek studimet në universitetin e mjekësisë

15 këshilla për të jetuar një jetë të shëndetshme

15 këshilla për të jetuar një jetë të shëndetshme

Chelsea paguan klauzolën 100 milionë euroshe të portierit Jan Oblak

Chelsea paguan klauzolën 100 milionë euroshe të portierit Jan Oblak

Apple, Youtube, Facebook dhe Spotify mbyllin kanalet e Alex Jones

Apple, Youtube, Facebook dhe Spotify mbyllin kanalet e Alex Jones

Gjashtë klube shfaqin interesim për Kovacicin

Gjashtë klube shfaqin interesim për Kovacicin

Balenat 40 tonëshe dhurojnë “spektakël”, dalin nga uji para anijes me plotë turistë (Foto)

Balenat 40 tonëshe dhurojnë “spektakël”, dalin nga uji para anijes me plotë turistë (Foto)

Shkencëtarët: Birra është e mirë për shëndetin kur konsumohet në sasi të kufizuar

Shkencëtarët: Birra është e mirë për shëndetin kur konsumohet në sasi të kufizuar

Clyne i gatshëm për Liverpoolin

Clyne i gatshëm për Liverpoolin

Telefoni i parë me xhamin Gorilla Glass 6 vjen nga Oppo

Telefoni i parë me xhamin Gorilla Glass 6 vjen nga Oppo

Interi pas Maximiliano Mezas

Interi pas Maximiliano Mezas

Valon Behrami thotë se Zvicra e ka përjashtuar: Petkovic më tha se nuk jam më pjesë e kombëtares, ky vendimi është mbi sportin

Valon Behrami thotë se Zvicra e ka përjashtuar: Petkovic më tha se nuk jam më pjesë e kombëtares, ky vendimi është mbi sportin

9 arsye pse duhet të konsumoni çdo ditë nga një kivi

9 arsye pse duhet të konsumoni çdo ditë nga një kivi

Gjarpri “gëlltit” pëllumbin në një rrugë të frekuentuar të Londrës (Video, +18)

Gjarpri “gëlltit” pëllumbin në një rrugë të frekuentuar të Londrës (Video, +18)

Google do të lajmërojë administratorët G Suite nëse kanë qenë objektiv sulmesh nga hakera shtetërore të sponsorizuar

Google do të lajmërojë administratorët G Suite nëse kanë qenë objektiv sulmesh nga hakera shtetërore të sponsorizuar