Abrashi: LDK-ja e bindur, Dekreti është në përputhje me Kushtetutën

08.05.2020 22:20
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Abrashi: LDK-ja e bindur, Dekreti është në përputhje me Kushtetutën

Arban Abrashi, përmes një postimi të bërë në Facebook, ka treguar se bashkë me zv.ministrin e Drejtësisë, Florian Dushit sot kanë dorëzuar komentet në Gjykatën Kushtetuese lidhur me kushtetueshmërinë e Drekretit të dorëzuar nga presidenti Thaçi ditë më parë.

Pasi sipas Abrashit, LDK është e bindur që Dekreti për nominimin e kandidatit të LDK-së, Avdullah Hoti, është në përputhje të plotë me Kushtetutën.

Ky është postimi i plotë:

Sot me Florian Dushi, dorëzuam komentet në Gjykatën Kushtetuese lidhur me kushtetuetshmërinë e Dekretit 24/2020, në rastin KO 72/20

Florianin e falenderoj për komentet e punuara në mënyrë profesionale, e që konfirmojnë se Dekreti është në përputhje të plotë me Kushtetutën e Republikës së Kosovës, duke u bazuar në çështjet që ndërlidhen me mandatin e deputetit, me “Travaux Preparatoires”, aktgjykimin e Gjykatës Kushtetuese KO 103/14, seancën e 22 gushtit 2019, qëndrimet publike të Kryetarit të LVV-së etj.

Siç kemi cekur edhe më herët jemi të bindur që Dekreti për nomininin e kandidatit të LDK-së, z. Avdullah Hoti, është në përputhje të plotë me Kushtetutën.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Edhe 12 të shëruar dhe gjashtë raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Edhe 12 të shëruar dhe gjashtë raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Thaçi i shokuar me “amaterizmin e Bordit të përkohshëm të KEK-ut dhe servilëve të tyre”

Thaçi i shokuar me “amaterizmin e Bordit të përkohshëm të KEK-ut dhe servilëve të tyre”

Nis peticioni i VV-së me kërkesën për zgjedhje

Nis peticioni i VV-së me kërkesën për zgjedhje

Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

6 zyrtarë të MI-së morën paga shtesë për mbikëqyrjen e një projekti, njëri mori mbi 30 mijë euro

6 zyrtarë të MI-së morën paga shtesë për mbikëqyrjen e një projekti, njëri mori mbi 30 mijë euro

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Donald Trump thotë se protestuesit do të përballen me qentë dhe armët nëse sulmojnë Shtëpinë e Bardhë

Donald Trump thotë se protestuesit do të përballen me qentë dhe armët nëse sulmojnë Shtëpinë e Bardhë

41% e kosovarëve në kohë pandemie ulën konsumin, 15% morën para borxh

41% e kosovarëve në kohë pandemie ulën konsumin, 15% morën para borxh

Vetëvendosje me peticion kërkon zgjedhje

Vetëvendosje me peticion kërkon zgjedhje

Heldti pas anketës së UNDP-së: Statistikat flasin vetë

Heldti pas anketës së UNDP-së: Statistikat flasin vetë

Shkup: Mosrespektimi i masave për COVID-19 mund të rikthejë kufizimet

Shkup: Mosrespektimi i masave për COVID-19 mund të rikthejë kufizimet

Miftaraj: Vendimet e Kushtetueses duhet të zbatohen, partitë politike të mos e sulmojnë gjykatën apo gjykatësit e saj

Miftaraj: Vendimet e Kushtetueses duhet të zbatohen, partitë politike të mos e sulmojnë gjykatën apo gjykatësit e saj

Bankat në Kosovë të gatshme për dhënien e kredive

Bankat në Kosovë të gatshme për dhënien e kredive

Von Cramon: Shkëmbimi i territoreve mes Kosovës dhe Serbisë i papranueshëm

Von Cramon: Shkëmbimi i territoreve mes Kosovës dhe Serbisë i papranueshëm

Kundër shembjes me eksploziv të pallatit të VIP-ave në Durrës, banorët në protestë

Kundër shembjes me eksploziv të pallatit të VIP-ave në Durrës, banorët në protestë