Abdixhiku: Shtimi i ministrive i papranueshëm për LDK-në

15.01.2020 21:04
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Abdixhiku: Shtimi i ministrive i papranueshëm për LDK-në

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku, ka folur për ofertat e fundit të shkëmbyera mes LDK-së dhe LVV-së.

Abdixhiku, në “Debat Plus”, ka thënë se oferta e LVV-së paraqet problem në tri pikat.

“LDK as nuk ka kërkuar, as nuk ka pranuar e as nuk do të pranojë shtim të numrit të ministrive”.

Ai thotë se ata kanë dashur të japin shembull për zvogëlimin e ministrive dhe se sipas tij po të donin ministri do t’i mbanin 21 sosh dhe do të kishin pushtet të bollshëm.

Deputeti i LDK-së ka thënë se LDK nuk është dakord as me ndarjen e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit në dikastere të ndryshme por që e njëjta t’i kalojë Ministrisë së Arsimit.

Abdixhiku thotë se propozimi për shtim të ministrive ka dëmtuar imazhin e palëve dhe sipas tij kjo për faj të LDK-së.

Deputeti i LDK-së thotë se kjo parti kishte bërë ofertë që nëse LVV-së i duken shumë kërkesat e LDK-së janë të gatshëm të votojnë edhe qeverinë pas asnjë kompensim. Ai thotë se edhe votimi i Glauk Konjufcës ishte në këtë linjë.

Abdixiku thotë se për momentin VV-ja nuk e pranon vetëm kohëzgjatjen e kryaparlamentarit që do të vinte nga LDK-ja.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Dy grabitës qëlluan me armë burrë e grua në Tiranë, policia jep detajet

Dy grabitës qëlluan me armë burrë e grua në Tiranë, policia jep detajet

Kryesia e re e Kuvendit nesër mblidhet për herë të parë

Kryesia e re e Kuvendit nesër mblidhet për herë të parë

Ushtria amerikane vihet në gadishmëri, ka një planifikim për sulm ndaj bazës së SHBA-ve në Gjermani

Ushtria amerikane vihet në gadishmëri, ka një planifikim për sulm ndaj bazës së SHBA-ve në Gjermani

Humbi njërin sy në protestat e Rripit të Gazës, fotografi: Do të vazhdojë të bëjë foto me syrin tjetër

Humbi njërin sy në protestat e Rripit të Gazës, fotografi: Do të vazhdojë të bëjë foto me syrin tjetër

Sergey Lavrov: Politikat ‘agresive’ të SHBA-së janë skaktare për rritjen e tensioneve globale

Sergey Lavrov: Politikat ‘agresive’ të SHBA-së janë skaktare për rritjen e tensioneve globale

Me veç një seancë, për deputetët jepën 200 mijë euro këtë muaj

Me veç një seancë, për deputetët jepën 200 mijë euro këtë muaj

Nga konferenca për Libinë: Pas 8 orësh diskutime liderët bien dakord për armëpushim, jo për zgjidhje ushtarake

Nga konferenca për Libinë: Pas 8 orësh diskutime liderët bien dakord për armëpushim, jo për zgjidhje ushtarake

Ndihmë për shërimin e 8 veçarit Mal Gashit

Ndihmë për shërimin e 8 veçarit Mal Gashit

Mjeku Vezir Bajrami, ka ruajtur dëshmi për masakrën e Reçakut

Mjeku Vezir Bajrami, ka ruajtur dëshmi për masakrën e Reçakut

Osmani thotë se në Vushtrri bisedoi me qindra aktivistë: E konfirmuan se duhet të dëgjohet zëri i qytetarëve për ndryshim me VV’në

Osmani thotë se në Vushtrri bisedoi me qindra aktivistë: E konfirmuan se duhet të dëgjohet zëri i qytetarëve për ndryshim me VV’në

LDK publikon album për të treguar se Vjosa Osmani e Agim Veliu qëndrojnë krah njëri – tjetrit

LDK publikon album për të treguar se Vjosa Osmani e Agim Veliu qëndrojnë krah njëri – tjetrit

Gazeta austriake me artikull të veçantë për LDK-VV: Kurti ka afat të formojnë Qeverinë deri më 24 shkurt

Gazeta austriake me artikull të veçantë për LDK-VV: Kurti ka afat të formojnë Qeverinë deri më 24 shkurt

Mashtrim me kreditë/ Zbulohet grupi prej 6 personash, ja skema e përfitimit

Mashtrim me kreditë/ Zbulohet grupi prej 6 personash, ja skema e përfitimit

Zafir Berisha: Nuk mundem të udhëtoj sepse nuk ma kanë dhënë vizën me kohë, për intervistim në Hagë

Zafir Berisha: Nuk mundem të udhëtoj sepse nuk ma kanë dhënë vizën me kohë, për intervistim në Hagë

Gabimet gjyqësore i kushtojnë mbi 2 milionë euro Maqedonisë së Veriut

Gabimet gjyqësore i kushtojnë mbi 2 milionë euro Maqedonisë së Veriut

Mustafa: LDK ka vullnet edhe përkushtim që të arrihet koalicioni me VV’në, kemi punuar gjatë

Mustafa: LDK ka vullnet edhe përkushtim që të arrihet koalicioni me VV’në, kemi punuar gjatë