Abdixhiku publikon grafikën e rasteve të shëruara: Numri i rasteve aktive është në rënie

06.05.2020 23:52
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Abdixhiku publikon grafikën e rasteve të shëruara: Numri i rasteve aktive është në rënie

Ministri në detyrë i Infrastrukturës, Lumir Abdixhiku duke komentuar situatën momentale me COVID-19 dhe uljen e rasteve pozitive në të njëjtën kohë rritjen me të shëruar ka thënë se ky është grafikoni më i bukur që ka parë ndonjëherë.

Përmes një postimi në Facebook, ai ka thënë se rezultatet e tanishme janë pasqyrë e vërtetë dhe këtij rezultati duhet t’i gëzohemi të gjithë, sepse është i të gjithëve.

Postimi i plotë:

Ky është grafikoni më i bukur që kam parë ndonjëherë. Dhe i fundit për Covid 19. Numri i rasteve aktive është në rënie të lirë. Rënia duket se është shumë më e shpejtë se ngritja; prandaj dalja nga vala e parë duket e poashtu e shpejtë. Të nisim me rimëkëmbje menjëherë.

Ndonëse nga kjo perspektivë gjërat shihen më lehtë, ndjejë jashtëzakonisht lehtësim për fundin e një tensioni të vërtetë. Kemi humbur mjaftë; kemi nevojë për një shënim të mirë.

Ditën që shënuam 73 raste të reja në ditë, ishim të dërrmuar. Jo pak komentatorë e panë si mundësi për tallje e goditje. Thuajse kjo betejë ishte selektive, e disave, jo e të gjithëve. Janë disa gjëra që thjeshtë s’përdoren për betejë. Rezultatet e tanishme janë pasqyrë e vërtetë; dhe këtij reuzultati duhet t’i gëzohemi të gjithë. Sepse është i të gjithëve.

Suksesi ynë kolektiv përveç se është gëzim, është edhe mësim. Kemi mësuar të gjithë. Këtë përvojë shpresoj të mos e përdorim më asnjëherë.

Vazhdoni me kujdes. Dëgjoni profesionistët e fushës. Ishin gjithëherë udhërrëfyesit tanë të vërtetë. Siguria me të cilën flisnin në secilin takim, jepnin zemër e vullnet për secilin prej nesh.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Veseli: Albin Kurti mashtrues, nisi reciprocitetin pasi e kuptoi nga Kushtetuesja se nuk do të jetë kryeministër

Veseli: Albin Kurti mashtrues, nisi reciprocitetin pasi e kuptoi nga Kushtetuesja se nuk do të jetë kryeministër

Thaçi: Kurti po e rrezikon Shtetin, po i vazhdon mashtrimet patriotike

Thaçi: Kurti po e rrezikon Shtetin, po i vazhdon mashtrimet patriotike

Ekspertët në Maqedoninë e V: Fondet për pandeminë të menaxhohen me kujdes

Ekspertët në Maqedoninë e V: Fondet për pandeminë të menaxhohen me kujdes

Rama për ”Le Monde”: Informacioni i cunguar pashmangshmërisht shndërrohet në një gënjeshtër të madhe

Rama për ”Le Monde”: Informacioni i cunguar pashmangshmërisht shndërrohet në një gënjeshtër të madhe

Për masat shtesë të reciprocitetit, Kurti: Serbia ka ndërruar qasje…, i kundërvihemi me masë reciproke

Për masat shtesë të reciprocitetit, Kurti: Serbia ka ndërruar qasje…, i kundërvihemi me masë reciproke

Avdullah Hoti propozon ministrat e LDK’së, votohen pastaj në Kryesi

Avdullah Hoti propozon ministrat e LDK’së, votohen pastaj në Kryesi

Lajçak kërkon heqjen e menjëhershme të reciprocitetitP

Lajçak kërkon heqjen e menjëhershme të reciprocitetitP

Ky është vendimi i plotësuar rreth reciprocitetit me Serbinë

Ky është vendimi i plotësuar rreth reciprocitetit me Serbinë

Daçiq: S’ka dialog pa heqjen e reciprocitetit, duam kompromis por s’do pranojmë Kosovën

Daçiq: S’ka dialog pa heqjen e reciprocitetit, duam kompromis por s’do pranojmë Kosovën

Edhe 12 të shëruar dhe gjashtë raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Edhe 12 të shëruar dhe gjashtë raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Thaçi i shokuar me “amaterizmin e Bordit të përkohshëm të KEK-ut dhe servilëve të tyre”

Thaçi i shokuar me “amaterizmin e Bordit të përkohshëm të KEK-ut dhe servilëve të tyre”

Nis peticioni i VV-së me kërkesën për zgjedhje

Nis peticioni i VV-së me kërkesën për zgjedhje

Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

6 zyrtarë të MI-së morën paga shtesë për mbikëqyrjen e një projekti, njëri mori mbi 30 mijë euro

6 zyrtarë të MI-së morën paga shtesë për mbikëqyrjen e një projekti, njëri mori mbi 30 mijë euro

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit