Abdixhiku: Nëse nuk hyn në koalicion me VV-në, LDK shkon në opozitë

08.10.2019 23:29
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Abdixhiku: Nëse nuk hyn në koalicion me VV-në, LDK shkon në opozitë

Kandidati për deputet në Kuvendin e Kosovës nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, ka folur për formimin e qeverisë së ardhshme të vendit, pas shpalljes së rezultatit përfundimtar të zgjedhjeve të parakohshme të 6 tetorit.

Abdixhiku ka thënë se LDK-ja, e cila ka dalë e dyta në zgjedhje, pas Lëvizjes Vetëvendosje, sipas rezultatit preliminar, nuk do të shërbehet me kërcënime për ta siguruar postin e kryeministrit.

“Posti i kryeministrit nuk na duhet me kërcënime”, është shprehur Abdixhiku, në televizionin T7.

Ai ka deklaruar se LDK-ja ose do të hyjë në një koalicion me VV-në e Albin Kurtit, ose do të qëndrojë në opozitë.

Ai ka mohuar se ekzistojnë mundësi të tjera për partinë e Isa Mustafës.

Abdixhiku nuk ka dashur të komentojë shumë se si do të ndaheshin postet në një qeveri VV-LDK.

“S’kërkojmë çka s’mund të jepet, as mos të kërkojnë”, është shprehur ai.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mesazhet e fundit që la Shqipdon Aliu para se të vdiste

Mesazhet e fundit që la Shqipdon Aliu para se të vdiste

Rama: Gratë dhe vajzat janë më pak të korruptuara se burrat

Rama: Gratë dhe vajzat janë më pak të korruptuara se burrat

“Der Spiegel”: Rama mban pushtetin përmes krimit të organizuar

“Der Spiegel”: Rama mban pushtetin përmes krimit të organizuar

Nusret Pllana: Dashtë zoti ndodh mrekullia e më fton Gjykata Speciale

Nusret Pllana: Dashtë zoti ndodh mrekullia e më fton Gjykata Speciale

Akademia Diplomatike fillon trajnimin intensiv për diplomatë të rinj

Akademia Diplomatike fillon trajnimin intensiv për diplomatë të rinj

Johnson kërcënon me zgjedhje dhe tërheqjen e ligjit për Brexit

Johnson kërcënon me zgjedhje dhe tërheqjen e ligjit për Brexit

Gjykata Speciale fton për intervistim Smajl Latifin

Gjykata Speciale fton për intervistim Smajl Latifin

Vogel: Njohja zyrtare e Kosovës nga Serbia ka qenë gjithmonë qëllimi final i BE-së

Vogel: Njohja zyrtare e Kosovës nga Serbia ka qenë gjithmonë qëllimi final i BE-së

Themelohet Task-Forca e përbashkët në mes të  Kosovës dhe së Maqedonisë së Veriut

Themelohet Task-Forca e përbashkët në mes të Kosovës dhe së Maqedonisë së Veriut

Afër 30 mijë vota me kusht dhe të personave me aftësi të kufizuara pa u numëruar

Afër 30 mijë vota me kusht dhe të personave me aftësi të kufizuara pa u numëruar

Punime në rrjet, KEDS paralajmëron qytetarët për ndërprerje të energjisë elektrike

Punime në rrjet, KEDS paralajmëron qytetarët për ndërprerje të energjisë elektrike

KPK miraton politikat e trajnimeve për prokurorë dhe stafin administrativ për vitin 2020

KPK miraton politikat e trajnimeve për prokurorë dhe stafin administrativ për vitin 2020

Ndalohen katër persona për Fajde dhe Detyrim

Ndalohen katër persona për Fajde dhe Detyrim

Shkup: Ngecjet në negociatat me BE-në dhe zgjedhjet, efekte negative në ekonomi

Shkup: Ngecjet në negociatat me BE-në dhe zgjedhjet, efekte negative në ekonomi

Konjufca zbulon se si do të ndahet pushteti në rast se arrihet koalicioni me LDK-në

Konjufca zbulon se si do të ndahet pushteti në rast se arrihet koalicioni me LDK-në

Osmani takohet me ambasadorin italian i cili shprehu gatishmërinë për përkrahjen e proceseve të rëndësishme në Kosovë

Osmani takohet me ambasadorin italian i cili shprehu gatishmërinë për përkrahjen e proceseve të rëndësishme në Kosovë