Abazi: Me veting po bëjmë reformë të domosdoshme

28.02.2020 22:38
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Abazi: Me veting po bëjmë reformë të domosdoshme

Zëvendës-kryeministri i Qeverisë së Kosovës, Haki Abazi, në emisionin ‘A Show’ në T7, ka thënë se qeveria Kurti me realizimin e vetingut po bën reformë të domosdoshme.

“Me veting ne po bëjmë reformë të domosdoshme për ta ndalë krimin dhe korrupsionin dhe shpërdorimin e parasë publike”, është shprehur Abazi.

Tutje Abazi tha se vetingu po bëhet për herë të parë dhe gjithçka është brenda kornizave ligjore.

“Është hera e parë që qeveria ka vendosur që burimin e reformave ka vendosur ta bëjë me njerëz nga këtu. Jo duke kërkuar justifikime ku sjell “ekspertë” nga jashtë”, ka thënë Abazi.

“Shkarkimet po bëhen brenda kornizave ligjore”.

Ai tha se Haradinaj i zgjati jetën PDK’së dhe Thacit kur hyri në koalicion me PDK’në.

“Haradinaj hyri në koalicion duke zgjatur jetën e PDK’së dhe Thacit”.

Gjithashtu, Abazi tregoi se ekziston një moskordinim mes ekzekutivit dhe presidentit rreth politikës së jashtme.

“Legjitimiteti i plotë në një shtet parlamentar, i takon qeverisë, jo presidentit. Për të qenë krejt korrekt, Kurti i drejtoi Thaçit një letër ku kërkoj akordim në pozicionin e Kosovës në politikën e jashtme”, shtoi Abazi.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Skenarët e mundshëm të krizës

Skenarët e mundshëm të krizës

Emini: Krijimi i qeverisë Hoti ka shumë gjasë të sjellë destabilizim

Emini: Krijimi i qeverisë Hoti ka shumë gjasë të sjellë destabilizim

Jovic pranon ofertën e Milanit, “topi” kalon te Real Madrid

Jovic pranon ofertën e Milanit, “topi” kalon te Real Madrid

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Miftaraj për InfoSot: Masa e përkohshme nuk e vërteton nëse dekreti i Presidentit është i bazuar në Kushtetutë

Miftaraj për InfoSot: Masa e përkohshme nuk e vërteton nëse dekreti i Presidentit është i bazuar në Kushtetutë

Kancelarja gjermane jep lajmin e mirë: Vaksina të jetë për të gjithë, Gjermania do ta marr përsipër

Kancelarja gjermane jep lajmin e mirë: Vaksina të jetë për të gjithë, Gjermania do ta marr përsipër

Kim Jong Un i qeshur dhe pa maskë, shfaqet pas 21 ditësh mungesë

Kim Jong Un i qeshur dhe pa maskë, shfaqet pas 21 ditësh mungesë