Abazi e bën fajtor Thaçin për gjendjen e krijuar me partnerin e koalicionit, LDK-në

18.03.2020 23:47
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Abazi e bën fajtor Thaçin për gjendjen e krijuar me partnerin e koalicionit, LDK-në

Zëvendëskryeministri Haki Abazi, nga LVV, ka thënë se fajtor për situatën e krijuar, pas vendimit të LDK-së për inicimin e mocionit të votëbesimit për Qeverinë Kurti, është presidenti Thaçi, i cili kërkoi shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme.

Abazi ka arsyetuar vendimin e kryeministrit Kurti, për shkarkimin e ministrit Veliu, duke thënë se ministri ka dalë kundër qëndrimeve të kryeministrit të vendit.

Ai theksoi se deklarata e Veliut për shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme, përbën kundërshtim me linjën e veprimit të qeverisë.

“Është shumë e rëndësishme që të mos hapet panik tek qytetarët me shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme… Çfarë është analizuar në hollësi është se Kosovës nuk i duhet shpallja e gjendjes së jashtëzakonshme dhe interferim me planin në veprim për koronavirusin”, tha Abazi, në Klan Kosova.

Ai tha se nëse shkon mocioni për rrëzimin e Qeverisë në Kuvend ky do të jetë plotësim i kërkesave të presidentit Thaçi.

Abazi tha se mbetet të shihet se si do të sillen rrethanat në kuvend, por tha se shpreson se do të mbizotërojë arsyeja te deputetët. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Guvernatori Mehmeti prezantoi masat e BQK-së për tejkalimin me më pak dëme në ekonomi nga pandemia Covid 19

Guvernatori Mehmeti prezantoi masat e BQK-së për tejkalimin me më pak dëme në ekonomi nga pandemia Covid 19

KDI: Kundër vazhdimit të praktikave të kapjes së shtetit

KDI: Kundër vazhdimit të praktikave të kapjes së shtetit

Rrezik për “pandemi ekonomike”, pas tejkalimit të COVID-19

Rrezik për “pandemi ekonomike”, pas tejkalimit të COVID-19

Reagon Bordi i Drejtorëve të Postës: U zgjodhëm me mbikëqyrjen e britanikëve, me Qeverinë shihemi në Gjykatë

Reagon Bordi i Drejtorëve të Postës: U zgjodhëm me mbikëqyrjen e britanikëve, me Qeverinë shihemi në Gjykatë

Këshilltari i CDU-së kategorik: Kufijtë e Kosovës janë të paprekshëm

Këshilltari i CDU-së kategorik: Kufijtë e Kosovës janë të paprekshëm

Serbia dhe Hungaria sytë kah Kina në kohë pandemie

Serbia dhe Hungaria sytë kah Kina në kohë pandemie

Haziri e falënderon kompaninë AR Katana për kontigjentin e katërt të ndihmave kundër Covid-19

Haziri e falënderon kompaninë AR Katana për kontigjentin e katërt të ndihmave kundër Covid-19

The Economist për Kosovën: Një vend jostabil u bë edhe më i pasigurt

The Economist për Kosovën: Një vend jostabil u bë edhe më i pasigurt

Pezullimi i qirave/ Hyn në fuqi akti i paralajmëruar nga Rama

Pezullimi i qirave/ Hyn në fuqi akti i paralajmëruar nga Rama

“BE i kërkon falje Italisë”/ Conte i përgjigjet Von der Leyen: Trego më shumë ambicie, guxim dhe unitet

“BE i kërkon falje Italisë”/ Conte i përgjigjet Von der Leyen: Trego më shumë ambicie, guxim dhe unitet

Hapen dyert drejt një krize tjetër politike në Kosovë

Hapen dyert drejt një krize tjetër politike në Kosovë

Një grua në gjendje të rëndë nga 43 të hospitalizuarit me COVID-19 në Klinikën Infektive

Një grua në gjendje të rëndë nga 43 të hospitalizuarit me COVID-19 në Klinikën Infektive

Rekord i zi në SHBA, 1169 të vdekur 24 orët e fundit nga Covid-19

Rekord i zi në SHBA, 1169 të vdekur 24 orët e fundit nga Covid-19

Konjufca liron nga detyra edhe rreth 35 diplomatë

Konjufca liron nga detyra edhe rreth 35 diplomatë

Parlamentarët evropianë përshëndesin heqjen e tarifave, kërkojnë liberalizimin e vizave për Kosovën

Parlamentarët evropianë përshëndesin heqjen e tarifave, kërkojnë liberalizimin e vizave për Kosovën

Qeveria nuk mund ta zbatojë në tërësi pakon emergjente pa miratim nga Kuvendi

Qeveria nuk mund ta zbatojë në tërësi pakon emergjente pa miratim nga Kuvendi