AAK: S’kemi vija të kuqe për asnjë parti

31.12.2020 10:23
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
AAK: S’kemi vija të kuqe për asnjë parti

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës në zgjedhjet e parakohshme që pritet të mbahen këtë fillim vit do të garojë e vetme. Selim Selimi nga kjo parti thotë se për koalicione do të mendojnë vetëm pas zgjedhjeve, derisa është shprehur i bindur se AAK-ja do të dal fituese në këto zgjedhje.

Duke qenë se kanë marr vendim që në zgjedhje të garojnë të vetëm, Selimi i AAK-së thotë se nuk kanë vija të kuqe për asnjë nga partitë politike për koalicione pas zgjedhore.

“Për parazgjedhor do të garojmë të vetëm, për pas zgjedhor mendojmë që vija të kuqe nuk ka, nuk ka vija të kuqe jo si lloj nënshtrimi por nuk ka vija të kuqe sepse mendojmë që secila parti ashtu siç radhitet nga vota e sovranit na kemi hapësirë për të bashkëpunuar. Aleanca ka bashkëpunuar edhe në opozitë me partitë politike edhe në pozitë me parti të ndryshme politike, andaj e kemi pa që vizioni ynë që është i qendrës së djathtë mund në një koalicion të mundshëm të cilin me shpresë që ne do t’i fitojmë zgjedhjet një koalicion të mundshëm me ndonjërën prej partive për ta gjetur një harmoni të qeverisjes së përbashkët. Do të thotë, ne kemi përvojë të qeverisjes me partitë, kemi përvojë edhe të opozitarizmit me partitë e tjera, andaj e dimë ato përparësitë dhe mangësitë e koalicioneve të mundshme pas zgjedhore”, thotë ai.

Selimi është shprehur i bindur se partia pjesë e të cilës është do të dalë fituese në këto zgjedhje të parakohshme, për shkak të, siç thotë ai, punëve që kanë bërë.

“Ne kemi pritje për t’i fituar zgjedhjet, se po hyjmë t’i fitojmë zgjedhjet. Unë e di që mund të tingëllojë nganjëherë secila parti që thotë jo reale sepse pa u mbajte zgjedhjet nuk e dinë kush fiton, por ne po hyjmë me vullnetin për t’i fituar zgjedhjet. Ne e kemi përqindjen tradicionale që Aleanca e merr në zgjedhje, por këtë herë mendojmë që kemi shanse jashtëzakonisht të mira që të pozicionohemi shumë më mirë në këto zgjedhje, për shkak që kemi bërë punë edhe gjatë punës së kryeministrit Haradinaj, po edhe në këtë qeveri”, thotë Selimi.

Derisa do të pritet publikimi i plotë i aktgjykimit të Gjykatës Kushtetuese për t’u shpallur zgjedhjet e parakohshme, Selimi thotë se tashmë kanë filluar mobilizimin e degëve dhe të nëndegëve në të gjithë Kosovën.

“Çdo parti politike e dinë që zgjedhjet janë të pashmangshme, çdo parti politike e dinë që zgjedhjet munden me ndodh edhe para kohe. AAK është gati, ka qenë gati, ne pas zgjedhjeve te tetorit kemi qenë në opozitë andaj kemi qenë gati që të shkojmë menjëherë në zgjedhje, për shkak që nuk jemi pajtuar me pushtetin e kaluar. Ne jemi të gatshëm dhe kemi një mobilizim në nivel të Kosovës, nëpër komuna, nëpër degë e nëndegë. Tashmë kemi filluar komunikimin e rregullt me kryetarët e degëve, me kryetarët e nëndegëve, kryetarët e komunave ku ne qeverisim po edhe me nivelin qendror. Ne jemi të gatshëm dhe e kemi një vullnet se këto zgjedhje do të dalim shumë mirë, për shkak që kemi çka të prezantojmë, do të thotë kemi punë me të cilat ne do të mundohemi t’i bindim votuesit që për shkak të votës së tyre neve na është dhënë mundësia të përmirësojmë ‘x’ apo ‘y’ në Republikën e Kosovës. Ne qëndrojmë mirë siç duket në terren”, thotë ai.

Gjykata Kushtetuese më 21 dhjetor vendosi që qeveria e udhëhequr nga Avdullah Hoti është zgjedhur në mënyrë jokushtetuese dhe kërkoi që vendi të shkojë në zgjedhje të parakohshme./M.Duraku/

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurteshi: Shumica e medieve në Kosovë – produkt i krimit të organizuar

Kurteshi: Shumica e medieve në Kosovë – produkt i krimit të organizuar

Deputetja e LDK-së: Pushteti “Krejt dhe Drejt” po i frikëson gazetarët

Deputetja e LDK-së: Pushteti “Krejt dhe Drejt” po i frikëson gazetarët

Mitrovicë: Konflikti në mes të dy policëve që la të vdekur një person dhe tre të plagosur

Mitrovicë: Konflikti në mes të dy policëve që la të vdekur një person dhe tre të plagosur

Mavraj: Më habiti pakëz nënshtetësja gjermane me thirrjet për aksion kundër mediave, të tjerët jo

Mavraj: Më habiti pakëz nënshtetësja gjermane me thirrjet për aksion kundër mediave, të tjerët jo

Biznesmeni i njohur i dyshuari për vrasjen e të riut në Mitrovicë

Biznesmeni i njohur i dyshuari për vrasjen e të riut në Mitrovicë

Super Akil Gjakova, fiton të artën në Kampionatin Evropian

Super Akil Gjakova, fiton të artën në Kampionatin Evropian

Ky është 27 vjeçari që u vra sot në Mitrovicë, ishte djal hasreti

Ky është 27 vjeçari që u vra sot në Mitrovicë, ishte djal hasreti

Miftaraj: Sa herë kufizohet liria e shprehjes, rrezikohet demokracia

Miftaraj: Sa herë kufizohet liria e shprehjes, rrezikohet demokracia

Skandali me pasaportat false rrezikon liberalizimin e vizave?

Skandali me pasaportat false rrezikon liberalizimin e vizave?

Reagon Jusuf Thaçi: Qeveria dhe prokuroria duart larg nga mediat

Reagon Jusuf Thaçi: Qeveria dhe prokuroria duart larg nga mediat

Abdixhiku: Dobët, shumë dobët, dështimi për të siguruar vaksina s’guxon të zëvendësohet me sulm ndaj mediave

Abdixhiku: Dobët, shumë dobët, dështimi për të siguruar vaksina s’guxon të zëvendësohet me sulm ndaj mediave

8 viktima dhe 498 raste të reja

8 viktima dhe 498 raste të reja

Olluri: Shpëtuam, presioni publik e detyroi pushtetin të tërhiqet

Olluri: Shpëtuam, presioni publik e detyroi pushtetin të tërhiqet

Kusari: Prokuroria dhe policia nuk kanë të drejtë të kërkojnë burimin e gazetarëve

Kusari: Prokuroria dhe policia nuk kanë të drejtë të kërkojnë burimin e gazetarëve

Rron Gjinovcit, i krahason mediat me bandat e drogës

Rron Gjinovcit, i krahason mediat me bandat e drogës

Kelmendi për rastin “Vaksinat”: S’jemi shtet policor, veprimi i Prokurorisë është huqje e madhe

Kelmendi për rastin “Vaksinat”: S’jemi shtet policor, veprimi i Prokurorisë është huqje e madhe