AAK s’frikësohet pse Veseli po nominohet për çdo ditë për Kryeministër

12.05.2019 13:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
AAK s’frikësohet pse Veseli po nominohet për çdo ditë për Kryeministër

Nënkryetari i AAK-së, Muharrem Nitaj nuk sheh kurrfarë rreziku për Ramush Haradinajn pse Kadri Veseli po nominohet për Kryeministër për çdo ditë nga PDK’ja.

Deklaratat e nënkryetarëve të PDK-së për Veselin kryeministër, Nitaj i sheh krejtësisht të natyrshme.

“Është krejtësisht e natyrshme që një parti politike, në këtë rast PDK, ta nominojë kryetarin e partisë për kryeministër të ardhshëm. Po të ishte ndryshe, një parti politike as që do të ishte parti”, tha Nitaj në një përgjigje për Gazetën Express.

Sot, dy profile të larta brenda PDK-së, të dy nënkryetarë, Enver Hoxhaj dhe Hajredin Kuçi, sot paralajmëruan Kadri Veselin kryeministër të Kosovës.

Në një moment Hoxhaj tha se besimi i qytetarëve në shtet bëhet veç me Veselin kryeministër.

A është ky fillimi i fundit të Qeverisë Haradinaj?

Muharrem Nitaj nuk sheh asgjë dramatike nga deklaratat e zyrtarëve të PDK’së. I konsideron si fushatë për zgjedhjet partiake.

“Çdo vlerësim tjetër përtej kësaj, ne këtë e shohim si pjesë të fushatës për zgjedhjet partiake në PDK. Është e drejta e tyre të vleresojnë se me cilën “kauze” përfitojnë më shumë”, përfundoi ai.

Sidoqoftë, Nënkryetari i PDK’së, Hajredin Kuçi, e ka paralajmëruar ardhjen e Kadri Veselit në krye të Qeverisë. Ka thënë se fitorja e plotë e PDK’së dhe Veselit Kryeministër bëhet kur PDK do të fitojë edhe Prishtinën.

“Kryeministri i ardhshëm Veseli do të jetë edhe më i fort kur ta ketë qeverisjen edhe të Prishtinës”, ka thënë Kuçi, në Kuvendin Zgjedhor të PDK’së në Prishtinë.

Tjetri Zëvendës i Veselit në Parti, Enver Hoxhaj ka thënë se vetëm Shefi i PDK’së si Kryeministër e kthen besimin në shtet dhe te ndërkombëtarët pasi aktualisht Kosova është në pozitë të keqe.

“Shumë më pak ndërkombëtarë i besojnë Kosovën. Kjo gjendje rikthehet kur Kadri Veseli bëhet Kryeministër. Kjo kthehet kur Uran Ismailin e bëjmë Kryetar të Prishtinës”, ka thënë Hoxhaj, në Kuvendin Zgjedhor të PDK’së në Prishtinë.

Raportet ndërmjet PDK’së dhe AAK’së janë ftohur prej kur është hapur tema e kufijve.

Madje, Ramush Haradinaj, e ka pranuar se ka muaj që nuk është takuar me Kadri Veselin për të folur për punët në Qeveri përveç se ka cakrraur gotat në ndonjë organizim për dëshmorët ose nga ambasadat e huaja në Kosovë,

Prej se ka ardhur në pushtet, Ramush Haradinaj ka arritur t’i largojë nga disa pozita të rëndësishme zyrtarët e PDK’së si në ndërmarrje publike ashtu edhe nëpër pozita qeveritare e diplomatike. Gara se kush po merr kontrollin po vazhdon edhe nëpër institucione tjera përfshirë edhe Gjykatën e Tenderëve, KRPP’në.

Po ashtu, AAK ka arritur të fusë nën kontroll Agjencinë Kosovare të Pronës përmes ish-zyrtarit, Valon Tolaj.

Ka dërguar disa ambasadorë nëpër vende të ndryshme të cilët më parë ishin zyrtarë të lartë të AAK’së.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë

Diplomati amerikan: Mund të ketë konferencë për marrëveshjen Kosovë -Serbi

Diplomati amerikan: Mund të ketë konferencë për marrëveshjen Kosovë -Serbi

Arrestohet personi i cili shtiu me armë zjarri ne Junik

Arrestohet personi i cili shtiu me armë zjarri ne Junik

Kosova merr pjesë në Forumin ndërkombëtarë “E- Apostile Programme” në Fortaleza të Brazilit

Kosova merr pjesë në Forumin ndërkombëtarë “E- Apostile Programme” në Fortaleza të Brazilit