AAK planifikon që ta pavarësoj Drejtësinë nga politika

27.09.2019 22:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
AAK planifikon që ta pavarësoj Drejtësinë nga politika

Në Debat Përnime, Ramush Haradinaj si i nominuar për Kryeministër, bashkë me ekipin e tij, kanë diskutuar edhe për Drejtësinë.

Selim Selimi nga AAK ka treguar planet e Qeverisë Haradinajt për Drejtësinë.

Ai ka thënë se pikë e parë është pavarësimi i Drejtësisë nga politika.

“Koncepti i Qeverisë Haradinaj është pavarësimi i Drejtësië nga politika”, ka thënë ai.

Ai ka thënë se    Qeveria 18 muajshe e Haradinaj ia ka kthyer dinjitetin prokurorëve dhe gjyqtarëve, duka ua rritur pagat.

“Qëllimi është me kthy dinjitetin. Psh, janë rritë pagat e prokurorëve e qytetarëve”, ka thënë Selimi.

Ai ka thënë se planifikohet themelimi i dy gjykatave, një që do të merret me raste komplekse dhe një tjetër që do të quhet Gjykata Komerciale e cila do të merret me investimet nga jashtë.

“Mendojmë me bë një gjykatë për raste komplekse. Një gjë tjetër është Gjykata komerciale. Në 7 rajone planifikojmë të kemi gjykata komerciale që merren me investimet e huaja”, ka thënë Selimi.

Ai ka thënë se parashihet që të jepet edhe një shifër prej 20 milionësh në drejtësi.

“Çdo influencë në drejtësi, e zgjatë këtë gjendje ku jemi tani”, ka thënë ai

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Taksa për produktet serbe dhe boshnjake varfëroi shportën e konsumatorëve

Taksa për produktet serbe dhe boshnjake varfëroi shportën e konsumatorëve

Bugajski: Shtëpia e Bardhë beson se mund të gjejë një zgjidhje për kontestin mes Kosovës dhe Serbisë

Bugajski: Shtëpia e Bardhë beson se mund të gjejë një zgjidhje për kontestin mes Kosovës dhe Serbisë

Dy javë pas votimit, zgjedhjet ende nuk janë kryer

Dy javë pas votimit, zgjedhjet ende nuk janë kryer

Maqedonia e Veriut shkon në zgjedhje të parakohshme më 12 prill

Maqedonia e Veriut shkon në zgjedhje të parakohshme më 12 prill

Shkup: Përmes rritjes së pagës minimale synohet të ruhet fuqia punëtore

Shkup: Përmes rritjes së pagës minimale synohet të ruhet fuqia punëtore

AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

Guvernatori i BQK-së thotë se tarifa 100% ndaj mallrave serbe rriti çmimet

Guvernatori i BQK-së thotë se tarifa 100% ndaj mallrave serbe rriti çmimet

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet