AAK për një kohë të shkurtër i merr dy ish-ministra partnerëve të koalicionit

29.07.2019 21:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
AAK për një kohë të shkurtër i merr dy ish-ministra partnerëve të koalicionit

Ende nuk dihet nëse vendi do të shkoj me siguri në zgjedhje të parakohshme. Por megjithatë partitë kanë filluar lëvizjet e tyre.

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka bërë të ditur sot se ish-ministrja e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësirorë, Albena Reshitaj, është bërë antarja më e re e kësaj partie.

Reshitaj kishte qenë pjesë e AKR’së dhe së fundi pasi që dha dorëheqje nga pozita e ministres, ishte emëruar këshilltare e kryeministrit Haradinaj.

Gjithashtu, asaj i është dhënë pozita e nënkryetares në parti.

Por ajo nuk është e vetmja që ka qenë pjesë e kabinetit qeveritar nga partitë e koalicionit dhe që ka aterruar në partinë e udhëhequr nga Ramush Haradinaj.

Para disa javëve në këtë parti kaloi edhe ish-ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasani, është bërë anëtar i kësaj partie. Hasani ka qenë më parë pjesë e Nismës Socialdemokrate.

Edhe atij i është dhënë një pozitë në AAK.

Haradinaj ka dhënë dorëheqje nga pozita e kryeministrit para disa ditëve dhe menjëherë kishte shprehur dëshirën që të vendi të shkon në zgjedhje. Së fundi ai deklaroi se partia është e gatshme për zgjedhje nacionale dhe ka mbajtur takime mobilizuese në disa degë./Gazeta Express/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

Guvernatori i BQK-së thotë se tarifa 100% ndaj mallrave serbe rriti çmimet

Guvernatori i BQK-së thotë se tarifa 100% ndaj mallrave serbe rriti çmimet

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë

Diplomati amerikan: Mund të ketë konferencë për marrëveshjen Kosovë -Serbi

Diplomati amerikan: Mund të ketë konferencë për marrëveshjen Kosovë -Serbi

Arrestohet personi i cili shtiu me armë zjarri ne Junik

Arrestohet personi i cili shtiu me armë zjarri ne Junik