AAK, Nisma, AKR dhe PSD rrezikojnë të mbeten pa përfaqësim në KKZ

04.09.2019 08:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
AAK, Nisma, AKR dhe PSD rrezikojnë të mbeten pa përfaqësim në KKZ

Pa përfaqësim në Komisionet Komunale të Zgjedhjeve (KKZ) rrezikojnë të mbeten Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Nisma Socialdemokrate (NSD), Aleanca Kosova e Re (AKR) dhe Partia Socialdemokrate (PSD).

Kjo për shkak se në zgjedhjet paraprake ato ishin pjesë e koalicioneve me parti të tjera, shkruan sot Koha Ditore.

Mbështetur në afatet e vendosura nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ), emërimi i anëtarëve të KKZ-ve fillon më 3 dhe përfundon më 4 shtator. Emërimet i bën KQZ-ja, institucion ky në të cilin ka nisur një debat rreth përfaqësimit që subjektet politike do ta kenë në këto trupa që do të krijohen në secilën komunë të Kosovës.

Burime të gazetës kanë thënë të martën se kryetarja Valdete Daka, bashkë me dy anëtarët e KQZ-së të nominuar nga Lëvizja Vetëvendosje (LVV) dhe dy të tjerë të Lidhjes Demokratike (LDK), mbrojnë qëndrimin se subjektet që u përkasin komuniteteve shumicë mund të përfaqësohen në KKZ konform rezultatit të zgjedhjeve paraprake. Ndërkaq, anëtari i KQZ-së i nominuar nga PDK-ja bashkë me anëtarët nga subjektet politike të komuniteteve pakicë, këmbëngulin se ky përfaqësim duhet të zgjerohet.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Maqedonia e Veriut shkon në zgjedhje të parakohshme më 12 prill

Maqedonia e Veriut shkon në zgjedhje të parakohshme më 12 prill

Shkup: Përmes rritjes së pagës minimale synohet të ruhet fuqia punëtore

Shkup: Përmes rritjes së pagës minimale synohet të ruhet fuqia punëtore

AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

Guvernatori i BQK-së thotë se tarifa 100% ndaj mallrave serbe rriti çmimet

Guvernatori i BQK-së thotë se tarifa 100% ndaj mallrave serbe rriti çmimet

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë