A vdiset për Atdhe?!

04.05.2020 15:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
A vdiset për Atdhe?!

Nga: Bajram Mjeku

Në vjeshtën e vitit të kaluar, miku im Naim Bajraktari më njoftoi përmes telefonit se Marku, djali i Gjokë Spaçit, veprimtar i shquar i Lidhjes së Dytë të Prizrenit, gjendej i shtrirë në Qendrën Klinike Universitare në Prishtinë.

Baca Mark, kishte kohë që nuk na trajtonte si miq, por si djemtë e tij, pasi vetëm pak muaj më parë, kishim botuar librin “Testamenti i fshehur”, protagonist i të cilit ishte babai i tij Gjokë Spaçi dhe 21 veprimtarë tjerë, të cilët në një proces gjyqësor politik në vitin 1950 në Gjykatën e Prishtinës ishin dënuar me plot 297 vjet burg të rëndë.

Kur mbërritëm në Qendrën Klinike Universitare në Prishtinë, baca Mark u emocionua aq shumë sa e harroi sëmundjen. Derisa bisedonim, në komodinën skaj krevatit pamë recetën e barërave. Në dy lloje të barërave të përshkruara në recetë, ishte shënuar nga një pikëpyetje e madhe! E thirrëm mjekun kujdestar për t’u konsultuar për pikëpyetjet dhe mjeku i zënë ngushtë na tha:

– Këto barëra kanë çmim të lartë, prandaj ua kemi shënuar pikëpyetjet në fund…

Naimi e kishte mik të ngushtë të babait, pasi baba dhe axha i tij Sefë e Zekë Bajraktari nga Suhareka, ishin anëtarë të Grupit të Lidhjes së Dytë të Prizrenit dhe së bashku me Gjokë Spaçin kishin vuajtur dënimet në Burgun e Nishit.

Kur mbaruam vizitën, si asnjëherë në jetën time u ndjeva i trazuar, mbasi pikëllimi brenda meje u përzie me zemërim. Shteti ynë është katandisur aq keq dhe deri në masën sa të mos e bëj dallimin midis atyre që gjithë jetën kanë bërë sakrificë për atdheun dhe kanë mbetur pa asnjë kacidhe dhe atyre që e kanë tradhtuar e vjedhur sa herë u erdhi ndoresh, derisa këta të fundit i gëzojnë të gjitha benefitet e shtetit, paligjshëm dhe pamëshirshëm njëkohësisht!

Pak ditë më vonë, baca Mark ndërroi jetë. Gjatë ceremonisë se varrimit në Velezhë të Prizrenit, jam ndier shumë i pikëlluar.

Para se të ndërronte jetë, baca Mark e kishte lënë një testament, të cilin e lexoi para pjesëmarrësve të varrimit një familjar i tij. Përmes letrës testament, i ndjeri baca Mark falënderonte për pjesëmarrje në varrim të gjithë familjarët dhe miqtë e tij të shumtë, por edhe ata që për shkaqe të ndryshme nuk kishin mundur të marrin pjesë.

Dy javë pasi ndërroi jetë, Marta bashkëshortja e tij, një grua fisnike na i kishte dërguar përmes djalit të saj Mirashit nga dy shishe me raki rrushi, të cilat baca Mark i kishte ruajtur për neve, që të na i dhuronte kur të shkonim për ta vizituar në Velezhë mbasi të dilte nga spitali.

Kjo është një copëz rrëfimi për djalin e një anëtari të Lidhjes së Dytë të Prizrenit, i cili ndërroi jetë në kohën kur ata që sakrifikuan për lirinë e këtij vendi nëpërkëmben si mos më keq, derisa tradhtarët shpërblehen “ligjërisht” dhe dekorohen botërisht si patriotë!

Prandaj nga dëshpërimi lind pyetja: a vdiset për Atdhe?!

Nga e majta në të djathtë: Bajram Mjeku, Mark Spaçi, bashkëshortja e tij Marta dhe Naim Bajraktari.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Burri i Albulena Haxhiut: Duhet të kaloni mbi trupa njerëzish para sa të kthehet krimi në qeverisje

Burri i Albulena Haxhiut: Duhet të kaloni mbi trupa njerëzish para sa të kthehet krimi në qeverisje

Grenell fton të gjithë të respektojnë vendimin e Kushtetueses: Mezi pres të punoj me qeverinë

Grenell fton të gjithë të respektojnë vendimin e Kushtetueses: Mezi pres të punoj me qeverinë

Hoti: Koha të bashkohemi për vendin, s’ka humbur askush

Hoti: Koha të bashkohemi për vendin, s’ka humbur askush

Haradinaj: Sa më shpejt të formohet Qeveria Hoti

Haradinaj: Sa më shpejt të formohet Qeveria Hoti

Mustafa: Aktgjykimi i sotëm i Gjykatës Kushtetuese dëshmon se shteti i Kosovës dhe drejtësia po funksionon

Mustafa: Aktgjykimi i sotëm i Gjykatës Kushtetuese dëshmon se shteti i Kosovës dhe drejtësia po funksionon

LDK: Gjykata vendosi, tashmë dihet se si duhet vepruar edhe në të ardhmen

LDK: Gjykata vendosi, tashmë dihet se si duhet vepruar edhe në të ardhmen

SHBA, institucioneve dhe partive: Zbatojeni vendimin e Gjykatës Kushtetuese

SHBA, institucioneve dhe partive: Zbatojeni vendimin e Gjykatës Kushtetuese

Thaçi: Kam qenë i bindur se çdo hap që kam ndërmarrë ishte në përputhje të plotë me Kushtetutën

Thaçi: Kam qenë i bindur se çdo hap që kam ndërmarrë ishte në përputhje të plotë me Kushtetutën

Konjufca: Vendimi i Kushtetueses do të shkaktojë revoltë qytetare

Konjufca: Vendimi i Kushtetueses do të shkaktojë revoltë qytetare

Kushtetuesja i jep të drejtë presidentit Thaçi për dekretin

Kushtetuesja i jep të drejtë presidentit Thaçi për dekretin

Koci: Kushdo që i qaset dhomës së përgjimeve në Telekom domosdo lë gjurmë

Koci: Kushdo që i qaset dhomës së përgjimeve në Telekom domosdo lë gjurmë

Gjasat për marrëveshje Kosovë-Serbi gjatë këtij viti shihen të vogla

Gjasat për marrëveshje Kosovë-Serbi gjatë këtij viti shihen të vogla

NISMA: E paprecedent për shoqëritë demokratike organizmin e protestave nga partia që udhëheq qeverinë

NISMA: E paprecedent për shoqëritë demokratike organizmin e protestave nga partia që udhëheq qeverinë

Kosovë: Katër raste të reja, 19 të shëruar nga COVID-19

Kosovë: Katër raste të reja, 19 të shëruar nga COVID-19

Nëntë pacientë me Covid-19 në Infektive, tre në gjendje të rëndë

Nëntë pacientë me Covid-19 në Infektive, tre në gjendje të rëndë

“Test protesta” nis me thirrjet “Duam zgjedhje”, “Albin Kurti” dhe “Vetëvendosje”

“Test protesta” nis me thirrjet “Duam zgjedhje”, “Albin Kurti” dhe “Vetëvendosje”