A po shpërfillet thirrja e Kuint-it?

20.08.2019 18:18
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
A po shpërfillet thirrja e Kuint-it?

Autoritetet në Kosovë dhe në Serbi nuk kanë lëvizur nga pozicionet e tyre, të cilat kanë shkaktuar ngecjen e dialogut për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet dy vendeve, pavarësisht ftesës së qeverive të vendeve të Kuint-it, rreth një javë më parë, që menjëherë të rifillojë dialogu me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian.

Njohësit e zhvillimeve politike në Kosovë dhe në Serbi, vlerësojnë se letra e vendeve të Kuint-it për Kosovën dhe Serbinë, ndryshe nga thirrjet e deritashme, është e rëndësisë së veçantë dhe shpreh qasje të unifikuar të këtyre vendeve, por që tash për tash, të paktën në publik, ndaj kësaj thirrjeje, autoritetet e Kosovës, e në veçanti të Serbisë, kanë treguar mospërfillje.

Shkrimin e plotë e gjeni në REL.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Gjendet vajza e zhdukur në Prizren, dyshohet se është dhunuar

Gjendet vajza e zhdukur në Prizren, dyshohet se është dhunuar

KEK-u thotë se ka bërë të gjitha përgatitjet për sezonin e dimrit

KEK-u thotë se ka bërë të gjitha përgatitjet për sezonin e dimrit

Palmer përmend sanksione për blerjen e armëve, Daçiq e “kërcënon” me tërheqjen e njohjeve të Kosovës

Palmer përmend sanksione për blerjen e armëve, Daçiq e “kërcënon” me tërheqjen e njohjeve të Kosovës

32 policë u arrestuan brenda nëntë muajve

32 policë u arrestuan brenda nëntë muajve

43 aktakuza për 24 orë

43 aktakuza për 24 orë

Në nderim të Astrit Deharit Komuna e Prishtinës do t’i ndalë punët me palë për pesë minuta

Në nderim të Astrit Deharit Komuna e Prishtinës do t’i ndalë punët me palë për pesë minuta

Zogiani: Ka raporte ndërkombëtare se disa politikanë kanë përvetësuar shuma deri 80 milionë euro

Zogiani: Ka raporte ndërkombëtare se disa politikanë kanë përvetësuar shuma deri 80 milionë euro

Haziri: S’ka dyshim, kryeministri i takon Vetëvendosjes

Haziri: S’ka dyshim, kryeministri i takon Vetëvendosjes

Polemikat e Hazirit nuk kanë ndikim – LDK e VV thonë se po përafrohen

Polemikat e Hazirit nuk kanë ndikim – LDK e VV thonë se po përafrohen

Vuçiq për Kosovën: Nuk do të hyjmë në konflikt me Amerikën

Vuçiq për Kosovën: Nuk do të hyjmë në konflikt me Amerikën

Metri që po i merr në qafë kosovarët, kështu po bëhen mashtrime me shitjen e druve

Metri që po i merr në qafë kosovarët, kështu po bëhen mashtrime me shitjen e druve

41 emigrantë kapen në një friz transportues në Greqi

41 emigrantë kapen në një friz transportues në Greqi

Në Shqipëri e Kosovë përpunonte drogën e ardhur nga Amerika Latine, shqiptarit i sekuestrohen 12 milionë euro pasuri

Në Shqipëri e Kosovë përpunonte drogën e ardhur nga Amerika Latine, shqiptarit i sekuestrohen 12 milionë euro pasuri

Sassoli: Maqedonia e Veriut të nisë bisedimet me BE-në për anëtarësim

Sassoli: Maqedonia e Veriut të nisë bisedimet me BE-në për anëtarësim

Këto janë pikat e rendit të ditës në mbledhjen e nesërme të qeverisë

Këto janë pikat e rendit të ditës në mbledhjen e nesërme të qeverisë

Një qasje e re ndaj dialogut Kosovë–Serbi

Një qasje e re ndaj dialogut Kosovë–Serbi