A po rrezikon Kosova edhe një arbitrazh me Telekomin

25.04.2019 22:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
A po rrezikon Kosova edhe një arbitrazh me Telekomin

Gjatë kësaj jave kishte një letër që iu drejtua ministrit të Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka nga komisioni hetimor për kontratën mes Telekomit dhe Z-Mobile ku u rekomandua që të mos vazhdohet kjo kontratë.

“Ne sot e kemi diskutuar edhe me kryesuesin e komisionit dhe do t’i përgjigjemi tash, javën që vjen. Kemi treguar që një rrugë e tillë nuk është rruga e duhur për arsye të ndërhyrjes potenciale të politikës në këtë proces. E dimë që kontrata është bërë nga një bord i Telekomit kohë më parë, një e tillë duhet të negociohet nga e njëjta strukturë që ndërtohet nga vetë Telekomi”, ka thënë Lluka në Rubikon të KTV-së.

“Lidhur me këto negociata që janë duke ndodhur, rekomandimi i komisionit ishte që të ndërpriten negociatat, por jo kontrata deri në arritjen përfundimtare të hetimeve të komisionit”, ka shtuar më tej ai.

Ai ka sqaruar se Telekomi ka obligim edhe 23 apo 24 milionë euro ndaj Z-Mobilet ndërsa ka thënë se duke e ditur gjendjen, nëse Z-Mobile e dërgon te përmbaruesit Telekomin, ndërmarrja publike do të falimentonte.

“Nuk guxon të ndodhë që Z-Mobile ta dërgojë për inkasim. Duhet të fokusohemi për një zgjidhje përfundimtare, edhe për ndërprerje të kontratës, por një zgjidhje gjentëlmene që pagesa të bëhet në një formë që s’e dëmton Telekomin. Telekomi s’mund të paguajë menjëherë as të marrë kredi por duhet gjetur forma me rata apo diçka tjetër. Nuk dua të paragjykoj a do të shkojmë në Arbitrazh apo jo, por s’është mënyra e duhur që kërkesa t’i dërgohet ministrit për të ndërprerë negociatat”, ka thënë ai më tej.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi