A ka kërkuar Thaçi anulimin e taksës ndaj Serbisë, flet këshilltari i Haradinajt

11.01.2019 06:27
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
A ka kërkuar Thaçi anulimin e taksës ndaj Serbisë, flet këshilltari i Haradinajt

A ka kërkuar Thaçi anulimin e taksës ndaj Serbisë, flet këshilltari i Haradinajt
A ka kërkuar Thaçi anulimin e taksës ndaj Serbisë, flet këshilltari i Haradinajt

AKTUALE
janar 10, 2019 – 23:40
Lexo detajet!
Shpërndaje:
Këshilltari i kryeministrit Ramush Haradinaj, Selim Selimi, ka thënë se presioni kryesor për heqjen e taksës po bëhet nga Bashkimi Evropian dhe partnerët tjerë.

“Presioni kryesor bëhet nga Bashkimi Evropian dhe partnerët tjerë…Presioni është serioz”.

Selimi në RTV Dukagjini, ka thënë se këtë presion Bashkimi Evropian po e mbështet në arsyetimin se duhet të bindet Serbia për t’u ulur në bisedime.

Ai tha se taksa e vendosur nga Kosova është arsyetuar edhe në CEFTA dhe si e tillë nuk është e panjohur edhe për vendet e tjera të zhvilluara.

“Ne nuk e kemi zbuluar “ujin e nxehtë”. E kemi gjetur një nen që na ka dhënë këtë fuqi. Kemi mësuar nga partnerët tonë ndërkombëtar. Kemi mësuar taksën nga SHBA, Franca, Kanada. Ata kane vendosur taksën për arsye ekonomike, ne e kemi vendosur për shkak të ekzistencës sonë”.

Këshilltari i kryeministrit Ramush Haradinaj ka thënë se nuk ka njohuri nëse ka kërkesë nga Presidenti të hiqet taksa.

“Sa kam qenë unë në takime shtetërore, nuk ka pasur kërkesa të shkruara për heqje të taksës. Unë e di që taksa është vendosur nga Qeveria”.

Selimi ka thënë se kërkesa e kryeministrit Haradinaj për taksën ka qenë e qartë.

“Kryeministri e ka thënë se e suspendojmë taksën nëse arrihet në tavolinë njohja e Kosovës. Nëse nuk arrihet njohja e kthejmë taksën”, tha ndër të tjera Selim Selimi.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


A ka kërkuar Thaçi anulimin e taksës ndaj Serbisë, flet këshilltari i Haradinajt

A ka kërkuar Thaçi anulimin e taksës ndaj Serbisë, flet këshilltari i Haradinajt

Thaçi: Nga Haga nuk kemi pranuar ftesë për Sylejman Selimin

Thaçi: Nga Haga nuk kemi pranuar ftesë për Sylejman Selimin

Ismaili: Dëshpërues gëzimi për mosavancimin e Cakës, do t’i shërbente me patriotizëm Shqipërisë

Ismaili: Dëshpërues gëzimi për mosavancimin e Cakës, do t’i shërbente me patriotizëm Shqipërisë

Këshilltari i Haradinajt: Thaçi nuk ka kërkuar anulimin e taksës, kemi presione serioze nga BE-ja

Këshilltari i Haradinajt: Thaçi nuk ka kërkuar anulimin e taksës, kemi presione serioze nga BE-ja

Deda: Meta me një goditje që ende s’u dha për planin e ndarjes së Kosovës

Deda: Meta me një goditje që ende s’u dha për planin e ndarjes së Kosovës

S’ka dialog nëse Serbia nuk pranon të bisedojë për të pagjeturit

S’ka dialog nëse Serbia nuk pranon të bisedojë për të pagjeturit

Meta dhe Rama përplasen për ministrin e emëruar, Gent Cakaj

Meta dhe Rama përplasen për ministrin e emëruar, Gent Cakaj

Haradinaj: Ky vit është vit i ekonomisë për Kosovën

Haradinaj: Ky vit është vit i ekonomisë për Kosovën

Zaev: Do të ketë përgjegjësi nëse nuk kalojnë ndryshimet kushtetuese

Zaev: Do të ketë përgjegjësi nëse nuk kalojnë ndryshimet kushtetuese

Vulin kërkon ndalimin e “zgjerimit të Shqipërisë së madhe”

Vulin kërkon ndalimin e “zgjerimit të Shqipërisë së madhe”

Si i njëjtëson Molliqaj Kurtin dhe Thaçin

Si i njëjtëson Molliqaj Kurtin dhe Thaçin

DW: Beogradi ndalon në kufi serbët që punojnë në qeverinë e Kosovës

DW: Beogradi ndalon në kufi serbët që punojnë në qeverinë e Kosovës

Nis shpërndarja e shujtave për qytetarët në nevojë në Prishtinë, ja lokacionet!

Nis shpërndarja e shujtave për qytetarët në nevojë në Prishtinë, ja lokacionet!

Agim Bahtiri i pezullon raportet me AKR-në e Pacollit

Agim Bahtiri i pezullon raportet me AKR-në e Pacollit

Bora shkakton vonesa në Aeroportin e Prishtinës

Bora shkakton vonesa në Aeroportin e Prishtinës

Këshilli Gjyqësor me rregulla të reja për qasjen e avokatëve në gjykata

Këshilli Gjyqësor me rregulla të reja për qasjen e avokatëve në gjykata