A janë serbët njerëz!

28.04.2020 22:34
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
A janë serbët njerëz!

Për Infosot shkruan, Driton Smakaj

Slavko Čuruvija ka qenë një gazetar serb që e ka kritikuar regjimin e Slobodan Millosheviçit, për vrasjet makabre që forcat ushtarake serbe bënin në Kosovë kundër shqiptarëve.
Edhe pse e dinte që ishte rrezik të kritikohet Millosheviçi, ai prapë e kishte vënë jetën e vet në tehun e shpatës për të drejtën njerëzore.
Një ditë shërbimi sekret serb do e ndalon para se të futej në ndërtesën ku banonte dhe është vrarë, duke lënë gruan dhe fëmijët nën mëshirën e kohës.

Nga ky kënd i vështrimit, Slavko Čuruvija është një hero i vërtetë i njerëzimit. Pra i tejkalon heroizmat nacionale. Është një serb dhe për mua është një njeri i respektuar i vlerave njerëzore.

Pse po shkruaj për Slavkon?

Sepse Këshilltari i KM në detyrë (sa ishte ende i ngarkuar), e theksoi me zë të lartë që edhe serbët janë njerëz.
Duke e konsideruar si një studjues, kjo fjali e tij disi për mua tingëlloi ofenduese për serbët në njërën anë, por edhe për shqiptarët në anën tjetër. Sepse sikur kishte vet dyshim nëse serbët janë njerëz apo jo, ndërsa dukej sikur ishte i bindur që shqiptarët nuk i konsiderojnë serbët si njerëz. Kjo më është dukur një fjali që nuk mund të dali nga goja e një studjuesi.

Sidoqoftë, një studjues nuk duhet kurrë të ia lejojë vetëvetes të përgjithsojë gjërat për asgjë. Sepse nuk është e vërtetë që të gjithë serbët janë të këqinjë e kriminelë, sikurse nuk është e vërtetë që të gjithë shqiptarët i konsiderojnë serbët si jo njerëz.

Poashtu, nuk ka asnjë kuptim të pajtohesh si studjues me Dick Martin në plotni, e në anën tjetër të mos e keni lexuar librin shkencor MASHTRIMI I MADH të Politikologut Bardhyl Mahmuti, i cili e çmonton në detaje tërë propagandën e Shtetit Serb rreth akuzave të krimeve të përmendura me dokumente konkrete po nga vet Shteti Serb.

Këshilltari i KM me apo pa vetëdije i’u bashkua një propagande për të denigruar luftën e drejtë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.
Deri sot KM në detyrë ende nuk është distancuar nga ato deklarata të Këshilltarit të tij tashmë të liruar nga detyra.
A mos është duke pritur që militantët e tij të kërkojnë një gjë të tillë?!

P.S.
Lirimi nga detyra nuk përbën distancim. Ai e lirojë nga detyra duke qenë nën presionin e vëvëistëve.

D. Smakaj

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Skenarët e mundshëm të krizës

Skenarët e mundshëm të krizës

Emini: Krijimi i qeverisë Hoti ka shumë gjasë të sjellë destabilizim

Emini: Krijimi i qeverisë Hoti ka shumë gjasë të sjellë destabilizim

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Miftaraj për InfoSot: Masa e përkohshme nuk e vërteton nëse dekreti i Presidentit është i bazuar në Kushtetutë

Miftaraj për InfoSot: Masa e përkohshme nuk e vërteton nëse dekreti i Presidentit është i bazuar në Kushtetutë

Kancelarja gjermane jep lajmin e mirë: Vaksina të jetë për të gjithë, Gjermania do ta marr përsipër

Kancelarja gjermane jep lajmin e mirë: Vaksina të jetë për të gjithë, Gjermania do ta marr përsipër

Kim Jong Un i qeshur dhe pa maskë, shfaqet pas 21 ditësh mungesë

Kim Jong Un i qeshur dhe pa maskë, shfaqet pas 21 ditësh mungesë

Lul Raka:  A mund të preket përsëri nga COVID-19 një pacient i shëruar?

Lul Raka: A mund të preket përsëri nga COVID-19 një pacient i shëruar?