A ishte nderimi i Familjes Grabovci nga Thaçi porosi për përjashtimet që bëri Veseli në PDK?

29.06.2019 17:47
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
A ishte nderimi i Familjes Grabovci nga Thaçi porosi për përjashtimet që bëri Veseli në PDK?

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka vendosur të dekorojë vëllain e Adem Grabovcit me Urdhrin “Hero i Kosovës”. Këtë veprim ish-Shefi i PDK’së e ka bërë vetëm dhjetë ditë pasi Adem Grabovci u përjashtua nga Këshilli i Përgjithshëm i PDK’së me vendim të Kadri Veselit. Nuk dihet pse shefi i Shtetit s’e ka dekoruar Dinë Grabovcin në vitin 2016, 2017, 2018 apo para se Adem Grabovci të shkarkohej prej pozitës së anëtarit të Këshillit Drejtues të PDK’së për shkak të aktakuzës në rastin “Pronto”.

Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit nuk i kishte rënë ndër mend për më shumë se tre vjet ta dekoronte dëshmorin Dinë Grabovci me urdhrin “Hero i Kosovës”.

Megjithëkëtë, Shefi i Shtetit kishte vendosur të dekoronte vëllain e ish-zyrtarit të PDK’së vetëm pak ditë pasi Kadri Veseli vendosi ta përjashtonte nga Partia Adem Grabovcin dhe zyrtarët tjerë me aktakuza.

Express ka provuar të kontaktojë disa herë përmes telefonin Adem Grabovcin për ta pyetur se pse Presidenti s’e kishte bërë këtë veprim më herët por pasi Kadri Veseli e përjashtoi nga Këshilli Drejtues i PDK’së. Mirëpo, s’është përgjigjur në telefon.

Thaçi doli në foto me Adem Grabovcin dhe me djalin e dëshmorit Dinë Grabovci.

Adem Grabovci para se të eliminohej nga afera “Pronto” kishte qenë zyrtari më i rëndësishëm i PDK’së. Kryesisht, fuqinë e kishte marrë në kohën kur Hashim Thaçi ishte bërë Kryeministër ndërsa Grabovci Shef i Grupit Parlamentar të PDK’së dhe Nënkryetar i partisë.

Grabovci asnjëherë s’ka lëshuar akuza në drejtim të krerëve të PDK’së megjithëse ka thënë disa herë se nuk është përgjegjësi i vetëm për të gjitha të këqijat që i kanë ndodhur Kosovës. Madje, kur përufunduan zgjedhjet në PDK, ish-Nënkryetari i kësaj partia e kishte uruar i pari Veselin, i cili mori vendimin për largimin e njerëzve me aktakuza pasi u rizgjodh Shef i PDK’së.

“Urime rizgjedhja kryetar i PDK-së, miku, bashkëluftëtari dhe bashkëpartiaku im Kadri Veseli. Njëherësh, urime e punë të mbarë Konventës së IX zgjedhore të PDK-së”, kishte shkruar Grabovci.

Aktualisht, Grabovci përpos se është përjashtuar nga PDK’ja nuk ka ndonjë funksion publik. Edhe në Degën e PDK’së në Pejë, Grabovci ishte eliminuar nga grupi i Xhavit Halitit, i cili është ngjitur në krye të Degës.

Përpos Grabovit nga Partia janë përjashtuar edhe disa prej figurave tjera si Zenun Pajaziti, Xhemajl Mustafa, Sokol Bashota, Agim Çeku etj. Madje, Besim Beqaj u shkarkua edhe nga pozita e Ministrit të Inovacionit.

Më së ashpëri ndaj këtij vendimi ka reaguar Sami Lushtaku, i cili nuk e ka pranuar një vendim të tillë të Kadri Veselit. Ka thënë se s’ka birë nane që e largon nga PDK’ja. Madje, ka lëshuar akuza se 4-5 persona të PDK’së kontrollojnë gjithçka në Kosovë përfshirë drejtësinë ndërsa ka kërkuar largimin e tyre.

Adem Grabovci humbi fillimisht pozitën e Shefit të Grupit Parlamentar. Pastaj u shkarkua edhe nga pozita e Nënkryetarit. Nuk e lejuan të kandidonte as për deputet. Tash, e larguan edhe nga Këshilli i Përgjithshëm i PDK’së.

Krejt kjo për shkak se ka një aktakuzë që si zyrtar i PDK’së ka punësuar dhe ka ndikuar në punësimet e njerëzve nëpër institucionet publike. Këto informacione ishin zbuluar në aferën e përgjimeve “Pronto”, në të cilën janë të përfshirë edhe Kadri Veseli e Hashim Thaçi, por që ndaj tyre askush s’ka ngritur asnjë procedurë gjyqësore.

Madje, në përgjime, Adem Grabovci i thotë disa herë Kadri Veselit se “ti i merr vendimet, unë i zbatoj”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Korrupsioni dhe mungesa e reformave ulin besimin ndaj Qeverisë

Korrupsioni dhe mungesa e reformave ulin besimin ndaj Qeverisë

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Dhjetëra mijëra qytetarë protestojnë të qetë në Tiranë

Dhjetëra mijëra qytetarë protestojnë të qetë në Tiranë

Opozita e vendosur të mos ia krijojë kuorumin koalicionit qeverisës

Opozita e vendosur të mos ia krijojë kuorumin koalicionit qeverisës

Fitorja e Mitsotakis ngre pikëpyetje në zbatimin e Marrëveshjes së Prespës

Fitorja e Mitsotakis ngre pikëpyetje në zbatimin e Marrëveshjes së Prespës

Prej nga po furnizohet veriu me mallra?

Prej nga po furnizohet veriu me mallra?

Një vit masë edukative në burg të miturit që sulmoi romen në Ferizaj

Një vit masë edukative në burg të miturit që sulmoi romen në Ferizaj

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Momenti kur rrufeja godet aeroplanin në të cilin kishte edhe kosovarë

Momenti kur rrufeja godet aeroplanin në të cilin kishte edhe kosovarë

Ministria e Drejtësisë akuzon VV-në se njerëzit e saj kanë përfituar “miliona nga monopoli në noteri”

Ministria e Drejtësisë akuzon VV-në se njerëzit e saj kanë përfituar “miliona nga monopoli në noteri”

Gjithçka lidhet me një grua, Del në dritë sekreti që e torturoi Enver Hoxhën deri ditën që ndërroi jetë

Gjithçka lidhet me një grua, Del në dritë sekreti që e torturoi Enver Hoxhën deri ditën që ndërroi jetë

Thaçi, letër Trumpit për 4 Korrikun: I përkushtuar të arrijmë marrëveshje paqësore me Serbinë

Thaçi, letër Trumpit për 4 Korrikun: I përkushtuar të arrijmë marrëveshje paqësore me Serbinë