A është kjo pika e vendimit të Qeverisë që e ndalon seancën për rrëzimin e Qeverisë, në sallë të Kuvendit e madje edhe në shesh

24.03.2020 07:28
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
A është kjo pika e vendimit të Qeverisë që e ndalon seancën për rrëzimin e Qeverisë, në sallë të Kuvendit e madje edhe në shesh

Qeveria e Kosovës sonte ka nxjerrë një vendim përmes të cilit ndalon lëvizjen dhe tubimet e qytetarëve shkaku i rrezikut nga coronavirusit. Por, është pika IV e këtij vendimi e cila duket se është menduar që të ndalojë edhe seancën për mocionin e mosbesimit qeverisë Kurti.

Në pikën IV të këtij vendimi thuhet se ndalohet tubimi në të gjitha mjediset, si private e edhe publike, si në ambiente të hapura e edhe të mbyllura

“Pika IV e vendimit të Qeverisë ndalon tubimet në të gjitha mjediset – private dhe publike, të hapura dhe të mbyllura”, thuhet në pikën IV të vendimit të Qeverisë, të cilin e kontestoi presidenti Hashim Thaçi, i cili tha se atë do ta dërgojë në kushtetuese.

Vetëvendosje, këto ditë përmes zyrtarëve të saj ka thënë se nuk ka kushte që të mbahet seanca për mocionin e mosbesimit të thirrur nga LDK.

Tani, duket se qeveria e udhëhequr nga lideri i VV’së, ka shkuar edhe një hap më tutje, duke e ndaluar edhe me vendim qeveritar, tubimin e deputetëve për ta mbajtur këtë seancë.

Në anën tjetër, zyrtarë të LDK’së që po insistojnë se seanca duhet të mbahet, përmendën mundësinë që kjo seancë të mbahet në ndonjë ambient tjetër, e jo në sallën e Kuvendit, duke e mos e përjashtuar si mundësi që ajo të mbahet edhe në ndonjë ambient të hapur.

Por, me vendimin e qeverisë Kurti, ndalohet tubimi edhe në ambiente të hapura, që rrjedhimisht, nëse mendohet që seanca të mbahet edhe në shesh, ajo ndalohet sipas vendimit të qeverisë.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


A është kjo pika e vendimit të Qeverisë që e ndalon seancën për rrëzimin e Qeverisë, në sallë të Kuvendit e madje edhe në shesh

A është kjo pika e vendimit të Qeverisë që e ndalon seancën për rrëzimin e Qeverisë, në sallë të Kuvendit e madje edhe në shesh

Haziri: Masat e qeverisë duhet të respektohen, pikëpyetje për vendimin t’i sqarojë Kushtetuesja

Haziri: Masat e qeverisë duhet të respektohen, pikëpyetje për vendimin t’i sqarojë Kushtetuesja

Pallaska: Qeveria po synon ta zhvesh Kuvendin dhe sovranin nga e drejta kushtetuese

Pallaska: Qeveria po synon ta zhvesh Kuvendin dhe sovranin nga e drejta kushtetuese

Thaçi: Nuk bëra thirrje të dilni në parqe, rrini në shtëpi dhe kujdes

Thaçi: Nuk bëra thirrje të dilni në parqe, rrini në shtëpi dhe kujdes

Mustafa: Vendimi për kufizim të lëvizjes është dashur të kalojë nëpër Kuvend

Mustafa: Vendimi për kufizim të lëvizjes është dashur të kalojë nëpër Kuvend

Ahmeti fton qytetarët e Prishtinës të respektojnë vendimin e Qeverisë

Ahmeti fton qytetarët e Prishtinës të respektojnë vendimin e Qeverisë

Haziri: Lajm i keq për Gjilanin – 11 të prekurit me Coronavirus janë anëtarët e familjes Shaqiri nga Vrapçiqi

Haziri: Lajm i keq për Gjilanin – 11 të prekurit me Coronavirus janë anëtarët e familjes Shaqiri nga Vrapçiqi

Haradinaj për vendimin e qeverisë: Kosova nuk është shtet i diktaturës

Haradinaj për vendimin e qeverisë: Kosova nuk është shtet i diktaturës

PDK: Qeveria Kurti uzurpoi pushtetin dhe shkeli rendin kushtetues duke kufizuar lirinë e lëvizjes

PDK: Qeveria Kurti uzurpoi pushtetin dhe shkeli rendin kushtetues duke kufizuar lirinë e lëvizjes

Edhe 26 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Edhe 26 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Thaçi: Qytetarët dhe policia nuk janë të obliguar që ta zbatojnë vendimin e qeverisë (Video)

Thaçi: Qytetarët dhe policia nuk janë të obliguar që ta zbatojnë vendimin e qeverisë (Video)

Enver Hasani: Qeveria nuk ka të drejtë të kufizojë lëvizjen

Enver Hasani: Qeveria nuk ka të drejtë të kufizojë lëvizjen

Prej nesër pritet të kufizohet lëvizja e lirë e qytetarëve dhe automjeteve

Prej nesër pritet të kufizohet lëvizja e lirë e qytetarëve dhe automjeteve

Nurellari: Përpjekja për të penguar zhvillimin e Mocionit ndaj Qeverisë përbën një sulm ndaj rendit kushtetues të Kosovës

Nurellari: Përpjekja për të penguar zhvillimin e Mocionit ndaj Qeverisë përbën një sulm ndaj rendit kushtetues të Kosovës

“DER STANDARD”, “Krahu I Dinozaurit” I LDK-Së Isa Mustafa I Gatshëm Për T’ia Kënaqur Apetitet Serbisë Sipas Propozimit T’Grenellit

“DER STANDARD”, “Krahu I Dinozaurit” I LDK-Së Isa Mustafa I Gatshëm Për T’ia Kënaqur Apetitet Serbisë Sipas Propozimit T’Grenellit

Deputeti i VV’së: Janë bërë akterë të shumtë që dëshirojnë ta rrëzojnë Qeverinë

Deputeti i VV’së: Janë bërë akterë të shumtë që dëshirojnë ta rrëzojnë Qeverinë