A është i rrezikshëm për shëndetin mishi i tonit: Si mund të shmangni helmimin vdekjeprurës me zhivë?

30.04.2018 05:27
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
A është i rrezikshëm për shëndetin mishi i tonit: Si mund të shmangni helmimin vdekjeprurës me zhivë?

Mishi i tonit në konservë për shumicën është drekë e shëndetshme dhe e ushqyeshme dhe e shpejtë, mirëpo pakkush e di që mishi i tonit për shkak të përmbajtjes së madhe të zhivës mund të shkatërrojë shëndetin.

Për shkak të ndotjes industriale, zhiva gjithnjë e më shumë po shtresohet në organizmat e peshqve jetëgjatë, transmeton Telegrafi.

Kjo substancë helmuese është e rrezikshme për shëndetin e sistemit nervor, trurit, zemrës, veshkave dhe mushkërive.

Mirëpo, ekzistojnë dy lloje kryesore të peshkut ton të cilat përmbajnë sasi të ndryshme të zhivës – toni me vija skipjack (lat. Katwuwonuspelamis) dhe toni i bardhë yellowfin (Thunnusalbacares).

Sasia e zhivës (merkurit) është tri herë më e madhe te toni i bardhë, andaj rekomandohet që fëmijët mbi gjashtë vjeç të hanë porcionin prej 85 gramësh një herë në muaj, fëmijët prej gjashtë deri në dymbëdhjetë vjeç dy porcione prej125 gramësh, ndërsa më të vjetrit, duke përfshirë edhe shtatzënat, mund të hanë mish toni 3 herë në muaj.

Me atë rast, femrave u rekomandohet porcioni prej 170 gramësh, ndërkaq meshkujve edhe deri në 225 gramë.

Fëmijëve më të vjetër se gjashtë vjeç u rekomandohen tri porcione mish toni në muaj prej 85 gramësh, ndërkaq fëmijët më të vjetër dhe të rriturit mund të hanë lirisht mish toni me vija nga konserva një herë në javë.

Ekspertët theksojnë që peshku më i shëndetshëm i konservuar është salmoni, sepse është i pasur me thartirën yndyrore omega 3, por edhe nuk e akumulon zhivën. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Qentë mbrojnë foshnjat nga infeksionet

Qentë mbrojnë foshnjat nga infeksionet

Pas Galaxy Fold dy telefonë të tjerë me ekrane që palosen do vinë

Pas Galaxy Fold dy telefonë të tjerë me ekrane që palosen do vinë

Njerëzit më shumë po preferojnë të udhëtojnë sesa të martohen e të bëjnë fëmijë

Njerëzit më shumë po preferojnë të udhëtojnë sesa të martohen e të bëjnë fëmijë

Apple do të riparojë iPhone me bateri të palëve të treta

Apple do të riparojë iPhone me bateri të palëve të treta

Policia Japoneze arreston një 13 vjeçare për shpërndarjen e një njoftimi “popup” që nuk mbyllej

Policia Japoneze arreston një 13 vjeçare për shpërndarjen e një njoftimi “popup” që nuk mbyllej

Zbulohet ilaçi më efektiv kundër depresionit dhe vetëvrasjeve

Zbulohet ilaçi më efektiv kundër depresionit dhe vetëvrasjeve

Dështon plani për një taksë dixhitale brenda Bashkimit Evropian

Dështon plani për një taksë dixhitale brenda Bashkimit Evropian

6 metoda për të rritur fuqinë dhe cilësinë e sinjalit Wi-Fi

6 metoda për të rritur fuqinë dhe cilësinë e sinjalit Wi-Fi

Vaksina kundër fruthit nuk shkakton autizmin te fëmijët

Vaksina kundër fruthit nuk shkakton autizmin te fëmijët

Fushata e takimeve informative të edicionit të 7-të të ICT Awards nis me Tiranën dhe Prishtinën

Fushata e takimeve informative të edicionit të 7-të të ICT Awards nis me Tiranën dhe Prishtinën

Fitbit i kundërpërgjigjet Apple dhe Samsung me orën e re inteligjente

Fitbit i kundërpërgjigjet Apple dhe Samsung me orën e re inteligjente

Janë zbuluar gjenet përgjegjëse të autizmit

Janë zbuluar gjenet përgjegjëse të autizmit

Çmontimi i Galaxy S10, telefoni i vështirë për tu riparuar

Çmontimi i Galaxy S10, telefoni i vështirë për tu riparuar

Ditë qetësie në Bali: Mbyllen aeroportet, ndalon interneti dhe zbrazen rrugët për të festuar Vitin e Ri Hindu (Foto)

Ditë qetësie në Bali: Mbyllen aeroportet, ndalon interneti dhe zbrazen rrugët për të festuar Vitin e Ri Hindu (Foto)

Firefox 67 mund të ketë zgjidhjen e duhur për përdorimin e lartë të memories

Firefox 67 mund të ketë zgjidhjen e duhur për përdorimin e lartë të memories

Kur do të mund të aplikohet te pacientët e tjerë trajtimi i virusit HIV që rezultoi i suksesshëm

Kur do të mund të aplikohet te pacientët e tjerë trajtimi i virusit HIV që rezultoi i suksesshëm