A është e rrezikshme ta mbani telefonin në xhepin tuaj?

07.12.2018 02:39
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
A është e rrezikshme ta mbani telefonin në xhepin tuaj?

Fushat elektromagnetike

Pse përdorimi i tyre mund të shkaktojë zhvillimin e tumoreve?

“Telefoni celular është një pajisje që lëshon fusha elektromagnetike radiofrekuese. Për dekada janë studiuar rreziqet e parashikuara për shëndetin e njeriut të valëve elektromagnetike, të tilla si ato që lindin nga telefonia celulare dhe rrjetet Wi-Fi, por deri më sot askush nuk ka demonstruar përfundimisht ekzistencën e një lidhje shkak-efekt, – shpjegon Alessandro Polichetti, studiues i parë i Qendrës Kombëtare të Mbrojtjes nga Rrezatimi dhe Fizikës Kompjuterike të Institutit Superiore di Sanità. – Puna më e gjerë, ‘Interphone’, e publikuar në vitin 2010 dhe e kryer nga Agjencia Ndërkombëtare për Kërkimin e Kancerit, në thelb liroi celularët për mungesë të provave, duke treguar vetëm një rritje të lehtë të rasteve të gliomës (tumor malinje të trurit) dhe neurinoma e nervit akustik (tumor beninje) në mesin e atyre që kishin shpenzuar më shumë se 1.640 orë në telefonin celular. Por, vetë autorët kishin deklaruar se është shumë e vështirë të provohet lidhja e drejtpërdrejtë midis dy ngjarjeve në një mënyrë të padiskutueshme. Një vit më vonë, në vitin 2011, Agjencia e njëjtë klasifikoi valët elektromagnetike midis ‘kancerogjenëve të mundshëm’. Janë në këtë listë (grupi 2B) të gjithë agjentët për të cilët për momentin ka vetëm disa dyshime për rrezik për njeriun”.

Pasojat

Çfarë ndodh me organizmin kur flasim me telefonin celular?

“Fusha elektromagnetike e prodhuar nga telefonat celularë është shumë e dobët dhe nuk dimë se përmes cilit mekanizëm mund të lidhet me zhvillimin e një tumori. I vetmi efekt i provuar i depërtimit të valëve elektromagnetike në trupin e njeriut është ngrohja, por nivelet në të cilat normalisht jemi të ekspozuar janë shumë të ulëta për të pasur pasoja të rëndësishme në trupin tonë”.

Si ta mbani atë

A është e rrezikshme ta mbani për shembull në xhepin tuaj?

“Disa studime kanë spekuluar se rrezatimi i telefonit celular mund të ndërhyjë në fertilitetin mashkullor, duke ulur lëvizjen e spermës. Por, shkencëtarët kanë paralajmëruar: pjellshmëria varet nga një numër faktorësh (duke përfshirë ushqimin, gjumin, pirjen e duhanit, aktivitetin fizik), kështu që është e vështirë të tregohet një lidhje shkak-pasojë me valët elektromagnetike. Tek ata që kanë probleme me zemrën, disa studime kanë treguar se telefoni celular mund të ndërhyjë me stimuluesin e zemrës: është më mirë të mos e mbani në xhepin e gjoksit”.

Në shtrat

A mund të mbahet telefoni pranë krevatit gjatë natës?

“Nëse nuk përdoret, telefoni celular (si dhe Wi-Fi) lëshon shumë pak rrezatim që nuk kontribuojnë dukshëm në ekspozimin, kështu që ju mund ta mbani atë edhe gjatë natës. Por, edhe në mungesë të provave shkencore të rrezikut, është mirë të mbështetet në maturi dhe sens të mirë. Ekspozimi i ndjeshëm ndaj valëve elektromagnetike ndodh gjatë bisedave: është praktikë e mirë të përdorësh kufje ose pajisje të tjera pa duar. Ju mund të përpiqeni të zvogëloni numrin dhe kohëzgjatjen e telefonatave. Fëmijët duhet të kenë qasje të kufizuar në telefon celular dhe vetëm në rast nevoje. Së fundmi, një rrezik i madh për telefonat celularë është për shoferët: bisedat (pa altoparlant ose kufje), biseda dhe mesazhet tekstuale në timon, në fakt, rrisin ndjeshëm rrezikun e aksidenteve të trafikut”. /shqip

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


A është e rrezikshme ta mbani telefonin në xhepin tuaj?

A është e rrezikshme ta mbani telefonin në xhepin tuaj?

Komuniteti që mbijetoi duke ecur me “këmbalecë” dhe rrëfimi për njeriun që një ecje të tillë e bëri nga Parisi në Moskë (Foto/Video)

Komuniteti që mbijetoi duke ecur me “këmbalecë” dhe rrëfimi për njeriun që një ecje të tillë e bëri nga Parisi në Moskë (Foto/Video)

Shëroni tensionin e lartë të gjakut me një gotë ujë: Teknika e Japonisë së lashtë është e artë!

Shëroni tensionin e lartë të gjakut me një gotë ujë: Teknika e Japonisë së lashtë është e artë!

Franca do të implementojë taksën dixhitale edhe sikur Evropa të mos bëjë

Franca do të implementojë taksën dixhitale edhe sikur Evropa të mos bëjë

Pavarësisht parave, nuk jeni kurrë të lumtur: Studimi i parë i këtij lloji, tregon se edhe milionerët duan të dyfishojnë pasurinë (Foto)

Pavarësisht parave, nuk jeni kurrë të lumtur: Studimi i parë i këtij lloji, tregon se edhe milionerët duan të dyfishojnë pasurinë (Foto)

Shkoni me telefon në tualet? Ja arsyeja përse nuk duhet ta bëni më kurrë

Shkoni me telefon në tualet? Ja arsyeja përse nuk duhet ta bëni më kurrë

Derivatet e Bitcoin që vjet kushtonin 1 milion dollarë së shpejti do të jenë të pavlera

Derivatet e Bitcoin që vjet kushtonin 1 milion dollarë së shpejti do të jenë të pavlera

“Gjyshja e maratonës”: 94-vjeçarja i zgjati dorën vrapuesve, nderohet me medalje për inspirim (Video)

“Gjyshja e maratonës”: 94-vjeçarja i zgjati dorën vrapuesve, nderohet me medalje për inspirim (Video)

Autoritetet Amerikane gati planin për gjurmimin e transaksioneve në kriptomonedha

Autoritetet Amerikane gati planin për gjurmimin e transaksioneve në kriptomonedha

Funerali i babait, momenti kur Bush i lë diçka në dorë Michelle Obamës (Video)

Funerali i babait, momenti kur Bush i lë diçka në dorë Michelle Obamës (Video)

Pjesët e pazakonta në imazhin e juristëve të sapo diplomuar (Foto)

Pjesët e pazakonta në imazhin e juristëve të sapo diplomuar (Foto)

Vitamina D – pija më e mirë e mëngjesit për ta parandaluar mungesën e saj

Vitamina D – pija më e mirë e mëngjesit për ta parandaluar mungesën e saj

Messenger Lite pasurohet me GIF të animuara dhe opsione vizuale

Messenger Lite pasurohet me GIF të animuara dhe opsione vizuale

Mbi re në 400 metra lartësi, alpinisti qëndroi i kapur për shkëmbi (Foto)

Mbi re në 400 metra lartësi, alpinisti qëndroi i kapur për shkëmbi (Foto)

Rritet krimi kibernetik në Shqipëri thotë raporti

Rritet krimi kibernetik në Shqipëri thotë raporti

NASA tregon arsyen pse njerëzit nuk mund t’i shohin alienët në Tokë

NASA tregon arsyen pse njerëzit nuk mund t’i shohin alienët në Tokë