A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

03.05.2020 01:47
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

Gjinekologu i njohur Kosovar, ass. dr. Memli Morina, në një prononcim për portalin Mediafokus.info, thotë se shtatzënat nuk manifestojnë më shumë simptoma të Covid-19, se sa popullata e përgjithshme.

“Sipas të dhënave të fundit, shtatzënat nuk manifestojnë më shumë simptoma se sa popullata e përgjithshme, ndonëse shumë hulumtime janë në rrjedhë e sipër. Ne, mjekët iu rekomandojmë shtatzënave që t’i ndjekin rekomandimet në mënyrë që të shmanget infeksioni me koronavirus”, ka thënë Morina për Mediafokus.info.

Ai, në një mënyrë, e përjashton mundësinë që Coronavirusi të kalojë te fryti.

“Sa i përket ndikimit te fryti, pak ka mundësi që COVID-19 të kalojë te fryti gjatë shtatzënisë dhe lindjes. Disa shtatzëna me COVID-19 kishin lindur para kohe, por po studiohet ky fakt në mënyrë që të qartësohet lidhja e drejtpërdrejtë midis virusit dhe lindjes së parakohshme”, thotë njëri nga gjinekologët më eminent në Kosovë.

Ai këshillon që shtatzënat ta mbajnë distancën 5 hapa me të tjerët.

“Aktualisht, nuk është një situatë që duhet pasur frikë e panik! Virusi kalon prej njërit person tek tjetri dhe shtatzënat duhet që, përveç se të shmangin kontaktet me njerëz, ato duhet tê mbajnë distancën rreth 5 hapa me tê tjerët dhe t’i lajë diart rregullisht”, ka thënë ai, teksa tregon në fund për punën e tij në kohë pandemie.

“Ne po punojmë edhe gjatë këtyre ditëve. Gjithmonë kontaktojmë me shtatzënat dhe i adresojmë shqetësimet e tyre në mënyrë ekektronike, por nëse vizita duhet të kryhet patjetêr, atëherë i marrim të gjitha masat mbrojtëse”, ka thënë gjinekologu, dr. as. Memli Morina./Mediafokus.info/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Miftaraj për InfoSot: Masa e përkohshme nuk e vërteton nëse dekreti i Presidentit është i bazuar në Kushtetutë

Miftaraj për InfoSot: Masa e përkohshme nuk e vërteton nëse dekreti i Presidentit është i bazuar në Kushtetutë

Kancelarja gjermane jep lajmin e mirë: Vaksina të jetë për të gjithë, Gjermania do ta marr përsipër

Kancelarja gjermane jep lajmin e mirë: Vaksina të jetë për të gjithë, Gjermania do ta marr përsipër

Kim Jong Un i qeshur dhe pa maskë, shfaqet pas 21 ditësh mungesë

Kim Jong Un i qeshur dhe pa maskë, shfaqet pas 21 ditësh mungesë

Lul Raka:  A mund të preket përsëri nga COVID-19 një pacient i shëruar?

Lul Raka: A mund të preket përsëri nga COVID-19 një pacient i shëruar?

PDK: Letra e dërguar Gjykatës Kushtetuese prej kryeministrit të shkarkuar Kurti, është një shkelje e parimit të ndarjes së pushteteve

PDK: Letra e dërguar Gjykatës Kushtetuese prej kryeministrit të shkarkuar Kurti, është një shkelje e parimit të ndarjes së pushteteve

Asociacioni i Komunave të Kosovës: Të lejohet mbajtja e mbledhjeve të kuvendeve komunale

Asociacioni i Komunave të Kosovës: Të lejohet mbajtja e mbledhjeve të kuvendeve komunale