A duhet të brengoseni për humbjen e shpejtë të peshës? Diabeti mund të jetë një nga arsyet

11.03.2019 14:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
A duhet të brengoseni për humbjen e shpejtë të peshës? Diabeti mund të jetë një nga arsyet

Shumë herë na është thënë që nëse humbni peshë shumë shpejtë, ju mund të keni diabet. Kjo teori qëndron si e vërtetë, mirëpo jo në të gjitha rastet. Nëse humbja e peshës përcillet edhe nga këto simptoma atëherë ju mund të keni diabet dhe të mos jeni I vetëdijshëm për këtë. 

Disa nga simptomat e hershme të diabetit janë:

Etje e tepruar për ujë dhe urinim i shpeshtë

Etja e tepruar e cila ndryshe quhet –polidipsi, dhe poliurinimi – urinimi I shpeshtë, janë simptomat klasike të diabetit. Kur ju keni diabet, sasia e sheqerit në gjak rritet me ç’rast shtohet nevoja për ujë. Njëkohësisht veshkat janë të detyruara të punojnë intenzivisht duke tentuar të pastrojnë gjakun nga glukoza e tepërt. Rritja e konsumit të ujit është në proporcion me rritjen e nevojës për urinim – shkruan MayoClinic , transmeton Gazeta Express.

Lodhje

Lodhja mund të shkaktohet nga shumë faktorë, dhe një ndër ta është pamundësia e organizmit të përdorë sasinë e nevojshme të glukozës për të funksionuar në mënyrë të rregullt dhe dehidrimi. Dehidrimi ndodhë si shkak I rritjes së nevojës për urinim.

Të pamurit e turbulltë

Në disa raste diabeti mund të përfshijë edhe të pamurit. Sasia e tepërt e glukozës shkakton krijimin e disa venave të reja në brendësinë e retinës së syrit, duke dëmtuar kështu venat e tjera. Në fillim kjo nuk është një problem, mirëpo nëse nuk trajtohet atëherë diabeti mund të shkaktojë edhe dëmtime serioze të syve dhe verbim.

Humbje e ndjeshmërisë

Rritja e sasisë së glukozës në gjak, mund të shkaktojë dëmtime të nervave, me ç’rast pacienti fillon të humbë ndjeshmëri në prekje, sidomos në zonat e duarve dhe këmbëve. /GazetaExpress

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


A duhet të brengoseni për humbjen e shpejtë të peshës? Diabeti mund të jetë një nga arsyet

A duhet të brengoseni për humbjen e shpejtë të peshës? Diabeti mund të jetë një nga arsyet

Njihuni me telefonin pa porta Vivo Apex 2019

Njihuni me telefonin pa porta Vivo Apex 2019

Protesta në Rusi për lirinë në internet

Protesta në Rusi për lirinë në internet

Pasi ta mësoni këtë nuk do ta përzieni më kafen me qumësht kurrë

Pasi ta mësoni këtë nuk do ta përzieni më kafen me qumësht kurrë

Procesorët e rinj të telefonëve do të suportojnë kamera deri në 192-megapiksel

Procesorët e rinj të telefonëve do të suportojnë kamera deri në 192-megapiksel

Gruaja që humbi 82 kilogramë, pasi hoqi dorë nga ky ves

Gruaja që humbi 82 kilogramë, pasi hoqi dorë nga ky ves

Si ndikon moti me shi në sjelljet e njerëzve

Si ndikon moti me shi në sjelljet e njerëzve

A fshihet një sulm kibernetik Amerikan pas ndërprerjes së elektricitetit në Venezuelë?

A fshihet një sulm kibernetik Amerikan pas ndërprerjes së elektricitetit në Venezuelë?

Adoleshenti krijon të brendshmet që tregojnë kancerin e gjirit

Adoleshenti krijon të brendshmet që tregojnë kancerin e gjirit

Ja sesi Huawei ishte përpjekur të shitej tek Motorola për 7.5 miliardë dollarë

Ja sesi Huawei ishte përpjekur të shitej tek Motorola për 7.5 miliardë dollarë

Gattuso rrezikon mungesën në derbi

Gattuso rrezikon mungesën në derbi

Studimi i ri tregon që ilaçet kundër hipertensionit shkaktojnë kancer

Studimi i ri tregon që ilaçet kundër hipertensionit shkaktojnë kancer

Del në shitje shtëpia e ndërtuar më 1960, me enterier të ruajtur në mënyrë të përkryer (Foto)

Del në shitje shtëpia e ndërtuar më 1960, me enterier të ruajtur në mënyrë të përkryer (Foto)

Cigaret elektronike ua shtojnë 3 herë më shumë rrezikun e sulmit në zemër

Cigaret elektronike ua shtojnë 3 herë më shumë rrezikun e sulmit në zemër

Sulmet kibernetike i kushtojnë bizneseve çdo vit miliona dollarë

Sulmet kibernetike i kushtojnë bizneseve çdo vit miliona dollarë

Sa herë duhet të bëjë një çift marrëdhënie seksuale për të mbetur gruaja shtatzënë?

Sa herë duhet të bëjë një çift marrëdhënie seksuale për të mbetur gruaja shtatzënë?