A do t’ia sigurojë LDK votat e saj për Ramush Haradinajn president?

24.09.2020 13:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
A do t’ia sigurojë LDK votat e saj për Ramush Haradinajn president?

Shefi i ekzekutivit ka folur sot edhe rreth çështjes së zgjedhjes së presidentit.

Avdullah Hoti tha se presidentin nuk mund ta zgjedhë vetëm koalicioni qeverisës pa përfshirjen e të gjithë spektrit politik në vend.

Duke folur për atë, se a do t’ia sigurojë Lidhja Demokratike e Kosovës votat e saj Ramush Haradinajt për postin e presidentit, kryeministri Hoti tha për këtë çështje do të diskutohet në shkurt të vitit 2021.

“Presidenti është në zyrë, në bazë të kompetencave të veta kushtetuese, kur vjen shkurti i vitit 2021 duhet të ulemi dhe të gjejmë një zgjidhje bashkë me gjithë spektrin për zgjedhje të presidentit… Një gjë është e qartë që ky koalicion qeverisës nuk mund ta zgjedhë vetëm presidentin, por duhet të ulemi përtej koalicionit për të tejkaluar këtë çështje”, tha Hoti në një konferencë për media në të cilën ka folur për problemet e prodhuesve të qumështit.

Ndryshe, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka paralajmëruar se nuk do të votojë asnjë kandidat tjetër për postin e presidentit me përjashtim të atij të kreut të saj Ramush Haradinaj. E ky i fundit ka thënë se është personi më adekuat për postin e presidentit.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


A do t’ia sigurojë LDK votat e saj për Ramush Haradinajn president?

A do t’ia sigurojë LDK votat e saj për Ramush Haradinajn president?

Gjykata Speciale konfirmon arrestimin e Salih Mustafës

Gjykata Speciale konfirmon arrestimin e Salih Mustafës

Shefi i zyrës së DFC në Serbi sot vjen në Kosovë

Shefi i zyrës së DFC në Serbi sot vjen në Kosovë

Vuçiq në Kombet e Bashkuara: Serbia nuk do të pranojë poshtërime në zgjidhjen e çështjes së Kosovës

Vuçiq në Kombet e Bashkuara: Serbia nuk do të pranojë poshtërime në zgjidhjen e çështjes së Kosovës

Kërkohet suspendimi i profesorëve që kanë probleme me ligjin

Kërkohet suspendimi i profesorëve që kanë probleme me ligjin

Shqiptohen 800 gjoba për mos respektim të masave ndaj COVID-19

Shqiptohen 800 gjoba për mos respektim të masave ndaj COVID-19

Njëri nga policët e arrestuar në Karaçevë drejtonte lokalin ku luhej bixhozi

Njëri nga policët e arrestuar në Karaçevë drejtonte lokalin ku luhej bixhozi

Përhapet një sëmundje e re në Sudan? Ethet e panjohura vdekjeprurëse vrasin 8 persona

Përhapet një sëmundje e re në Sudan? Ethet e panjohura vdekjeprurëse vrasin 8 persona

Bajrami: Kushdo që ka menduar se do të ketë njohje reciproke në Washington, ka qenë gabim

Bajrami: Kushdo që ka menduar se do të ketë njohje reciproke në Washington, ka qenë gabim

Tahiri: Hoti nuk i jep ‘pesë para’ nëse dalim nga koalicioni

Tahiri: Hoti nuk i jep ‘pesë para’ nëse dalim nga koalicioni

Pse delegacioni amerikan nuk hëngri darkë në Kosovë ashtu sikur në Serbi?

Pse delegacioni amerikan nuk hëngri darkë në Kosovë ashtu sikur në Serbi?

Tahiri: Serbia bën drama rreth Kosovës, shantazhon BE-në përmes Rusisë

Tahiri: Serbia bën drama rreth Kosovës, shantazhon BE-në përmes Rusisë

Thaçi kërkon të mos publikohen dosjet e Speciales

Thaçi kërkon të mos publikohen dosjet e Speciales

Fauci: Duhet të vaksinohet 75% e popullsisë së botës për të ndaluar përhapjen e COVID-19

Fauci: Duhet të vaksinohet 75% e popullsisë së botës për të ndaluar përhapjen e COVID-19

Zemaj kërkon nga deputetët ta votojnë pakon e rimëkëmbjes ekonomike

Zemaj kërkon nga deputetët ta votojnë pakon e rimëkëmbjes ekonomike

Prodhuesit paralajmërojnë sërish derdhjen e qumështit, kërkojnë heqjen e produkteve me origjinë bimore nga tregu

Prodhuesit paralajmërojnë sërish derdhjen e qumështit, kërkojnë heqjen e produkteve me origjinë bimore nga tregu