A do t’i kërkohet Kosovës heqja e taksës ndaj Serbisë në Samitin e Berlinit?

28.04.2019 15:51
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
A do t’i kërkohet Kosovës heqja e taksës ndaj Serbisë në Samitin e Berlinit?

Të gjithë udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor do të mblidhen bashkë të hënën në Berlin, me ftesë të kancelares Angela Merkel dhe presidentit Emmanuel Macron.

Gazetari i Top Channel ka mundur të sigurojë agjendën e këtij samiti dhe të pjesëmarrjes. Si çështje e parë në tavolinën e diskutimit do të jetë vëllimi tregtar në rajon.

Një burim diplomatik i tha Top Channel se gjatë diskutimit të kësaj çështjeje, Merkel dhe Macron do t’iu kërkojnë udhëheqësve kosovarë heqjen e taksës me Serbinë.

Samiti do të vijojë me diskutimet për raportet e ndërfqinjësisë dhe mundësitë e pajtimit, nga ku do të kërkohet vijimi i dialogut Kosovë-Serbi. Pika më interesante dhe më e rëndësishme në këtë samit ka të bëjë me vjeljen e mendimeve për stabilitetin e Ballkanit dhe të ardhmen e marrëdhënieve Kosovë-Serbi.

Merkel dhe Macron do të dëgjojnë nga udhëheqësit e Ballkanit këndvështrimet e tyre dhe propozimet sesi mund të avancojë dialogu mes Prishtinës dhe Beogradit.

Shqipëria do të përfaqësohet nga krtyeminisri Edi Rama dhe ministri në detyrë për Europën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj. Ndërsa Kosova, nga presidenti Thaçi dhe kryeministri Haradinaj. Përfaqësimi i Serbisë do të jetë president-kryeministër. Me president dhe kryeministër do të jetë edhe përfaqësimi i Malit të Zi.

Për pjesëmarrje në këtë samit nuk ka mbërritur ftesë për presidentin e Shqipërisë, Ilir Meta, dhe homologun e tij maqedonas.

Shefja e diplomacisë europiane, Mogherini, dhe Komisioneri për Zgjerim, Johannes Hahn, janë pjesë e samitit. Për këtë samit ka pasur komente të ndryshme në mediet gjermane dhe ato austriake, nga ku raportohej për një plan të dyshes Merkel-Macron, lidhur me çështjen e kufijve mes Kosovës dhe Serbisë.

Vlen për t’u parë nëse në tavolinën e këtij samiti do të hidhet për diskutim një plan konkret apo jo.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Analistët për Samitin e Zagrebit: Pandemia lë nën hije liberalizimin e vizave për Kosovën

Analistët për Samitin e Zagrebit: Pandemia lë nën hije liberalizimin e vizave për Kosovën

Ekonomia e Kosovës do të humb deri në 500 mln euro për shkak të pandemisë

Ekonomia e Kosovës do të humb deri në 500 mln euro për shkak të pandemisë

Bislimi: Një kontabilist i papërgjegjshëm ka futur veten në listat e punëtorëve të bizneseve

Bislimi: Një kontabilist i papërgjegjshëm ka futur veten në listat e punëtorëve të bizneseve

Haradinaj: Me LDK-në jemi dakorduar për programin qeverisës

Haradinaj: Me LDK-në jemi dakorduar për programin qeverisës

Deputetët e LVV-së: Mbështesim formimin e Komisionit hetimor për zbardhjen e rastit të Agon Musliut

Deputetët e LVV-së: Mbështesim formimin e Komisionit hetimor për zbardhjen e rastit të Agon Musliut

OFL ‘godet’ në Durrës/ Sekuestron 1,2 milion litra naftë e një magazinë, pronari shantazh ndaj konkurrencës

OFL ‘godet’ në Durrës/ Sekuestron 1,2 milion litra naftë e një magazinë, pronari shantazh ndaj konkurrencës

Josep Borrell: Nuk jam kundër ndryshimit të kufijve të Kosovës

Josep Borrell: Nuk jam kundër ndryshimit të kufijve të Kosovës

PK: Gjatë 24 orëve të fundit, ndaloi 72 persona, të cilët nuk i respektuan masat e vendosura nga autoritetet

PK: Gjatë 24 orëve të fundit, ndaloi 72 persona, të cilët nuk i respektuan masat e vendosura nga autoritetet

Shpend Ahmeti paralajmëroi masa: Parashihet pas pandemisë në Prishtinë, pagesat për qendër, shtrenjtimi i parkingjeve

Shpend Ahmeti paralajmëroi masa: Parashihet pas pandemisë në Prishtinë, pagesat për qendër, shtrenjtimi i parkingjeve

Shkak koronavirusi, urrejtja ndaj kinezëve është rritur në Britani

Shkak koronavirusi, urrejtja ndaj kinezëve është rritur në Britani

Haziri: Po keqpërdoret rasti i Agonit, për vdekjen e tij duhet të ketë përgjegjësi institucionale

Haziri: Po keqpërdoret rasti i Agonit, për vdekjen e tij duhet të ketë përgjegjësi institucionale

Haradinaj: Në këto rrethana, nder i madh të bashkohemi në vendin e heronjve të Dukagjinit

Haradinaj: Në këto rrethana, nder i madh të bashkohemi në vendin e heronjve të Dukagjinit

Guvernatori Mehmeti diskuton me përfaqësuesit e odave ekonomike për programin e rimëkëmbjes

Guvernatori Mehmeti diskuton me përfaqësuesit e odave ekonomike për programin e rimëkëmbjes

Limaj në ditën e dëshmorëve: Përkulemi përherë përballë heroizmit e sakrificës së tyre

Limaj në ditën e dëshmorëve: Përkulemi përherë përballë heroizmit e sakrificës së tyre

Pezullohen kamatat e tatimit në pronë deri më 31 dhjetor

Pezullohen kamatat e tatimit në pronë deri më 31 dhjetor

U kërkoi të vendosin maskën para se të hyjnë në dyqan, vritet me plumb në kokë punonjësi i sigurisë

U kërkoi të vendosin maskën para se të hyjnë në dyqan, vritet me plumb në kokë punonjësi i sigurisë