A do të dobësojë distanca shoqërore sistemin tim imunitar?

19.11.2020 20:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
A do të dobësojë distanca shoqërore sistemin tim imunitar?

Disa shqetësohen se mungesa e kontaktit me të tjerët do të dobësojë sistemin e tyre imunitar duke zvogëluar kontaktin e tij aktiv me mikrobet.

Por edhe kur po qëndrojmë dy metra larg të tjerëve ose po kalojmë pjesën më të madhe të kohës në shtëpi, trupat tanë vazhdimisht u përgjigjen shumë baktereve dhe mikrobeve të tjera që banojnë në ambiente të brendshme dhe të jashtme.

“Ne jemi vazhdimisht të ekspozuar ndaj mikrobeve”, tha Akiko Iwasaki, një studiues i sistemit imunitar në Universitetin Yale.

Efektet e vaksinave të fëmijërisë dhe imunitetit të tjerë të ndërtuar janë gjithashtu afatgjata, thotë Iwasaki, dhe shton se ato nuk zhduken brenda natës pasi mbajmë distancën tonë nga të tjerët gjatë pandemisë.

Ekspertët thonë se kushdo që kërkon të rrisë shëndetin e tij imunitar gjatë pandemisë duhet të praktikojë zakone të tilla si menaxhimi i stresit, ushqimi i shëndetshëm, ushtrimet e rregullta dhe gjumi i mjaftueshëm.

“Këto janë gjërat që ndikojnë në të vërtetë në sistemin imunitar”, tha Iwasaki, duke shtuar se distanca shoqërore nuk e dobëson sistemin imunitar të njeriut.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Njihuni me futbollistin më problematik në botë

Njihuni me futbollistin më problematik në botë

Ben Affleck në gjendje mendore gjithnjë e më të vështirë

Ben Affleck në gjendje mendore gjithnjë e më të vështirë

Klopp po planifikon të shesë dyshen e Liverpoolit

Klopp po planifikon të shesë dyshen e Liverpoolit

​Inteligjenca artificiale do ta dijë kur nuk i besojmë

​Inteligjenca artificiale do ta dijë kur nuk i besojmë

​Braga-Leicester City, analizë dhe formacionet e mundshme

​Braga-Leicester City, analizë dhe formacionet e mundshme

Aston Villa synon transferimin e Milot Rashicës

Aston Villa synon transferimin e Milot Rashicës

Nëna e dhjetë fëmijëve vdes 11 ditë pasi solli në jetë vajzën e saj të parë

Nëna e dhjetë fëmijëve vdes 11 ditë pasi solli në jetë vajzën e saj të parë

​8 gjëra që tërheqin gjininë e kundërt si magnet

​8 gjëra që tërheqin gjininë e kundërt si magnet

Kjo ishte dëshira e fundit e Maradonnas të cilën e zbuloi pak para se të vdiste

Kjo ishte dëshira e fundit e Maradonnas të cilën e zbuloi pak para se të vdiste

Vdekja e Maradonas, këto janë vendimet që sapo u morën për futbollin evropian

Vdekja e Maradonas, këto janë vendimet që sapo u morën për futbollin evropian

Vdes legjenda e futbollit botëror Diego Armando Maradona

Vdes legjenda e futbollit botëror Diego Armando Maradona

PSG mposht Leipzigun, Man United Basaksehirin

PSG mposht Leipzigun, Man United Basaksehirin

Barcelona dhe Juventusi sigurojnë kalimin në fazën tjetër të LK-së

Barcelona dhe Juventusi sigurojnë kalimin në fazën tjetër të LK-së

Shteti shet veturën e konfiskuar, tash duhet t’i kthejë borxhin pronarit

Shteti shet veturën e konfiskuar, tash duhet t’i kthejë borxhin pronarit

​5 gjëra te një grua që rrëzon çdo burrë në këmbë

​5 gjëra te një grua që rrëzon çdo burrë në këmbë

​5 mënyra për të shmangur infektimin me koronavirus në ambiente të mbyllura

​5 mënyra për të shmangur infektimin me koronavirus në ambiente të mbyllura