90 vjeçarja vdes pasi refuzon ventiluesin: Kam pasur një jetë të mirë, jepja këtë më të rinjve

01.04.2020 22:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
90 vjeçarja vdes pasi refuzon ventiluesin: Kam pasur një jetë të mirë, jepja këtë më të rinjve

Një grua e moshuar në Blegjikë ka vdekur nga koronavirusi pasi refuzoi ventilatorin e frymëmarrjes për t’ia liruar një pacienti më të ri.

90 vjeçarja Suzanne Hoylaerts, nga Binkom, pranë Lubbeek, raportohet se u tha doktoërve: “Nuk dua të përdor respiratorin artificial. Ruaje për pacientët më të rinj. Unë e kam bërë një jetë të mirë tashmë”.

Ajo ishte shtruar në spital më 20 mars pas përkeqësimit të gjendjes me Covid-19, pasi vujati nga humbja e oreksit dhe mungesa e frymëmarrjes. Ajo u konrfirmua me koronavirus dhe u izolua, çka bëri që vajza e saj Judith nuk mund ta vizitonte. Dy ditë më vonë Hoylaerts vdiq.

Vajza e saj Judith i tha gazetës holandeze Het Laatste Nieuws: “Nuk munda t’i them lamtumirë dhe as nuk munda të shkoj në varrim”.

Ajo shtoi se nuk e di si kishte kapur virusi nënën e saj pasi kishte qenë vetëm në shtëpi sipas masave të izolimit.
Belgjika ka pasur 705 vdekje nga sëmundja me një rritje dramatike prej 200 ne 24 orët e fundit. Një 12-vjecare tragjike atje u bë viktima më e re e epidemisë në Evropë./tch/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Qeveria heq karantinën për Klinën, Vitinë e Malishevën

Qeveria heq karantinën për Klinën, Vitinë e Malishevën

Mbi 1 milion euro janë mbledhur taksa nga importi i mallrave nga Serbia, që nga reciprociteti

Mbi 1 milion euro janë mbledhur taksa nga importi i mallrave nga Serbia, që nga reciprociteti

Skenarët e mundshëm të krizës

Skenarët e mundshëm të krizës

Emini: Krijimi i qeverisë Hoti ka shumë gjasë të sjellë destabilizim

Emini: Krijimi i qeverisë Hoti ka shumë gjasë të sjellë destabilizim

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Miftaraj për InfoSot: Masa e përkohshme nuk e vërteton nëse dekreti i Presidentit është i bazuar në Kushtetutë

Miftaraj për InfoSot: Masa e përkohshme nuk e vërteton nëse dekreti i Presidentit është i bazuar në Kushtetutë

Kancelarja gjermane jep lajmin e mirë: Vaksina të jetë për të gjithë, Gjermania do ta marr përsipër

Kancelarja gjermane jep lajmin e mirë: Vaksina të jetë për të gjithë, Gjermania do ta marr përsipër