9 viktima dhe 553 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri

25.12.2020 18:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
9 viktima dhe 553 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë e Shqipërisë raportoi të premten nëntë viktima dhe 553 raste të reja me COVID-19 duke e çuar bilancin total të pandemisë në 55,380 raste dhe 1,134 viktima.

Viktimat ndër pacientët me COVID-19 të shtruar në katër spitalet e Tiranës ishin nga Tirana, Berati, Mallakastra, Lushnja, Skrapari, Vlora, Peqini dhe ishin të moshave nga 52 në 81 vjeç.

Ministria tha se nga 2,184 teste të kryera 24 orët e fundit, rezultuan pozitivë vetëm 25.3% e tyre, ose thënë ndryshe 553 persona.

Po gjatë 24 orëve të fundit autoritetet cilësuar si të shëruar 514 qytetarë duke e çuar në 30,790 totalin e atyre që ia kanë dalë mbanë përballjes me virusin.

Ndërkohë në spitale numri i të shtruarve me COVID-19 ka shkuar në 309, prej së cilëve 22 në terapi intensive – 9 të intubuar.

Aktualisht mbeten me mbartje të virusit 23,456 persona, ose thënë ndryshe rreth 43% e rasteve totale.

Qarku i Tiranës (me 13,156 raste aktive), ai i Fierit (1,611 raste), Shkodrës (1,329 raste) dhe Durrësit (1,264 raste) mbeten më shqetësuesit.

Prej datës 18 dhjetor ka pasur një prirje relativisht më të ulët të rasteve të reja. Javën e fundit nuk ka pasur asnjë ditë me më shumë se 580 raste.

Sidoqoftë panorama e përgjithshme e pandemisë gjatë dy muajve të fundit mbetet shqetësuese.

Prej 25 nëntorit e deri më sot kanë humbur jetën 391 pacientë. Për të kuptuar më mirë situatën deri më 2 tetor, pra gjashtë muajt e parë të pandemisë, kishin humbur jetën vetëm 389 persona.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


9 viktima dhe 553 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri

9 viktima dhe 553 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri

Mbi 25 milionë raste me Covid-19 në Evropë

Mbi 25 milionë raste me Covid-19 në Evropë

Faik Hoti flet për vaksinat e Pfizer: Serbia mori një sasi simbolike, sikurse Kosova të kishte marrë 600 vaksina

Faik Hoti flet për vaksinat e Pfizer: Serbia mori një sasi simbolike, sikurse Kosova të kishte marrë 600 vaksina

Ekonomia joformale edhe në tregtinë online

Ekonomia joformale edhe në tregtinë online

Isa Mustafa – Vjosa Osmanit: Nuk shkon edhe me VV-në, edhe me Ibrahim Rugovën

Isa Mustafa – Vjosa Osmanit: Nuk shkon edhe me VV-në, edhe me Ibrahim Rugovën

Gjuriq si ambasador në Washington: Qëllim i Serbisë është ta ketë një Eliot Engel

Gjuriq si ambasador në Washington: Qëllim i Serbisë është ta ketë një Eliot Engel

Detaje nga tragjedia në Prizren: Djali sulmoi me thikë prindërit, vrau babanë

Detaje nga tragjedia në Prizren: Djali sulmoi me thikë prindërit, vrau babanë

Serbia nis vaksinimin në veri të Kosovës

Serbia nis vaksinimin në veri të Kosovës

Tetë të vdekur brenda 24 orëve me COVID-19

Tetë të vdekur brenda 24 orëve me COVID-19

Ndryshon kategorizimi i komunave sipas rasteve me COVID-19, vetëm tetë në zonën e kuqe

Ndryshon kategorizimi i komunave sipas rasteve me COVID-19, vetëm tetë në zonën e kuqe

​249 raste të reja me COVID-19

​249 raste të reja me COVID-19

​BE në prag vaksinimi, normaliteti jo para verës

​BE në prag vaksinimi, normaliteti jo para verës

Haradinaj-Stublla: Serbia dhe Vuçiqi s’duhet të kenë frikë nga dialogu

Haradinaj-Stublla: Serbia dhe Vuçiqi s’duhet të kenë frikë nga dialogu

Gjykata e liron Ilir Tolajn nga të gjitha akuzat për korrupsion

Gjykata e liron Ilir Tolajn nga të gjitha akuzat për korrupsion

Studimi: Kosovarët s’besojnë në barazi para ligjit, politikanët i konsiderojnë të paprekshëm

Studimi: Kosovarët s’besojnë në barazi para ligjit, politikanët i konsiderojnë të paprekshëm

​Shtetasi i Maqedonisë me urdhërarrest ndërkombëtar arrestohet në Gjilan

​Shtetasi i Maqedonisë me urdhërarrest ndërkombëtar arrestohet në Gjilan