“60 deri në 70 për qind në Gjermani mund të infektohen me coronavirus”

11.03.2020 01:58
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“60 deri në 70 për qind në Gjermani mund të infektohen me coronavirus”

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka dhënë një parashikim të rëndë të martën, duke u thënë anëtarëve të Parlamentit se 60% deri në 70% të popullsisë gjermane mund të preken nga coronavirusi.

Sipas mediumit gjerman, Bild.de, përcjell Telegrafi, kur Merkel “hodhi” parashikimin gjatë një takimi të grupit parlamentar të partisë së saj, sallën e parlamentit e kaploi heshtja.

Por siç shkruan Daily Mail, ministri i Shëndetësisë, Jens Spahn, theksoi gjatë takimit se 80 për qind e të gjithë pacientëve të infektuar nuk do të kishin pothuajse asnjë simptomë.

Sipas raportimeve të mediave, Gjermania ka më shumë se 1.400 raste të COVID-19, sëmundja e shkaktuar nga virusi, me dy vdekje të konfirmuara.

Merkel vazhdoi t’u tregojë ligjvënësve se më shumë ngjarje dhe tubime të mëdha mund të anulohen, në varësi të ashpërsisë së shpërthimit.

Shtyrja e procedurave parlamentare është gjithashtu një mundësi, citohet të ketë thënë Merkel.

Sipas Bild, Merkel nuk bëri ndonjë thirrje për masa të shpejta dhe të ashpra dhe nuk ishte më specifike, por përcaktoi mundësitë me të cilat përballet kombi në mes të shpërthimit.

Ndryshe, frika nga infeksioni i rrezikshëm për jetën ka përfshirë tani kontinentin, i cili ka regjistruar më shumë se 17,000 raste dhe mbi 700 vdekje vetëm në Evropë.

Kriza e Evropës – e përqendruar në veri të Italisë, por që tani po përhapet me shpejtësi – filloi me një mori rastesh të importuara nga Kina.

Italia hyri në një bllokim mbarëkombëtar të hënën në mbrëmje dhe sot regjistroi numrin e saj më të lartë vetëm një ditë me 168 vdekje. Kjo shtyu numrin e vdekjeve jashtë Kinës në më shumë se 1.000.

Kjo deklaratë vjen edhe ndërsa numri i rasteve në Spanjë u rrit në 1.622 infeksione dhe 35 vdekje pasi universitetet dhe shkollat ​​në kryeqytetin Madrid ishin mbyllur.

Në përgjithësi, në Itali, 631 njerëz kanë vdekur nga sëmundja COVID-19 e shkaktuar nga virusi dhe 10.114 janë infektuar në pak më shumë se dy javë.

Mbretëria e Bashkuar regjistroi vdekjen e saj të gjashtë nga virusi sot pasi infeksionet u rritën me 61 në 382.

Në nivel global, më shumë se 114,000 njerëz janë infektuar dhe mbi 4,000 kanë vdekur nga sëmundja që prej fillimit të shpërthimit në Kinë, në dhjetor.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


“E shëruara” 81 vjeçare e kronavirusit vdes disa orë pasi u shfaq në videon e duartrokitjes me doktorët

“E shëruara” 81 vjeçare e kronavirusit vdes disa orë pasi u shfaq në videon e duartrokitjes me doktorët

Veprimi human/ Spitali në Greqi i kërkon 600 maska shqiptares, kur e pyesin për çmimin mbesin pa fjalë

Veprimi human/ Spitali në Greqi i kërkon 600 maska shqiptares, kur e pyesin për çmimin mbesin pa fjalë

Edhe një rast i ri me koronavirus në Kosovë — shkon në 91 numri i të prekurve

Edhe një rast i ri me koronavirus në Kosovë — shkon në 91 numri i të prekurve

Arrestohet një serb para shtëpisë së presidentit Thaçi, i gjendet thika në veturë

Arrestohet një serb para shtëpisë së presidentit Thaçi, i gjendet thika në veturë

Tjetër ditë e zezë për Italinë/ Shkon në mbi 10000 numri i të vdekurve

Tjetër ditë e zezë për Italinë/ Shkon në mbi 10000 numri i të vdekurve

Tahiri: Për teket e pushtetit, Kurti i gatshëm të rrezikojë jetën e qytetarëve dhe sigurinë kombëtare

Tahiri: Për teket e pushtetit, Kurti i gatshëm të rrezikojë jetën e qytetarëve dhe sigurinë kombëtare

​Edhe dy raste të reja me koronavirus – 90 të prekur gjithsej

​Edhe dy raste të reja me koronavirus – 90 të prekur gjithsej

Punëdhënësit privat në Kosovë pezullojnë punëtorët nga puna në kohë pandemie

Punëdhënësit privat në Kosovë pezullojnë punëtorët nga puna në kohë pandemie

​Pavarësisht urgjencës, Qeveria s’e di ende kur do të miratohet “Pakoja emergjente” nga MFT-ja

​Pavarësisht urgjencës, Qeveria s’e di ende kur do të miratohet “Pakoja emergjente” nga MFT-ja

Dr. Uka: Policët serbë me quajtën irredentist e fashist, unë iu thash që jam anesteziolog

Dr. Uka: Policët serbë me quajtën irredentist e fashist, unë iu thash që jam anesteziolog

Nuk mjaftojnë as dy metra distancë për koronavirusin? Çfarë tregon studimi i ri!

Nuk mjaftojnë as dy metra distancë për koronavirusin? Çfarë tregon studimi i ri!

PDK: Në mes të pandemisë, Kurti thellon krizën duke shkarkuar Naser Ramadanin

PDK: Në mes të pandemisë, Kurti thellon krizën duke shkarkuar Naser Ramadanin

Haziri falënderon AR Katana: Nuk po lejon që njerëzit ta kenë problemin e sofrës

Haziri falënderon AR Katana: Nuk po lejon që njerëzit ta kenë problemin e sofrës

Simptoma e re e koronavirusit që nuk e dinte askush!

Simptoma e re e koronavirusit që nuk e dinte askush!

Ja pse u shkarkua bordi i SHSKUK’ut, sipas zëdhënësit të Qeverisë

Ja pse u shkarkua bordi i SHSKUK’ut, sipas zëdhënësit të Qeverisë

Ekspertët japin verdiktin nëse ushtria kineze apo amerikane krijoi COVID-19 si bio-armë

Ekspertët japin verdiktin nëse ushtria kineze apo amerikane krijoi COVID-19 si bio-armë